Əsas səhifə | Xəbərlər | Fizika və elektroenergetika fakültəsində Aprel döyüşlərinin ildönümü qeyd olundu
Yerləşdirilmə tarixi : 02 Aprel 2018 14:21
Fizika və elektroenergetika fakültəsində Aprel döyüşlərinin ildönümü qeyd olundu
Aprelin 2-də Fizika və elektroenergetika fakültəsində Aprel döyüşlərinin ildönümü ilə əlaqədar tədbir keçirildi. Əvvəlcə Azərbaycanın ərazi bütövlüyü uğrunda döyüşlərdə həlak olmuş şəhidlərin xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edildi.
Sonra Dövlət himni səsləndirildi.
Fakültə dekanı Tamella Əhmədova çıxış edərək bildirdi ki, aprel döyüşləri Azərbaycanın şanlı hərbi qələbəsi olmaqla yanaşı, beynəlxalq və siyasi arenada bütün diqqəti bu münaqişəyə cəlb etdi. Dekan vurğuladı ki, hadisələr Azərbaycan əsgərinin döyüş və mənəvi-psixoloji hazırlığının, qələbə əzminin yüksək olduğunu nümayiş etdirdi. Bu döyüşlər dövlətin və ordunun gücünü, xalqın birliyini, həmrəyliyini, vətənpərvərliyini, Azərbaycanın heç vaxt işğalla barışmayacağını, nəyin bahasına olursa-olsun, ərazi bütövlüyünü bərpa etmək əzmini bir daha göstərdi. Çünki vətənpərvər oğullarımız Ali Baş Komandanın əmri ilə bütün torpaqlarımızı qısa müddətdə işğaldan azad etmək qüdrətindədir. O, gənclərə yad ideologiyalara, yabançı düşüncələrə uymamağı tövsiyə edərək tələbələrini hər bir şəhidin şücaətini layiqincə davam etdirməyə çağırdı.  Qeyd etdi ki, 2016-cı ilin aprel döyüşləri zamanı Vətənin müdafiəsində hərbi borcunu yerinə yetirərkən fədakarlıq və şücaət göstərmiş, xidməti vəzifələrini layiqincə yerinə yetirərək döyüş tapşırığının icrasında yüksək peşəkarlıq və əzm nümayiş etdirərək şəhidlik zirvəsinə yüksəlmiş  məzun tələbəmiz Mikayıl Vahabov bu gün qürurla anılır.
Fizika və onun tədrisi metodikası kafedrasının dosenti Mehdi Qurbanov, Tələbə Gənclər Təşkilatının sədri Nicat Hüseynov və həmin fakültənin tələbələri Qivami Səfərəliyev, Əyyub Sadıqov çıxış edərək Aprel döyüşlərində qazanılan qələbədən ruhlandıqlarını, bu döyüşlərdə həlak olmuş əsgərlərin qəhrəmanlığı ilə fəxr edib qürur hissi keçirdiklərini və Vətən torpaqlarının işğaldan azad olunması naminə vuruşmaq üçün cənab Prezident İlham Əliyevin əmrinə hər an hazır olduqlarını bildirdilər.

Home | News | APRIL FIGHTS WERE REMEMBERED
On April 2, an event was held in the faculty of Physics and electroenergetics dedicated to the anniversary of April fights. First, martyrs to the territorial integrity of Azerbaijan were commemorated with a minute of silence. State anthem was sounded.
Faculty dean Tamella Ahmadova delivering speech said that April fights drew attention to the conflict in international and political arena and it also was victorious for Azerbaijan. Dean noted that those events showed Azerbaijani soldiers’ combat and moral-psychological preparation. “These battles once more demonstrated the state power and military strength, unity, solidarity and patriotism of the people and perseverance for returning invaded lands”. She said that with the order of Supreme Commander the army is ready to return our lands. “He addressed the youth to continue the martyrs’ bravery. Also, one of the university alumni Mikayil Vahabov became a martyr and he is commemorated with proud today. He defended his motherland selflessly and demonstrated high professionalism and perseverance as a soldier”.
Docent of physics and its teaching methods department Mehdi Gurbanov, chairman of Student Youth Organization Nijat Huseynov and students of the faculty Givami Safaraliyev, Ayyub Sadigov said that they were inspired by the victory in April fights and they are proud of the martyrs’ heroism.