Əsas səhifə | Xəbərlər | Universitetdən başlayan karyera
Təlimi Karyera mərkəzinin müdiri Zahid Bünyadov açaraq  universitetdə Karyera mərkəzinin yaradılmasında əsas məqsədin tələbələrə müxtəlif profilli ixtisaslar üzrə təlimlərin keçirilməsi, istehsalat təcrübələrinin və əmək yarmarkalarının təşkili ilə onları iş həyatına hazırlamaqdan ibarət olduğunu bildirdi.Bu məqsədlə “Universitetdən başlayan karyera” adlı təlimin keçirilməsi çox böyük önəm kəsb edir. Məqsədimiz məzun tələbələrimizi ölkənin iş bazarındakı imkanlarla yaxından tanış etmək, onlarda inkişafda olan sənaye sahələri, dövlət və özəl sektorun insan kapitalı ehtiyacı barədə aydın təsəvvür yaratmaqdır. Təbii ki, bu barədə universitetimizin məzunu Nurlan Səmədlitələbəlik illərində qazandığı təcrübələrini sizinlə bölüşəcək.Qeyd edim ki, Nurlan Səmədli universitetimizin Filologiya fakültəsinin məzunu, Panda School layihəsinin tərtibatçısı, 2014-2016-cı illər üzrə İcraçı direktoru, 2016-cı ildə AAAF Park satış mütəxəssisi, 2016-2017-ci illərdə REDUCO Şəmkir filialının direktoru, 2017-2018-ci illərdə Araz Marketlər Şəbəkəsində mağaza müdiri işləmişdir. 2018-ci ildən  SUMM GROUP Şirkətinin qurucusu və Delta Kabel Market şirkətinin satış və marketinq direktoru vəzifəsində çalışır. Nurlan Səmədli  ASAN Xidmətdə qazandığı uğurun nəticəsində 2017-ci ildə Cənab Prezident İlham Əliyevin Sərəncamı ilə fəal ASAN Könüllüsü mükafatına layiq görülmüşdür.
Nurlan Səmədli doğma Sumqayıt Dövlət Universitetində təlimin baş tutmasına görə rəhbərliyə dərin təşəkkürünü bildirdi. Çıxışında tələbəlik illərində çətinliklə qazandığı uğurlardan bəhs etdi. Üzünü tələbələrə tutaraq qeyd etdi:“İlk növbədə hədəfə çatmaq üçün məqsəd olmalıdır. Artıq peşəkar karyeranızın gələcəyini bugündən düşünün.  Onu da qeyd edim ki, diplomun olması iş, məşğulluq və karyera qarantiyası deyil. Bəli, ali təhsil vacibdir  və hər bir insanın həyatında həlledici hissədir.  Ancaq “ali təhsil” sözləri tamamilə nisbi anlayışdır. Diplomu olan hər kəs haqqında savadlı və biliklidir demək olmaz. Oxuduğunuz zamanı boşuna itirməyin. Təcrübə keçmək üçün müxtəlif şirkətlərə müraciət edin. Bütün bu təcrübə və praktiki biliklər sizin iş həyatınızda ən vacib sərmayələrdən biri olan insanlarla da tanış olmağınızdır. Universiteti bitirdikdən sonra iş axtararkən müraciət edəcəyiniz müəssisələr artıq sizi təcrübəli kadr kimi işlə təmin edəcək,  bu da sizin uğurlu karyeranızın başlanğıcı olacaq”.

Центр карьеры Сумгаитского государственного университета организовал занятие «Карьера,  начинающаяся с университета».
Занятия открыл зав.центром Захид Буньятов. Он сказал,  что открытие такого отдела в вузе предусматривает занятия по различным специальностям,  производственную практику, проведение ярмарок труда,  подготовку студентов к трудовой  деятельности. С этой точки зрения занятие «Карьера,  начинающаяся с университета» имеет большое значение. Наша цель –ознакомить выпускников университета  с возможностями и потребностями трудового рынка. Об этом вас информирует выпускник нашего университета Нурлан Самедли. Он также поделится с вами опытом,  который был приобретен им еще в студенческие годы. Захид Буньятов  отметил,  что Нурлан Самедли – выпускник факультета Филологии,  он оформитель Panda School,  в 2014-2016 гг. являлся его исполнительным директором,  2016 году специалист по продажам AAAF Park,  2016-2017 гг.-директор Шамкирского филиала REDUCO, 2017-2018 гг.-зав. сетью магазинов Araz Market. С 2018-го года он создатель компании SUMM GROUPи директор по маркетингу и продажам компании Delta Kabel Market.
За заслуги в работе службы ASAN в 2017 году он награжден Президентом страны господином Ильхамом Алиевым как активный доброволец службы ASAN.
Нурлан Самедли поблагодарил руководство родного Сумгаитского государственного университета за Создание условий для проведения занятий. В своем обращении к студентам он сказал,  что для достижения успехов в каком-либо  деле надо обязательно иметь цель. Будущую профессиональную карьеру необходимо обозначить еще со студенческих лет. Наличие диплома еще не является гарантией занятости и карьеры. Конечно, высшее образование это очень важно, но оно относительное понятие. Не всякого,  имеющего диплом человека,  можно считать образованным и грамотным. Не теряйте время впустую во время обучения. Обращайтесь для прохождения практики в различные компании. Все практические навыки и знания пригодятся вам в работе. После окончания университета вас уже будут знать на предприятиях как опытного работника и примут на работу. Это будет означать начало вашей карьеры.