Əsas səhifə | Xəbərlər | Magistrantların XVIII Respublika elmi konfransı öz işinə başladı
Mayın 17-də Sumqayıt Dövlət Universitetində Azərbaycan xalqının ümummilli lideri Heydər Əliyevin anadan olmasının 95-ci ildönümünə həsr olunmuş Magistrantların XVIII Respublika elmi konfransı öz işinə başladı.
Əvvəlcə iştirakçılar Ulu öndərin universitetdəki büstü önünə güllər düzdü, xatirəsini ehtiramla yad etdilər.
Konfransda Azərbaycan Texniki Universitetinin prorektoru İlham Pirməmmədov, Bakı Mühəndislik Universitetinin prorektoru Elçin Süleymanov, Bakı Dövlət Universitetinin Magistratura və doktorantura şöbəsinin müdiri Afət Məmmədova, Azərbaycan Texniki Universitetinin Doktorantura və magistratura şöbəsinin müdiri Elçin Rzayev, Azərbaycan Texniki Universitetinin Elm şöbəsinin müdiri İslam İslamov, Bakı Slavyan Universitetinin Magistratura şöbəsinin müdiri Sevinc Abışova, Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin Magistratura Mərkəzinin direktoru Qabil Manafov, həmin mərkəzin direktor müavini Əlirza Məmmədov, Azərbaycan Dövlət Neft və Sənaye Universitetinin Magistratura bölməsinin dekanı Əzizağa Qurbanov, Odlar Yurdu Universitetinin Magistratura şöbəsinin müdiri Samirə Vəliyeva və respublikamızda fəaliyyət göstərən ali təhsil müəssisələri, elmi-tədqiqat institutlarını təmsil edən magistrantlar iştirak etdilər.
Konfransı giriş sözü ilə universitetin rektoru professor Elxan Hüseynov açaraq qonaqları salamladı və Ulu öndərin xatirəsinə həsr edilmiş bu konfransa artıq on səkkinzinci dəfə ev sahibliyi etdiyini və gənc tədqiqatçıların elmi fəaliyyətinin stimullaşdırılmasında mühüm amilə çevrildiyini,  Ulu öndər Heydər Əliyevin rəhbərliyi ilə Azərbaycanda təhsilin, elmin inkişafı istiqamətində görülən işlərin önəmindən bəhs etdi. Bildirdi ki, Ulu öndər istər Azərbaycana birinci, istərsə də ikinci rəhbərliyi dövründə daim təhsilə, tərbiyəyə strateji sahə kimi baxmış, Vətənin, xalqın tərəqqisində оnların rоluna yüksək qiymət vermiş, onun zəngin nəzəri irsində və möhtəşəm fəaliyyətində təhsil məsələlərinə xüsusi diqqət yetirmişdir. Milli təhsilimizin inkişafı, Avropa standartlarına inteqrasiyası məhz Ulu öndər Heydər Əliyevin adı ilə bağlıdır. Ümumiyyətlə, təhsilin inkişafı hər bir ölkədə inkişaf konsepsiyasının mühüm tərkib hissəsidir. Azərbaycan da bu ölkələr sırasındadır. Ölkəmizdə son illərdə təhsilin inkişafı ilə bağlı həyata keçirilən tədbirlər onu deməyə əsas verir ki, Azərbaycan öz gələcəyini daha etibarlı və inamlı görmək əzmindədir.  Bu gün Prezident cənab İlham Əliyevin təhsilin inkişafına göstərdiyi diqqət və qayğı onu bir daha təsdiqləyir ki, bu mühüm amil dövlət siyasətinin önəmli prinsipləri sırasına daxil edilərək təkcə paytaxt ilə məhdudlaşmır, bölgələri də əhatə edir. Həmçinin  elm və təhsilin inkişaf strategiyasının uğurla reallaşmasında Heydər Əliyev Fondunun, onun rəhbəri, ölkənin Birinci vitse-prezidenti Mehriban xanım Əliyevanın kifayət qədər böyük əməyi var. Təbii ki, bütün bunlar təhsil sisteminə əvəzsiz töhfələr verməklə yanaşı, elmi-intellektual potensialın yüksəlməsinə, cəmiyyətdə kreativ təhsil düşüncəsinin formalaşmasına müsbət təsir göstərir. Bu da öz növbəsində ölkəmizdə insan kapitalının inkişafına təkan verərək Azərbaycanın inkişafının daha sürətli, davamlı və dayanıqlı olmasını şərtləndirir. Rektor konfransın əhəmiyyətindən  danışaraq bildirdi ki, təhsil alan gənclərin elmi-tədqiqat işinə cəlb olunması ali təhsil müəssisələrinin əsas vəzifələrindən biridir. Gənclərin elmi yaradıcılığını stimullaşdırmaq, habelə onların yaradıcılıq potensialını inkişaf etdirmək məqsədilə həyata keçirilən Magistrantların Respublika elmi konfransında iştirak edənlərin  sayının ildən - ilə artması konfransın nə qədər böyük əhəmiyyət kəsb etdiyini göstərir. Rektor onu da diqqətə çatdırdı ki, 2017-cü ildə XVII Respublika elmi konfransında 16 ali məktəbdən 1323 nəfərdən çox magistrant iştirak etmişdirsə, bu il keçirilən konfransa respublikamızın 25 Elm və təhsil müəssisələrindən 1700-ə yaxın məruzə materialları  daxil olmuş, məruzə materiallarının ilkin ekspertizasından  sonra 1546 tezis  konfransın gündəliyinə daxil edilmiş və konfrans materialları toplu şəkildə çap olunmuşdur. Bu, ilk növbədə, magistrantların elmi konfranslara maraqlarının artmasının nəticəsidirsə, digər tərəfdən bu konfransı təşkil edən təşkilat komitəsinin apardığı ardıcıl və səmərəli  işin göstəricisidir. Konfransda ən mütəşəkkil iştirak edən universitetlərdən  Azərbaycan Dövlət Neft və Sənaye Universiteti - 527, Azərbaycan Dövlət İqtisad Universiteti- 274, Sumqayıt Dövlət Universiteti- 261, Bakı Slavyan Universiteti- 183, Naxcıvan Dövlət Universiteti – 64, Odlar Yurdu Universieti – 51, Gəncə Dövlət Universiteti- 43 və digər Elm, təhsil müəssisələri fəallıq nümayiş etdirmişlər. Təbii ki, belə konfranslar nəinki magistrantların elmi fəaliyyətini inkişaf etdirir, habelə gənc tədqiqatçılar arasında bir körpü rolunu oynayır.
Azərbaycan Texniki Universitetinin prorektoru İlham Pirməmmədov, Bakı Dövlət Universitetinin Magistratura və doktorantura şöbəsinin müdiri Afət  Məmmədova, SDU-nun professoru Həsən Sadıqov çıxış edərək konfransın yüksək səviyyədə təşkilindən, gənclərimizin elmi-tədqiqat işlərinə cəlb olunmasından və ümummilli lider Heydər Əliyevin təhsilimizin inkişafına verdiyi töhfələrdən, ölkədə uğurla həyata keçirilən təhsil islahatlarından bəhs etdilər. Natiqlər gənclərin elmi tədqiqatlara cəlb olunmasının vacibliyini qeyd edərək, son illərdə bu istiqamətdə atılan addımların təqdirəlayiq olduğunu vurğuladılar.
Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin magistrantı Günəş Abbasova  “İntellektual sistemlərin metod və modellərinin tədqiqi”, Azərbaycan Dövlət Neft və Sənaye Universitetinin magistrantı Nurlan  Məlikov  “Dinamik obyektlərin MATLAB mühitində modelləşdirmə sisteminin yaradılması”, Sumqayıt Dövlət Universitetinin magistrantı Qasım  Bəylərov  “2,6 dimetilfenolun sintezi”, Bakı Slavyan Universitetinin  magistrantı Umuxanım Müseyibova “Dilçilik müasir mərhələdə”, Odlar Yurdu Universitetinin magistrantı Alim  Babazadə “İş zamanı yuxulamanın qarşısını alan avtomatlaşdırılmış sistem” mövzularında çıxış edərək təmsil etdikləri ali məktəb və təqdim etdikləri mövzu barədə ətraflı məlumat verdilər. Doktorantura və magistratura şöbəsinin müdiri Sabir Xəlilov elmi konfransın yekunları barədə məlumat verərək  bildirdi ki, konfrans işini 19 bölmə üzrə iki gün davam etdirəcək, yekunda bölmə iclaslarında çıxış edən magistrantlara Sumqayıt Dövlət Universitetinin sertifikatı təqdim ediləcək.

Главная страница | Новости | Начала работу XVIII Республиканская научная конференция магистрантов
17 мая в Сумгаитском государственном университете начала работу XVIII Республиканская научная конференция магистрантов, посвященная 95-ой годовщине со дня рождения общенационального лидера Гейдара Алиева.
Перед началом конференции его участники почтили память общенационального лидера, возложив цветы к его бюсту, воздвигнутому в фойе университета.
На конференции приняли участие проректор Азербайджанского технического университета Ильхам Пирмамедов, проректор Бакинского инженерного университета Эльчин Сулейманов,  зав. Отделом магистратуры и докторантуры Бакинского государственного университета Афет Мамедова,  зав.Отделом магистратуры и докторантуры Азербайджанского технического университета Эльчин Рзаев,  зав. Отделом науки Азербайджанского технического университета  Ислам Исламов, зав. Отделом магистратуры Бакинского славянского университета Севиндж Абышова, директор Центра магистратуры Азербайджанского государственного экономического университета Габиль Манафов,  зам.директора того же центра Алирза  Мамедов,  декан Отдела магистратуры Азербайджанского государственного университета нефти и промышленности Азизага Гурбанов, зав. Отделом магистратуры Университета Одлар Юрду Самира Велиева и магистранты,  представляющие вузы  и научно-исследовательские институты. Конференцию открыл ректор СГУ профессор Эльхан Гусейнов. Он приветствовал гостей и отметил,  что конференция уже в 18-ый раз проводится в СГУ и является важным фактором стимулирования  научной деятельности  молодых исследователей. Было отмечено,  что под руководством  общенационального лидера Гейдара Алиева была проведена большая работа по развитию науки и образования в Азербайджане. Ректор Эльхан Гусейнов подчеркнул,  что и в первый и во второй период руководства страной Гейдар Алиев рассматривал воспитание и образование  молодежи как стратегическую область, имеющую большое значение для прогресса страны и народа Развитие  национального образования, интеграция в европейские стандарты связаны с именем Гейдара Алиева.
Мероприятия, проводимые в стране в области образования,  позволяют сделать вывод о том, что Азербайджан  желает обеспечить себе надежное и обеспеченное будущее.
Сегодня Президент Ильхам Алиев уделяет большое внимание развитию науки и образования, что еще раз доказывает, что эти области являются приоритетными направлениями государственной политики. В деле реализации стратегии развития науки и образования активную роль играют Фонд Гейдара Алиева и его руководитель Первый вице-президент Мехрибан ханум Алиева. Естественно,  что наряду с большим вкладом в науку и образование, все эти меры способствуют повышению научно-интеллектуального потенциала страны, развитию человеческого капитала, обуславливая более ускоренное, устойчивое и  стабильное развитие республики.
Говоря о значении проводимой конференции, ректор отметил,  что одной из её основных задач является привлечение студентов к научно-исследовательской работе,  стимулирование их научного творчества,  а также его развитие. Об этом свидетельствует и то,  что год от года растет число участников конференции. Если в 2017 году на XVII Республиканской научной конференции участвовали более 1323 магистрантов из 16 вузов страны,  то в этом году на конференцию поступило около 1700 научных материалов из 25 вузов. После первичной экспертизы 1546 тезисов вошли в повестку дня конференции и были опубликованы в виде сборника. Это,  в первую очередь,  говорит о повышении интереса магистрантов к научной конференции,  а с другой стороны,  это результат  хорошей работы оргкомитета конференции.
Активно участвуют на конференции Азербайджанский государственный университет нефти и промышленности -527,  Азербайджанский государственный экономический университет -274,  Сумгаитский государственный университет -261  Бакинский славянский университет-183. Нахчыванский государственный университет -64,  Университет Одлар Юрду -51,  Гянджинский государственный университет -43 и др. вузы.  Естественно, что проведение таких конференции не только развивает  научную деятельность магистрантов, но и создает своеобразный мост между молодыми исследователями.
Выступили проректор Азербайджанского технического университета Ильхам Пирмамедов, зав. Отделом магистратуры и докторантуры Бакинского государственного университета Афет Мамедов,  профессор СГУ Гасан Садыхов. Они сказали, что конференция организована на высоком уровне. Также выступающие отметили роль общенационального лидера в развитии образования в республике,  а также рассказали о значении реформ,  проводимых в области образования.
С докладами выступили: магистрант Азербайджанского государственного экономического университета Гюнеш Аббасова –«Исследование методов и моделей интеллектуальных систем», магистрант Азербайджанского государственного университета нефти и химии Нурлан Маликов –«Создание систем моделирования динамических объектов в среде MATLAB» магистрант Сумгаистского государственного университета Гасым Бейляров – «Синтез диметилфенола 2,6»,  магистрант Бакинского славянского университета Умуханум Мусейибова –«Языкознание на современном этапе», магистрант Университета Одлар Юрду Алим Бабазаде –«Автоматизированные системы, предупреждающие желание засыпания на работе».
Зав. Отделом докторантуры и магистратуры СГУ Сабир Халилов информировал присутствующих об итогах первого дня конференции и отметил,  что она продолжит свою работу 2 дня по 19 секциям. Магистрантам,  выступившим на заседаниях секций, будут вручены сертификаты Сумгаитского государственного университета.