Əsas səhifə | Xəbərlər | "Sabahın alimləri" müsabiqəsinin qalibləri ABŞ-da uğur qazandılar
Mayın 13-dən 18-dək Amerika Birləşmiş Ştatlarının Pittsburq şəhərində Intel Fondunun təşkil etdiyi Beynəlxalq Elm və Mühəndislik Sərgisi keçirildi. Beynəlxalq sərgiyə dünyanın 75 ölkəsindən 1800-dən çox məktəbli qatıldı.   Azərbaycanı bu nüfuzlu müsabiqədə cari ilin fevral ayında ölkə üzrə keçirilən “Sabahın alimləri” müsabiqəsinin qalibləri  - Akademik Zərifə Əliyeva adına liseyin şagirdləri Əliağa Abdullayev və Adnan Bünyatov fizika-astronomiya bölməsi üzrə,  Cavid Hüseynzadə və Ceyla Hüseynzadə  kompüter elmləri, Fidan İbrahimova biologiya, Bakı şəhəri 238 nömrəli tam orta məktəbin şagirdi Məhəmməd Hacıyev ekologiya və ətraf mühitin idarə olunması bölmələri üzrə layihələrlə təmsil etdilər.
Qeyd edək ki, bu müsabiqədə Azərbaycan komandasına Azərbaycan Respublikası Təhsil Nazirliyinin Elm sektorunun müdiri, riyaziyyat üzrə fəlsəfə doktoru Anar Hacıyev və Sumqayıt Dövlət Universitetinin Elmi hissənin müdiri, müsabiqənin Elmi Ekspertiza Komitəsinin sədri,  dosent Samir Orucov rəhbərlik etdilər.Layihələrdən ikisi - Akademik Zərifə Əliyeva adına liseyin X sinif şagirdi Cavid Hüseynzadə və həmin liseyin IX sinif şagirdi Ceyla Hüseynzadənin “TreLop” layihəsi proqramlaşdırma sahəsində mükəmməl layihə kimi Oracle Akademiyasının 5000 ABŞ dolları məbləğində mükafatına, liseyin X sinif şagirdləri Əliağa Abdullayev və Adnan Bünyatovun “Neftin fiziki-kimyəvi xassələrinin dəyişdirilməsində elektromaqnit sahəsinin rolu” mövzusunda elmi layihəsi “BMT-nin dayanıqlı inkişaf hədəfi” nominasiyasında UNESCO-nun nəzdində Ukrayna Milli Mərkəzi - Kiçik Elmi Akademiyası tərəfindən  1000 ABŞ dolları məbləğində mükafata layiq görüldülər.
Dünyanın ən böyük şagird elmi müsabiqəsi hesab olunan Beynəlxalq Elm və Mühəndislik Sərgisini adətən “Kiçik Nobel mükafatı” müsabiqəsi də adlandırırlar. Təsadüfi deyil ki, 20-dən çox Nobel mükafatı laureatı hələ məktəb illərində bu müsabiqədə iştirak edib və qalib olublar. Qeyd edək ki, müsabiqənin ən böyük mükafatı olan 75 min ABŞ dolları məbləğində “Qordon Mur” mükafatının sahibi  avstraliyalı məktəbli  Oliver Nikols oldu.
Ölkəmizi bu sərgidə təmsil edən məktəblilər “Sabahın  alimləri” müsabiqəsində seçilir. Cari ilin fevral ayında təşkil olunan müsabiqənin  ölkə turunda ümumtəhsil məktəblərində təhsil alan 528 şagird 336 layihə ilə iştirak etdi. İştirakçıların 40 faizini region məktəbliləri təşkil etdi, 150 layihə sırasında fərdi layihələrin sayı 41, kollektiv layihələrin sayı isə 109 oldu.
Bu il münsiflər heyəti tərəfindən 79 şagirdin hazırladığı 46 layihə 8 kateqoriya üzrə seçildi. I yerə 12 şagird (7 layihə), II yerə 28 şagird (15 layihə), III yerə 39 şagird (24 layihə) layiq görüldü. Əvvəlki illərdən fərqli olaraq, bu il münsiflər heyətinin tərkibinə fransalı mütəxəssis də cəlb olundu.

From May 13 to 18, International Science and Engineering Fair was held in Pittsburgh City of United States of America organized by Intel Foundation. More than 1800 schoolchildren from 75 countries attended the International Fair. The following pupils represented Azerbaijan in this prestigious contest with projects: the winners of competition “Tomorrow’s scientists” which was held in February – schoolchildren of lyceum named after Academician Zarifa Aliyeva Aliagha Abdullayev and Adnan Bunyatov on section of physics-astronomy, Javid Huseynzade and Jeyla Huseynzade on computer sciences, Fidan Ibrahimova on biology, the pupil of school № 238 of Baku city Mahammad Hajiyev on ecology and environment management.
It should be noted that Azerbaijani team was accompanied by chairman of Science sector of Ministry of Education of the Republic of Azerbaijan, PhD in mathematics Anar Hajiyev and chairman of Scientific Section of Sumgayit State University, head of the Scientific Expertise Committee of the contest docent Samir Orujov. “TreLop” project by X grade student of lyceum named after Academician Zarifa Aliyeva Javid Huseynzade and IX grade student Jeyla Huseynzade was awarded with prize valued at $5,000 of Oracle Academy as a perfect project in the field of programming. The project entitled “The role of electromagnetic field in changing the physical and chemical properties of oil” by X grade students of the lyceum Aliagha Abdullayev and Adnan Bunyatov was awarded with prize valued at $1,000 by Ukraine National Centre –Junior Academy of Sciences under UNESCO in nomination “UN sustainable development goal”.
International Science and Engineering Fair which is the world’s largest international pre-college science competition is sometimes called “Junior Nobel prize”. More than 20 laureates of Nobel Prize participated in this competition and were the winners in their school years. It should be noted that the winner of the prize “Gordon Moore” valued at $75,000 which is the top prize of the competition was Australian young scientist Oliver Nicholls.
The schoolchildren representing our country are selected in the contest “Tomorrow’s scientists”. 528 pupils with 336 projects took part in country tour of the competition which was held in February. 40 percent of participants were from regions, the number of individual projects was 41, collective projects 109.
46 projects prepared by 79 pupils were selected on 8 categories by jury. 12 of them were awarded I place (7projects), 28 II place (15projects), 39 III place (24 projects). Unlike previous years, French specialist was involved in jury this year.