Əsas səhifə | Xəbərlər | Dilimizin tarixinə işıq tutan alim- Hadi Mirzəzadə 110
Mayın 12-də Filologiya fakültəsinin təşkilatçılığı ilə dilçi alim Hadi Mirzəzadənin anadan olmasının 110-cu ildönümünə həsr olunmuş “Dilimizin tarixinə işıq tutan alim” adlı yubiley tədbiri keçirildi. Tədbirdə universitetin professor – müəllim və tələbə heyəti ilə yanaşı, mərhum alimin övladları: Bakı Dövlət Universitetinin İlahiyyat fakültəsinin Dillər kafedrasının müdiri Çimnaz xanım və Afət xanım Mirzəzadələr iştirak etdilər.
Tədbiri giriş sözü ilə açan Humanitar məsələlər üzrə prorektoru dosent Ramiz Hüseynov qonaqları salamladı, belə tədbirlərin keçirilməsinə şərait yaratdığı üçün universitetin rektoru professor Elxan  Hüseynova minnətdarlığını bildirdi və ürək sözlərini bölüşməsi üçün alimin qızı Çimnaz Mirzəzadəyə söz verdi. Çimnaz xanım Hadi Mirzəzadə yaradıcılığına göstərilən bu dərin hörmət və ehtirama görə rektor professor Elxan Hüseynova və tədbirin təşkilatçılarına təşəkkür etdi.
Filologiya fakültəsinin dekanı dosent Sevinc Həmzəyeva, Azərbaycan dili və onun tədrisi metodikası kafedrasının müdiri Böyükxanım Eminli, kafedranın professoru Aslan Bayramov da çıxışlarında dəyərli alimi yad edərək tədbirin təşkilatçılarına təşəkkür etdilər.
Fakültənin tələbələri: Ülvi Sadıqov, Elmira Yaqubova, Elvira Əziyeva, Qəmər Mahmudova, Saqi Alıyev, Tamella Abbasova, Şərqiyyə Məmmədova, Həbib Bayramlı, Ayşən Ağabalayeva, Şəmsiyyə Dadaşova və Yunis Zeynalov Azərbaycan dili tarixinin ilk araşdırıcılarından olan Hadi Mirzəzadənin bu sahədə apardığı tədqiqatlar,  elmi əsərləri haqqında geniş məlumatlar verdilər. Eyni zamanda Hadi Mirzəzadənin həyat və yaradıcılıq yolunu əks etdirən videoçarx nümayiş etdirildi.
Tədbirdə diqqəti cəlb edən ən maraqlı məqamlardan bir 992a qrupunun tələbəsi Həbib Bayramovun Mirzə Hadinin və kiçik qəhrəmanlar: Aysu Mirkişili, Mələk Musayeva və  Xəyyam Qasımlının alimin övladlarının obrazlarını canlandırması oldu.
Sonda Xəyyam Qasımlının və Həsən Həsənzadənin ifalarında Bayatı-şiraz muğamı, Ayna Yadigarovanın ifasında musiqisi Xəyyam Mirzəzadəyə, sözləri  Elnarə Əhmədovaya məxsus olan “Unutmarıq” mahnısı səsləndirildi.
Tədbirdən sonra universitetin rektoru professor Elxan Hüseynov qonaqları və təşkilatçıları qəbul etdi. Rektor Çimnaz və Afət Mirzəzadələrə universitetimizə təşrif buyurduqları üçün təşəkkürünü bildirdi. Çimnaz xanım Hadi Mirzəzadənin müəllifi olduğu kitabları rektora hədiyyə etdi. Elxan Hüseynov həmin kitabların universitetin kitabxanasında saxlanması və elektron variantlarının tələbələrin və professor-müəllim heyətinin ixtiyarına verilməsi barədə göstəriş verdi. Görüşdə rektor Afət xanıma və Çimnaz xanıma universitetimizin rəmzlərini əks etdirən xüsusi hədiyyələri təqdim etdi, təşkilatçılara isə belə tədbirlərin davamlı olmasını arzuladı.

Главная страница | Новости | Ученый, осветивший историю азербайджанского языка, Хади Мирзазаде
12 мая при организационной поддержке факультета Филологии состоялось мероприятие «Ученый, осветивший историю азербайджанского языка»,  посвященное 110-ой годовщине со дня рождения  ученого-языковеда Хади Мирзазаде. В мероприятии народу с преподавательским и студенческим составом приняли участие и дочери покойного ученого Чимназ ханум, зав.кафедрой языков факультета Богославия Бакинского государственного университета и Афет ханум Мирзазаде.
Мероприятие открыл проректор по гуманитарным вопросам доцент Рамиз Гусейнов,  который выразил благодарность  ректору университета профессору Эльхану Гусейнову за предоставленные условия для проведения мероприятия. Затем Проректор попросил Чимназ ханум Мирзазаде поделиться воспоминаниями об отце. В своём выступлении она поблагодарила ректора Эльхана Гусейнова и коллектив университета за глубокое уважение к памяти великого ученого. В своих выступлениях декан факультета Филологии доцент Севидж Гамзаева,  зав. кафедрой азербайджанского языка и методики его преподавания Беюкханум Эминли,  профессор кафедры Аслан Байрамов рассказали о деятельности ученого –языковеда.
Студенты факультета Ульви Садыгов, Эльмира Ягубова, Эльвира Азиева,  Гамер Махмудова, Саги Алыев,  Тамелла Аббасова, Шаргия Мамедова,  Габиб Байрамлы,  Айшен Агабалаева,  Шамсия Дадашева и Юнис Зейналов рассказали о творческих исследованиях Хади Мирзазаде и его произведениях. Одновременно был продемонстрирован видеоролик,  отображающий жизнь и деятельность талантливого ученого.
Одним из интересных моментов мероприятия стала инсценировка,  посвященная одной из страниц жизни ученого, связанная с его детьми. Сценку сыграл студент Габиб Байрамов совместно с маленькими героями Айсу Миркишили,  Мелек Мусаевой и Хайямом Гасымлы, которые сыграли детей учёного.
Затем в исполнении студентов  Хайяма Гасымлы и Гасана Гасанзаде прозвучал мугам «Баяты –шираз», а Айна Ядигярова исполнила песню «Не забудем» (слова Эльнары Ахмедовой,  музыка Хайяма Мирзазаде).
После мероприятия ректор профессор Эльхан Гусейнов принял гостей и группу участников. Ректор поблагодарил Чимназ ханум и Афет ханум Мирзазаде за участие в мероприятии.
Чимназ ханум подарила ректору Эльхану Гусейнову книги,  автором которых является Хади Мирзазаде. Ректор выразил желание о передаче этих книг и их электронных вариантов в библиотеку университета в пользование преподавателей и студентов.
На встрече ректор подарил Чимназ ханум и Афет ханум подарки,  отражающие символы Сумгаитского государственного университета и пожелал организатором мероприятия продолжить работу в этом направлении.