Əsas səhifə | Xəbərlər | SDU-da 15 iyun - Milli Qurtuluş Günü qeyd edildi
Ümummilli lider Heydər Əliyevin 1993-cü il iyunun 15-də Azərbaycanda hakimiyyətə qayıdışı dövlətçilik tariximizin şanlı səhifəsini təşkil edir. Xalqımız böyük xilaskarının xidmətlərini unutmur və 15 İyun - Milli Qurtuluş Gününü hər il yüksək əhval-ruhiyyə ilə qeyd edir. Bu münasibətlə iyunun 13-də Sumqayıt Dövlət Universitetinin Heydər Əliyev məktəbində “Azərbaycanın siyasi tarixində Qurtuluş Günü - Ulu Öndər Heydər Əliyevin hakimiyyətə qayıdışı” mövzusunda tədbir  keçirildi.
Tədbirdə Əməkdar elm xadimi, “Şöhrət”  ordenli ictimai–siyasi  xadim, təhsil eksperti professor Şahlar Əsgərov,  SDU-nun professor-müəllim və tələbə heyəti iştrak etdi.
Rektor professor Elxan Hüseynov tədbiri giriş sözü ilə açaraq Milli Qurtuluş Günü münasibəti ilə təbriklərini çatdırdı və bu günün qeyd edilməsinin əhəmiyyətindən bəhs etdi. Bildirdi ki, Azərbaycan xalqının ümummilli lideri Heydər Əliyevin 1993-cü il iyunun 15-də Ali Sovetin sədri seçilməsi xalqımızın qurtuluş, qəhrəmanlıq tarixidir. Məhz həmin tarixdən Azərbaycan xalqının çox böyük  çətinliklərlə yenidən əldə etdiyi müstəqilliyinin xilası başlandı. Ulu öndər Heydər Əliyevin yenidən siyasi hakimiyyətə qayıdışı xalqımızın çoxəsrlik tarixinə möhtəşəm hadisə kimi daxil olmaqla, milli qurtuluşumuzun təməlini qoydu. Rektor onu da qeyd etdi ki, əgər xalqın təkidi ilə Ulu öndər Heydər Əliyev yenidən hakimiyyətə gəlməsəydi, bugünkü müstəqil Azərbaycanın varlığından danışmaq çətin olardı. Bu qayıdış, ilk növbədə, Azərbaycanın müstəqilliyini, dövlətçiliyini qoruyub saxladı, ölkəni parçalanmadan, vətəndaş müharibəsindən, düşmən işğalının geniş miqyas almasından xilas etdi. Bu təqvim Azərbaycan tarixinə qızıl hərflərlə yazıldı. Ümummilli lider Heydər Əliyevin siyasətdə və dövlət idarəçiliyində qazandığı nailiyyətlər, ilk növbədə, xalqın dəstəyinə, ictimai inam amilinə söykəndi. Ümummilli lider Heydər Əliyevin idarəçilik məktəbinin layiqli davamçısı Prezident cənab İlham Əliyev bu gün Ulu öndərin siyasi xəttini uğurla davam etdirir. Ölkəmizin ərazi bütövlüyünün və suverenliyinin toxunulmazlığına münasibətdə göstərdiyi prinsipial mövqe, ölkəmizin sosial-iqtisadi inkişafı ilə bağlı qəbul etdiyi qərarlar, vətəndaşlara qayğısı bunun əyani təcəssümüdür.
Əməkdar elm xadimi, “Şöhrət” ordenli ictimai–siyasi  xadim, təhsil eksperti – professor Şahlar Əsgərov “Azərbaycanın siyasi tarixinə Qurtuluş Günü - Ulu öndər Heydər Əliyevin hakimiyyətə qayıdışı” mövzusunda məruzə ilə çıxış edərək Ulu öndərin tarixi xidmətlərindən, dövlətçilik və azərbaycançılıq ideyasından danışdı.  Bildirdi ki, müasir müstəqil dövlətimizin yaranmasında və möhkəmlənməsində ümummilli lider Heydər Əliyevin xidmətləri misilsizdir. Dahi lider 1994-cü ildə atəşkəsə nail olaraq ölkəmizin inkişafı üçün şərait yaratdı, xalqın gözlədiyi qurtuluş missiyasını reallaşdırdı. Məhz Heydər Əliyev dühası Azərbaycan xalqını, Azərbaycan dövlətçiliyini, o cümlədən Azərbaycanın iqtisadiyyatını dağılmaq, məhv olmaq təhlükəsindən xilas etdi. 1994-cü ildə “Əsrin müqaviləsi”nin bağlanması gənc Azərbaycan Respublikasının dünya iqtisadiyyatına inteqrasiya etməsində, onun tranzit potensialının artmasında mühüm addım oldu. Bu müqavilə Şərqlə Qərb arasında əməkdaşlıqda Azərbaycanın regiondakı liderliyini təmin etdi. Bir sözlə, ölkə iqtisadiyyatında davamlı və dinamik inkişaf məntiqinə əsaslanan islahatların gerçəkləşməsi yeni-Azərbaycan modelini yaratdı.
Tədbirdə Diferensial tənliklər və optimallaşdırma kafedrasının  dosenti Əməkdar müəllim Əkbər Məmmədov “Qurtuluş  ərəfəsində  hakimiyyətdaxili  siyasi  böhran”, Azərbaycan və Şərqi Avropa xalqları tarixi kafedrasının müdiri professor  Şirxan Səlimov “Ulu  öndərin Bakı və Gəncə  səfəri”, Tarix və coğrafiya fakültəsinin   II  kurs tələbəsi Rübabə Sadıqova “15 İyun 1993 – cü il  Qurtuluş  Günü”, Azərbaycan və Şərqi Avropa xalqları tarixi kafedrasının dosenti Əməkdar müəllim Bəhram Məmmədli “Heydər Əliyevin Azərbaycanda ictimai–siyasi sabitliyin yaranmasında tarixi  xidmətləri” mövzularında çıxış edərək Ulu öndər Heydər Əliyevin ölkəmizə rəhbərlik etdiyi hər iki dövrdə bütün sahələrdə müdrik və məqsədyönlü siyasətindən, respublikamızın sürətli inkişafında həyata keçirdiyi islahatlardan söz açdılar.

Главная страница | Новости | В СГУ торжественно отметили День национального спасения -15 июня
Возвращение 15 июня 1993 года общенационального лидера Гейдара Алиева к руководству страной является славной страничной нашей истории. Наш народ не забывает заслуг великого спасителя  нашего народа и ежегодно 15 июня отмечается в Азербайджане как День национального спасения.
13 июня в Школе Гейдара Алиева в СГУ состоялось мероприятие «День национального спасения в политической истории Азербайджана –возвращение общенационального лидера Гейдара Алиева к власти».
В мероприятии участвовали заслуженный деятель науки,  кавалер ордена «Шохрат» (Слава»), общественно-политический деятель, учебный эксперт профессор Шахлар Аскеров,  профессорско-преподавательский и студенческий состав СГУ.
Ректор профессор Эльхан Гусейнов, открывая мероприятие, сказал о значении этого праздника и поздравил его участников.  Ректор отметил,  что избрание Гейдара Алиева 15 июня 1993 на пост Председателя Верховного Совета стало для азербайджанского народа историей его спасения. Именно с того времени началось укрепление суверенитета страны,  который с таким трудом завоевал народ.
Возращение общенационального лидера Гейдара Алиева к политической власти в стране вошло в многовековую историю народа как чрезвычайно важное событие и стало началом спасения народа. Гейдар Алиев сумел сохранить государственность и суверенитет Азербайджана, спасти народ от гражданской войны,  а страну – от раздробления.
Достойный продолжатель школы управления Гейдара Алиева президент Ильхам Алиев сегодня успешно проводит политический курс общенационального лидера. Об этом свидетельствует принципиальная позиция президента по отношению к целостности,  суверенитету страны,  социально-экономическое развитие и связанные с ним указы и постановления,  забота о гражданах Азербайджана. Заслуженный деятель науки, кавалер ордена «Шохрат», общественно-политический деятель,  эксперт образования, профессор Шахлар Аскеров выступил с докладом «День спасения в политической истории Азербайджана – возвращение к власти общенационального лидера Гейдара Алиева». В докладе было сказано об исторических заслугах и идее азербайджанства общенационального лидера. Докладчик отметил,  что в создании и укреплении современного суверенного Азербайджана заслуги Гейдара Алиева трудно переоценить. Гениальный лидер в 1994-ом году добился прекращения огня на фронтовой линии,  что создало условия для дальнейшего развития страны. Именно мудрость и дальновидность общенационального лидера спасли Азербайджан от раздробления, а его экономику – от развала.
В 1994-ом году подписание «Контракта века» способствовало интеграции молодой Азербайджанской Республики в мировую экономику, повышению её транзитного потенциала. В этом контракте Азербайджан обеспечил своё региональное лидерство в сотрудничестве между  Востоком и Западом.   Таким образом, была создана новая модель Азербайджана, опирающаяся на устойчивое и динамическое развитие экономики.
На мероприятии выступили доц. кафедры дифференциальных уравнений и оптимизации, заслуженный учитель Акпер Мамедов с докладом «Внутри- правительственный политический кризис накануне национального спасения», зав. кафедрой истории Азербайджана и стран Восточной Европы профессор Ширхан Салимов –«Историческая поездка общенационального лидера в Баку и Гянджу»,  студентка II курса факультета Истории и географии Рубаба Садыхова –«15 июня –День национального спасения», доц. кафедры истории  Азербайджана и стран Восточной Европы,  заслуженный учитель Бахрам Мамедли-«Исторические заслуги Гейдара Алиева в создании стабильной общественно-политической обстановки в Азербайджане».
Докладчики рассказали о мудрой и целенаправленной политике общенационального лидера, о проводимых в республике реформах по долгосрочному развитию страны.