Əsas səhifə | Xəbərlər | Fizika və elektroenergetika fakültəsində Aprel döyüşlərinin ildönümü qeyd olundu
Yerləşdirilmə tarixi : 02 Aprel 2018 14:21
Fizika və elektroenergetika fakültəsində Aprel döyüşlərinin ildönümü qeyd olundu
Aprelin 2-də Fizika və elektroenergetika fakültəsində Aprel döyüşlərinin ildönümü ilə əlaqədar tədbir keçirildi. Əvvəlcə Azərbaycanın ərazi bütövlüyü uğrunda döyüşlərdə həlak olmuş şəhidlərin xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edildi.
Sonra Dövlət himni səsləndirildi.
Fakültə dekanı Tamella Əhmədova çıxış edərək bildirdi ki, aprel döyüşləri Azərbaycanın şanlı hərbi qələbəsi olmaqla yanaşı, beynəlxalq və siyasi arenada bütün diqqəti bu münaqişəyə cəlb etdi. Dekan vurğuladı ki, hadisələr Azərbaycan əsgərinin döyüş və mənəvi-psixoloji hazırlığının, qələbə əzminin yüksək olduğunu nümayiş etdirdi. Bu döyüşlər dövlətin və ordunun gücünü, xalqın birliyini, həmrəyliyini, vətənpərvərliyini, Azərbaycanın heç vaxt işğalla barışmayacağını, nəyin bahasına olursa-olsun, ərazi bütövlüyünü bərpa etmək əzmini bir daha göstərdi. Çünki vətənpərvər oğullarımız Ali Baş Komandanın əmri ilə bütün torpaqlarımızı qısa müddətdə işğaldan azad etmək qüdrətindədir. O, gənclərə yad ideologiyalara, yabançı düşüncələrə uymamağı tövsiyə edərək tələbələrini hər bir şəhidin şücaətini layiqincə davam etdirməyə çağırdı.  Qeyd etdi ki, 2016-cı ilin aprel döyüşləri zamanı Vətənin müdafiəsində hərbi borcunu yerinə yetirərkən fədakarlıq və şücaət göstərmiş, xidməti vəzifələrini layiqincə yerinə yetirərək döyüş tapşırığının icrasında yüksək peşəkarlıq və əzm nümayiş etdirərək şəhidlik zirvəsinə yüksəlmiş  məzun tələbəmiz Mikayıl Vahabov bu gün qürurla anılır.
Fizika və onun tədrisi metodikası kafedrasının dosenti Mehdi Qurbanov, Tələbə Gənclər Təşkilatının sədri Nicat Hüseynov və həmin fakültənin tələbələri Qivami Səfərəliyev, Əyyub Sadıqov çıxış edərək Aprel döyüşlərində qazanılan qələbədən ruhlandıqlarını, bu döyüşlərdə həlak olmuş əsgərlərin qəhrəmanlığı ilə fəxr edib qürur hissi keçirdiklərini və Vətən torpaqlarının işğaldan azad olunması naminə vuruşmaq üçün cənab Prezident İlham Əliyevin əmrinə hər an hazır olduqlarını bildirdilər.

Главная страница | Новости | На факультете физики и электроэнергетики отметили годовщину Апрельской битвы
Yerləşdirilmə tarixi : 02 Апрель 2018 14:21
На факультете физики и электроэнергетики отметили годовщину Апрельской битвы
2 апреля на факультете физики и электроэнергетики была отмечена годовщина Апрельской битвы. Минутой молчания была почтена память шехидов,  отдавших жизнь за территориальную целостность Азербайджана. Прозвучал Государственный Гимн Азербайджанской Республики.
Выступила  декан факультета доц. Тамелла Ахмедова. Она сказала, что Апрельские бои не только продемонстрировали славную победу азербайджанской армии,  но и привлекли внимание мировой общественности к проблеме оккупации наших земель армянскими захватчиками. Апрельские события показали всему миру силу  и мощь армии и государства, решимость  страны любой ценой вернуть свои исторические земли. Наш народ ещё раз показал, что он никогда не смирится с потерей своих земель. Под руководством Верховного Главнокомандующего Президента страны Ильхама Алиева наш народ готов в любую минуту мобилизоваться и освободить свои земли.
Было отмечено, что воины Азербайджана, выполнившие свой военный долг и отдавшие свои жизни за освобождение родной земли, будут жить в сердцах азербайджанцев и никогда не будут забыты. Среди них числится и имя выпускника нашего университета Микаила Вахабова, погибшего в Апрельских боях.
Выступили доцент Мехти Гурбанов, председатель СНО Ниджат Гусейнов и студенты факультета Гивами Сафаралиев, Аюб Садыгов. Они сказали, что гордятся победой нашей армии в боях за освобождении азербайджанских земель. Память о погибших в этих боях навсегда сохранится в сердце каждого азербайджанца.