Əsas səhifə | Xəbərlər | “Healthy sheep and Happy people” layihəsinin nəticəsi Xızı rayonunda tətbiq olundu
Yerləşdirilmə tarixi : 17 Aprel 2018 15:07
“Healthy sheep and Happy people” layihəsinin nəticəsi Xızı rayonunda tətbiq olundu
Hər kəsin sağlam qida qəbul etmək hüququ var. İnsanların sağlam qida ilə təmin olunmasında vasitəçi olmağımızla qürur duyuruq
EANCTUS SDU komandası ENACTUS proqramı çərçivəsində  “Healthy sheep and Happy people” layihəsinin həyata keçirilməsi məqsədilə Xızı rayonunda (Yaşma, Fındığan və Qarabulaq kəndlərində) 3 fermer təsərrüfatında oldular.
Lahiyənin rəhbəri  Biologiya və onun tədrisi metodikası kafedrasının baş müəllimi   Aysel Ağayeva layihə haqqında məlumat verərək qeyd etdi ki, layihənin nəzərdə tutulan məqsədi  zərərin aradan qaldırılaraq iqtisadi gəlirin artırılmasıdır. Səyyar laboratoriyalarda 3 iş həyata keçirildi. Xızı rayonunda (Yaşma, Fındığan və Qarabulaq kəndlərində) 3 fermer təsərrüfatında layihə tətbiq edildi. Komanda 1000 baş xırdabuynuzlu təsərrüfatda aparılan hesabatla tanış oldu. Fermer təsərrüfatlarında aparılan sorğu və müşahidələr əsasında məlum oldu ki, ümumən helmintozlardan xəstəliyə görə il ərzində orta hesabla 10 % heyvan tələf olur. Beləliklə, xırdabuynuzlu heyvanlarda helmintozları məhv edərək, yüksəkkeyfiyyətli ət və ət məhsulları əldə etmək üçün diaqnostik, müalicə və profilaktik işləri həyata keçirə bilən  səyyar  laboratoriya yaradıldı. Ən əsası isə layihə sahibkara az xərc qoymaqla yüksək gəlir əldə etməyə imkan verəcək. Qeyd edək ki, bu layihənin həyata keçirilməsi ilə fermer heyvan itkisinin qarşısını alır, vaxtına qənaət etməklə təsərrüfatından ayrılmadan müalicə profilaktika tədbirlərini gördürür, laboratoriyada işçi qüvvənin bioloq və baytarlardan ibarət olması ilə işsizliyin qismən də  olsa azaldılmasına nail olunur,  bununla  da əhali sağlam ət və ət məhsulları ilə təmin olunur.

Home | News | OUTCOME OF “HEALTHY SHEEP AND HAPPY PEOPLE” PROJECT WAS APPLIED IN KHIZI
Every person has a right to take healthy food. We are proud of being a mediator in provision of people with healthy food.
ENACTUS SSU team visited 3 farms in Khizi district (Yashma, Findighan and Garabulag) with the purpose of “Healthy sheep and happy people” project implementation in the framework of ENACTUS program.
A teacher of biology and its teaching methods department Aysel Aghayeva gave information about the project and noted that the main purpose of the project is to teach reducing loss and increasing economic income. Three works were realized in itinerant laboratories. The project was applied on 3 farms. The team was acquainted with a report conducted on a farm of thousand small ruminants. According to the survey and observation conducted on the farms, it appeared to die on average 10% of animals in a year because of helminthiasis. Thus, an itinerant laboratory was set which is able to hold diagnostic, therapeutic and preventive activities for killing helminthes and obtaining high quality meat and meat products. Most importantly, the project helps an entrepreneur to earn high profits by less expense. It should be noted that with the implementation of the project a farmer prevents animal loss, economizes his/her time and manages preventive activities without leaving the farm. Partial decrease of unemployment is achieved as the laboratory comprises biologists and vets. So, people are provided with healthy meat and meat products.