Əsas səhifə | Xəbərlər | “Healthy sheep and Happy people” layihəsinin nəticəsi Xızı rayonunda tətbiq olundu
Yerləşdirilmə tarixi : 17 Aprel 2018 15:07
“Healthy sheep and Happy people” layihəsinin nəticəsi Xızı rayonunda tətbiq olundu
Hər kəsin sağlam qida qəbul etmək hüququ var. İnsanların sağlam qida ilə təmin olunmasında vasitəçi olmağımızla qürur duyuruq
EANCTUS SDU komandası ENACTUS proqramı çərçivəsində  “Healthy sheep and Happy people” layihəsinin həyata keçirilməsi məqsədilə Xızı rayonunda (Yaşma, Fındığan və Qarabulaq kəndlərində) 3 fermer təsərrüfatında oldular.
Lahiyənin rəhbəri  Biologiya və onun tədrisi metodikası kafedrasının baş müəllimi   Aysel Ağayeva layihə haqqında məlumat verərək qeyd etdi ki, layihənin nəzərdə tutulan məqsədi  zərərin aradan qaldırılaraq iqtisadi gəlirin artırılmasıdır. Səyyar laboratoriyalarda 3 iş həyata keçirildi. Xızı rayonunda (Yaşma, Fındığan və Qarabulaq kəndlərində) 3 fermer təsərrüfatında layihə tətbiq edildi. Komanda 1000 baş xırdabuynuzlu təsərrüfatda aparılan hesabatla tanış oldu. Fermer təsərrüfatlarında aparılan sorğu və müşahidələr əsasında məlum oldu ki, ümumən helmintozlardan xəstəliyə görə il ərzində orta hesabla 10 % heyvan tələf olur. Beləliklə, xırdabuynuzlu heyvanlarda helmintozları məhv edərək, yüksəkkeyfiyyətli ət və ət məhsulları əldə etmək üçün diaqnostik, müalicə və profilaktik işləri həyata keçirə bilən  səyyar  laboratoriya yaradıldı. Ən əsası isə layihə sahibkara az xərc qoymaqla yüksək gəlir əldə etməyə imkan verəcək. Qeyd edək ki, bu layihənin həyata keçirilməsi ilə fermer heyvan itkisinin qarşısını alır, vaxtına qənaət etməklə təsərrüfatından ayrılmadan müalicə profilaktika tədbirlərini gördürür, laboratoriyada işçi qüvvənin bioloq və baytarlardan ibarət olması ilə işsizliyin qismən də  olsa azaldılmasına nail olunur,  bununla  da əhali sağlam ət və ət məhsulları ilə təmin olunur.

Главная страница | Новости | На разработки проекта “Healthy sheep and Happy people” применены в Хызынском районе
Yerləşdirilmə tarixi : 17 Апрель 2018 15:07
На разработки проекта “Healthy sheep and Happy people” применены в Хызынском районе
Каждый человек имеет право на здоровое питание. Мы удовлетворены тем,  что являемся посредниками обеспечения людей здоровым  питанием.
Команда EANCTUS СГУ в рамках проекта “Healthy sheep and Happy people”, с целью претворения в жизнь его программы побывала на 3 фермерских хозяйствах Хызынского района (Яшма,  Фындыган и Гарабулаг).
Старший преподаватель кафедры биологии и методики её преподавания Айсель Агаева информируя о задачах проекта,  сказала,  что основной целью проекта является повышение экономической прибыли путём устранения вреда фермерским хозяйствам.
В передвижной лаборатории проделано 3 работы. В Хызынском районе к 3-м  фермерским хозяйствам применен названный проект (Яшма, Фындыган,  Гарабулаг). Команда ознакомилась с отчетом,  проделанным в хозяйстве,  состоящем из 1000 голов мелкого рогатого скота. В процессе опроса и наблюдений,  проводимых на фермерских хозяйствах, было установлено , что из-за болезни гельминтозом за год в среднем погибает 10% животных. Таким образом, с целью устранения болезни гельминтозом мелкого рогатого скота,  для получения высококачественного мяса и мясных продуктов создана передвижная лаборатория по диагностике,  профилактике и лечению. Самое главное,  что проект позволяет фермеру получать прибыль при наименьших расходах. Следует отметить, что осуществление этого проекта позволяет предотвратить гибель животных и проводить лечебно-профилактические работы без отрыва от хозяйства, сэкономив время.
В лаборатории работают биолог и лаборант, что также положительно сказывается на частичном решении вопроса занятности.