Əsas səhifə | Xəbərlər | SDU-da “Qan ver, yaşat!”devizi altında aksiya keçirildi
Aprelin 27-də  Sumqayıt Dövlət Universitetində Qızıl Aypara Cəmiyyəti  Sumqayıt şəhər bölməsinin təşəbbüsü ilə talassemiya və hemofiliya irsi xəstəliklərindən əziyyət çəkən uşaq və yeniyetmələr üçün “Qan ver, yaşat!”devizi altında qanvermə aksiyası keçirildi. Qeyd edək ki, aksiyanın keçirilməsində məqsəd hemofiliyalı xəstələrə göstərilən tibbi yardımın keyfiyyətinin artırılması, xəstələrdə əlillik və ölümün azaldılması, hemofiliyanın fəsadlarının diaqnostikası, müalicə və profilaktikasının təkmilləşdirilməsi, müalicənin təşkili və digər tədbirlərin görülməsindən ibarətdir. Bu istiqamətdə Sumqayıt Dövlət Universitetində ardıcıl tədbirlər həyata keçirilir. “Qan ver, yaşat” devizi altında keçirilən belə aksiyalar irsi qan xəstəliyindən əziyyət çəkən uşaq və yeniyetmələr üçün mühüm əhəmiyyət kəsb edir.
Universitetin çoxsaylı professor-müəllim, tələbə və əməkdaşlarının könüllü olaraq iştirak etdikləri humanist xarakterli  aksiyada Mərkəzi Qan Bankının xüsusi tibb briqadasının həkim-hemotoloqları tərəfindən hər bir donorun sağlamlığı öncədən müəyyən olundu, daha sonra isə qan verildi.
Qeyd edək ki, Qan bankına toplanan qanın plazma hissəsi hemofiliyadan əziyyət çəkən xəstələrə, eritrositar kütləsi isə talassemiyalı xəstələrə köçürüləcəkdir.

Home | News | A CAMPAIGN WAS HELD AT SSU UNDER THE MOTTO “DONATE BLOOD, SAVE LIVES!”
On April 27, blood donation campaign “Donate blood, save lives!” was held at Sumgayit State University with the initiative by Sumgayit city branch of Red Crescent Society for children and teenagers suffering from thalassemia and hemophilia. The purpose of holding the campaign is to improve the quality of medical care provided to patients with hemophilia, to reduce disablement and death rate, to improve diagnostics, treatment and prophylaxis of complications of hemophilia and to organize the therapy. Several events are held in this direction at Sumgayit State University. Such kind of campaigns held under the motto “Donate blood, save lives!” is of great importance for children and teenagers suffering from heritable blood disease.
The health of every donor was checked by hematologists of special medical brigade of Central Blood Bank. Professor-teaching staff, students and employees of the University voluntarily joined to this humanist campaign.
It should be noted that plasma part of the blood will be transferred to patients afflicted with hemophilia, erythrocyte mass to patients with thalassemia.