Əsas səhifə | Xəbərlər | “Nə? Harada? Nə zaman?” intellektual bilik yarışı keçirildi
Mayın 7-də Sumqayıt Dövlət Universitetində Tələbə Həmkarlar İttifaqı Komitəsinin  təşkilatçılığı ilə ümummilli lider Heydər Əliyevin anadan olmasının 95 –ci ildönümünə həsr olunmuş   “Nə? Harada? Nə zaman?” intellektual bilik yarışı keçirildi.
Əvvəlcə Ulu Öndər Heydər Əliyevin xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad olundu.
Humanitar məsələlər üzrə prorektor dosent  Ramiz Hüseynov çıxış edərək iştirakçıları salamladı və müstəqil Azərbaycan dövlətinin banisi və qurucusu olan dahi şəxsiyyətin ölkə təhsilinin inkişafındakı əvəzsiz xidmətlərindən danışdı.  Bildirdi ki, Azərbaycan təhsilinin yüksək sürətlə inkişafı məhz Ulu öndər Heydər Əliyevin adı ilə bağlıdır. Ulu öndər 1969-cu ildə hakimiyyətə gəldiyi dövrdən Azərbaycanda orta və ali təhsilin yüksək səviyyədə inkişafı, o cümlədən ölkədən kənarda kadr hazırlığı başlandı.  Ümummilli lider Heydər Əliyev dövlət idarəçiliyinin bütün mərhələlərində elm və təhsilin inkişafına xüsusi qayğı ilə yanaşdığını, bilikli cəmiyyət naminə bütün imkanların səfərbər edilməsinə yönəldiyini bildirdi. Prorektor onu da vurğuladı ki, ümummilli lider Heydər Əliyevin layiqli davamçısı, ölkə Prezidenti cənab  İlham Əliyev də Ulu öndərin siyasi kursuna sadiq qalaraq digər sahələrlə yanaşı, təhsilimizə də yüksək qayğı göstərir. Keçirilən bilik yarışının əhəmiyyətinə toxunan dosent Ramiz Hüseynov bu yarışın tələbələrin müxtəlif fənlərə marağının artırılmasına, həmçinin həmin fənlər üzrə onların hazırlıq səviyyəsinin nümayiş etdirilməsinə şərait yaratdığını, istedadlı gənclərin aşkara çıxarılmasına xidmət etdiyini bildirərək gənclərimizin daha yüksək səviyyədə yetişməsinə xidmət edəcəyinə, onlarda elmi motivasiya hissini gücləndirəcəyinə və gələcək uğurlara istiqamətləndirəcəyinə əminliyini bidirdi, komandalara uğurlar arzuladı.
Yarışda 7 komanda iştirak etdi. Komandalar 3 turdan ibarət birinciliyin qalibi olmaq uğrunda mübarizə apardılar. Nəticələrə əsasən Tarix və coğrafiya fakültəsinin komandası birinci, Riyaziyyat fakültəsinin komandası ikinci, Kimya və biologiya fakültəsinin komandası isə üçüncü oldu.

Главная страница | Новости | Проведена интеллектуальная игра «Что? Где? Когда?»
7 мая при организационной поддержке Комитета студенческих профсоюзов проведена интеллектуальная игра «Что? Где? Когда?»,  посвященная 95-ой годовщине со дня рождения общенационального лидера Гейдара Алиева.
Минутой молчания была почтена память общенационального лидера Гейдара Алиева.
Проректор по гуманитарным вопросам Рамиз Гусейнов приветствовал участников игры. Он отметил,  что гениальная личность и основоположник азербайджанского государства сыграл большую роль в развитии образования в республике.  С приходом к руководству Азербайджаном в 1969 году Гейдара Алиева, в стране особое внимание стали уделять среднему и высшему образованию,  в том числе и подготовке квалифицированных кадров за рубежом.
Проректор также отметил, что Президент Ильхам Алиев успешно продолжает политической курс Гейдара Алиева,  уделяя особое внимание науке и образованию.
Далее проректор Р. Гусейнов сказал, что целью проведения  интеллектуальной игры «Что? Где? Когда?» является повышение интереса студентов к различным областям науки, демонстрация их знаний,  выявление наиболее одарённых студентов. Также было  отмечено,  что данное мероприятие будет служить повышению научной мотивации студентов и последующему их развитию.
В соревновании приняли участие 7 команд, которые боролись за первенство. По итогам игры команда факультета Истории и географии вышла на  I место,  команда факультета Математики –II место,  а команда факультета Химии и биологии-на III место.