Əsas səhifə | Xəbərlər | “Nə? Harada? Nə zaman?” intellektual bilik yarışı keçirildi
Mayın 7-də Sumqayıt Dövlət Universitetində Tələbə Həmkarlar İttifaqı Komitəsinin  təşkilatçılığı ilə ümummilli lider Heydər Əliyevin anadan olmasının 95 –ci ildönümünə həsr olunmuş   “Nə? Harada? Nə zaman?” intellektual bilik yarışı keçirildi.
Əvvəlcə Ulu Öndər Heydər Əliyevin xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad olundu.
Humanitar məsələlər üzrə prorektor dosent  Ramiz Hüseynov çıxış edərək iştirakçıları salamladı və müstəqil Azərbaycan dövlətinin banisi və qurucusu olan dahi şəxsiyyətin ölkə təhsilinin inkişafındakı əvəzsiz xidmətlərindən danışdı.  Bildirdi ki, Azərbaycan təhsilinin yüksək sürətlə inkişafı məhz Ulu öndər Heydər Əliyevin adı ilə bağlıdır. Ulu öndər 1969-cu ildə hakimiyyətə gəldiyi dövrdən Azərbaycanda orta və ali təhsilin yüksək səviyyədə inkişafı, o cümlədən ölkədən kənarda kadr hazırlığı başlandı.  Ümummilli lider Heydər Əliyev dövlət idarəçiliyinin bütün mərhələlərində elm və təhsilin inkişafına xüsusi qayğı ilə yanaşdığını, bilikli cəmiyyət naminə bütün imkanların səfərbər edilməsinə yönəldiyini bildirdi. Prorektor onu da vurğuladı ki, ümummilli lider Heydər Əliyevin layiqli davamçısı, ölkə Prezidenti cənab  İlham Əliyev də Ulu öndərin siyasi kursuna sadiq qalaraq digər sahələrlə yanaşı, təhsilimizə də yüksək qayğı göstərir. Keçirilən bilik yarışının əhəmiyyətinə toxunan dosent Ramiz Hüseynov bu yarışın tələbələrin müxtəlif fənlərə marağının artırılmasına, həmçinin həmin fənlər üzrə onların hazırlıq səviyyəsinin nümayiş etdirilməsinə şərait yaratdığını, istedadlı gənclərin aşkara çıxarılmasına xidmət etdiyini bildirərək gənclərimizin daha yüksək səviyyədə yetişməsinə xidmət edəcəyinə, onlarda elmi motivasiya hissini gücləndirəcəyinə və gələcək uğurlara istiqamətləndirəcəyinə əminliyini bidirdi, komandalara uğurlar arzuladı.
Yarışda 7 komanda iştirak etdi. Komandalar 3 turdan ibarət birinciliyin qalibi olmaq uğrunda mübarizə apardılar. Nəticələrə əsasən Tarix və coğrafiya fakültəsinin komandası birinci, Riyaziyyat fakültəsinin komandası ikinci, Kimya və biologiya fakültəsinin komandası isə üçüncü oldu.

On May 7, intellectual knowledge competition “What? Where? When?” was held at Sumgayit State University by the organization of Committee of Student Trade Union dedicated to 95th anniversary of Great leader Heydar Aliyev.
At first the memory of Heydar Aliyev was commemorated by one minute silence.
Vice-rector on Humanitarian issues Ramiz Huseynov greeted the participants and widely spoke about services of the genius leader, the founder of sovereign Azerbaijan, in the development of country’s education system. He notified that the rapid growth of Azerbaijani education is associated with the name of National leader. When he first came to power in 1969, speedy improvement of secondary and higher education in Azerbaijan, as well as cadre preparation launched. He always cared the development of science and education in all stage of his administration and tried for intellectual society. The vice-rector emphasized that by maintaining his political course, President Ilham Aliyev cares the field of education along with other areas. Emphasizing the significance of the organized knowledge competition docent Ramiz Huseynov noted that these contests increase the interest of students to different subjects, demonstrate their preparation level in these disciplines and reveal talented youth. He expressed his assurance that the competition will serve to strengthen their sense of academic motivation and direct to future achievements; wished success to the teams.
7 teams participated in the competition. They struggled for being the winners of the contest of 3 rounds. The team of Faculty of History and geography won first place, the team of Faculty of Mathematics second place, team of Faculty of Chemistry and biology third place.