Əsas səhifə | Xəbərlər | Kimya və biologiya fənləri üzrə fənn olimpiadasının qalibləri mükafatlandırıldı
Yerləşdirilmə tarixi : 08 May 2018 17:37
Kimya və biologiya fənləri üzrə fənn olimpiadasının qalibləri mükafatlandırıldı
Mayın 8-də ümummilli lider Heydər Əliyevin anadan olmasının 95-ci ildönümünə həsr olunmuş “Bu günün şagirdi sabahın alimidir” devizi altında Sumqayıt şəhər məktəblərinin IX-XI sinif şagirdləri arasında kimya və biologiya fənləri üzrə fənn olimpiadalarının qalibləri mükafatlandırıldı.
Rektor professor Elxan Hüseynov qalibləri  universitetin Heydər Əliyev Mərkəzində qəbul etdi. Qeyd etdi ki, Ümummilli lider Heydər Əliyevin anadan olmasının 95-ci ildönümünə həsr olunmuş “Bu günün şagirdi sabahın alimidir” devizi altında təşkil olunan olimpiadada qazandığınız mükafat onların xatirəsində böyük iz qoyacaq. Rektor çıxışında onu da bildirdi ki, Ulu öndər hakimiyyətdə olduğu bütün dövr ərzində ölkədə elm və təhsilin inkişafına həmişə diqqət yetirmiş və bu istiqamətdə mühüm işlər görmüşdür. Ümummilli lider təkcə təhsil sahəsinə deyil, ölkə həyatının bütün sahələrinə xüsusi diqqət yetirirdi. Bu gün Heydər Əliyevin yetirməsi, onun yaratdığı siyasi məktəbin davamçısı möhtərəm Prezidentimiz İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə təhsilimizin iqtisadi həyatda rolu əhəmiyyətli dərəcədə artmışdır. Hazırda təhsil iqtisadiyyatda tələb olunan bilik və bacarıqların aşılanması ilə bərabər, vətəndaşın gələcək həyata və cəmiyyətə inteqrasiyasına hərtərəfli hazırlığı kimi vəzifələri yerinə yetirir, eyni zamanda sürətli texnoloji tərəqqi bilik və bacarıqların müntəzəm yenilənməsini tələb edir. Bu isə yeni və daha münasib ixtisasa yiyələnməyə və səriştənin inkişafına tələbatı artırır. Azərbaycanın nüfuzlu ali təhsil ocaqlarından biri olan, cəmiyyətin elmi-intellektual potensialının inkişafına əvəzsiz töhfələr verən Sumqayıt Dövlət Universiteti Prezident cənab İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə sürətlə modernləşən Azərbaycan Respublikasında təhsil sisteminin insan kapitalının inkişafı çağırışlarına cavab verməsi istiqamətində uğurlu addımlar atır, beynəlxalq əlaqələrini daha da genişləndirir, kadr potensialını gücləndirilməsi istiqamətində  böyük layihələrə imza atır. Sumqayıt Dövlət Universiteti dünyanın reytinq cədvəlində xüsusi mövqeyi olan Şərq, Avropa və Slavyan ölkələrinin nüfuzlu universitetləri ilə əlaqələrini genişləndirir, qabaqcıl texnologiyalar, idarəetmə üsulları, innovasiyalarla bağlı elmi–pedaqoji mübadilələr həyata keçirir.  İnanıram ki, siz də gələcəkdə Sumqayıt Dövlət Universitetinin tələbəsi olaraq bu adı şərəflə daşıyacaqsınız.
Rektor qalib şagirdləri mükafatlandırdı. Şagirdlərin bu uğurlarına görə müəllimlərinə və Sumqayıt şəhər Təhsil şöbəsinin nümayəndələrinə təşəkkürünü bildirdi.

Главная страница | Новости | Награждены победители олимпиады по химии и биологии
8 мая состоялась церемония награждения победителей олимпиады по химии и биологии,  проведенной под девизом «Сегодня школьник –завтра ученый» среди учеников IX-XI классов,  которая была посвящена 95-ой годовщине со дня рождения общенационального лидера Гейдара Алиева.
Ректор профессор Эльхан Гусейнов принял победителей олимпиады в Центре Гейдара Алиева. Он сказал, что за время руководства страной общенационального лидера развитие науки и образования всегда оставались приоритетным направлением нашего государства. Гейдар Алиев уделял внимание не только развитию науки и образования, а также всем областям жизни страны. Сегодня роль образования в экономической жизни нашей республики значительно повысилась. В настоящее время наряду с привитием знаний и навыков,  необходимых в экономике,  образование выполняет задачу всесторонней подготовки гражданина для интеграции в будущую жизнь и общество. Ускоренный технологический прогресс требует неуклонного и постоянного обновления знаний.
Сумгаитский государственный университет, который является одним из престижных вузов страны, вносит свой посильный вклад в развитие научного и кадрового потенциала страны. Система образования, которая модернизируется под руководством Президента Ильхама Алиева, делает уверенные шаги в направлении развития человеческого капитала,  укрепляет свои международные связи,  осуществляет большие проекты по укреплению кадрового потенциала. СГУ расширяет связи сотрудничества с престижными университетами Востока,  Европы и славянских стран, осуществляет научно–педагогический обмен,  внедряет передовые технологии, способы управления.
Ректор выразил уверенность в том,  что в будущем участники олимпиады с гордостью будут нести звание студента СГУ.
Затем победители олимпиады были награждены ректором СГУ Эльханом Гусейновым, который поздравил школьников и выразил благодарность организатором олимпиады.