Əsas səhifə | Xəbərlər | Əməkdaşlarımız Ulu öndər Heydər Əliyevin anadan olmasının 95-ci ildönümünə həsr olunmuş Gənc tədqiqatçıların I Respublika elmi-praktik konfransında iştirak etdilər
Yerləşdirilmə tarixi : 23 Aprel 2018 11:50
Əməkdaşlarımız Ulu öndər Heydər Əliyevin anadan olmasının 95-ci ildönümünə həsr olunmuş Gənc tədqiqatçıların I Respublika elmi-praktik konfransında iştirak etdilər
Aprelin 20-də Azərbaycan Universitetində Ulu öndər Heydər Əliyevin anadan olmasının 95-ci ildönümünə həsr olunmuş Gənc tədqiqatçıların I Respublika elmi-praktik konfransı keçirildi. Konfransda bir sıra ali təhsil müəssisələrinin magistrant, doktorant, dissertantları və müəllimləri iştirak etdilər. Sumqayıt Dövlət Universitetindən Azərbaycan dili və onun tədrisi metodikası kafedrasının baş müəllimləri: Aybəniz Məmmədova “Müasir müəllim hazırlığı və pedaqoji təcrübə”, Elnarə Əhmədova “Qubadlının Dəmirçilər toponiminin tarixinə bir baxış”, Lalə Həmzəyeva “Elmi dərketmədə anlayış və termin”; müəllimlər: Dilarə Quliyeva “Cümlə və söyləm”, Şeyda Quliyeva “Azərbaycan tapmacalarının poetikası haqqında”; baş laborant Mətanət Ağasıyeva “Qantəmirin nəsr əsərlərində dil məsələsi”; doktorant Mahirə Rahtari “ Azərbaycan dilində samitlərin təsnifatı tarixindən”, o cümlədən Linqvistik Mərkəzin rəhbəri Alik Abdullayev “Azərbaycan rusdilli yazıçılarının əsərlərində milli dəyərlər və ənənələr”; Folklorşünaslıq laboratoriyasının əməkdaşı Balakişi İsgəndərov “Məmməd Aslanın təbiət şeirlərində istifadə etdiyi obrazlar” mövzularında məruzələrlə çıxış edərək sertifikatlara layiq görüldülər.

Главная страница | Новости | Сотрудники СГУ приняли участие на I Республиканской научно-практической конференции молодых исследователей, посвященной 95-ой годовщине общенационального лидера Гейдара Алиева
Сотрудники СГУ приняли участие на I Республиканской научно-практической конференции молодых исследователей, посвященной 95-ой годовщине общенационального лидера Гейдара Алиева
20 апреля в Университете Азербайджан была проведена I Республиканская научно–практическая конференция молодых исследователей, посвященная 95-летней годовщине общенационального лидера Гейдара Алиева. На конференции приняли участие магистранты,  докторанты диссертанты и  преподаватели ряда вузов республики. Ст. преподаватели  кафедры азербайджанского языка и методики его преподавания Сумгаитского государственного университета выступили на конференции с докладами: Айбениз Мамедова –«Подготовка современного преподавателя»,  Эльнара Ахмедова –«Об истории топонима Демирчилер Губадлинского района»,  Лала Гамзаева –«Понятие и термин в научном познании». Также на конференции выступили преподаватели: Диляра Гулиева с докладом «Предложение и высказывание»,  Шейда Гулиева –«О поэтике азербайджанских загадок»; ст. лаборант Матанет Агасиева- «Вопрос языка в прозаических произведениях Кантемира»,  докторант Махира Рахтари –«Из истории классификации согласных в азербайджанском языке»; руководитель Лингвистического центра Алик Абдуллаев –«Национальная ценности и традиции русскоязычных писателей Азербайджана; сотрудник лаборатории фольклористики Балакиши Искендеров –«Образы,  использованные Мамедов Асланом в стихотворениях, посвященных природе». Все участники конференции получили сертификаты.