Əsas səhifə | Xəbərlər | Dissertasiya şurasının ilk müdafiəsi keçirildi
Martın 30-da universitetin Dissertasiya Şurasında Proseslərin avtomatlaşdırılması kafedrasının dissertantı Afət Hüseynovanın  3337.01 – İnformasiya-ölçmə və idarəetmə sistemləri (sahələr üzrə) ixtisası üzrə fəlsəfə doktoru elmi dərəcəsi almaq üçün təqdim etdiyi “Krekinq prosesində katalizator dövranı dinamika parametrlərinin dolayı ölçülməsi üçün metodik əsasların işlənməsi” mövzusunda  dissertasiya işinin müdafiəsi keçirildi. Dissertasiya Şurasının sədri professor Əkbər Ağayevin rəhbərliyi ilə keçirilən iclasda Afət Hüseynovanın məruzəsindən sonra şura üzvlərinin sualları ətraflı cavablandırıldı. Müdafiədə səsləndirilən yeniliklər və müddəalar böyük maraqla qarşılandı. Opponentlər və müdafiədə çıxış edən elm adamları elmi işin sanbalı və geniş əhatə olunduğunu diqqətə çatdırdılar. Dissertasiya şurası rəsmi opponentlərin, ayrı-ayrı alimlərin dissertasiya və onun avtoreferatı haqqında rəylərini, dissertasiya işi üzrə yerli və xarici elmi jurnallarda çap olunmuş məqalələri, dissertasiya işinin Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Ali Attestasiya Komissiyasının  tələblərinə cavab verdiyini nəzərə alaraq, iddiaçının fəlsəfə doktoru elmi dərəcəsi almağa layiq olması haqqında qərar qəbul etdi.
Qeyd edək ki, Azərbaycan Respublikası Prezidenti yanında Ali Attestasiya Komissiyası Rəyasət Heyətinin 15 dekabr 2017-ci il tarixli (protokol №21-R) qərarına əsasən Sumqayıt Dövlət Universitetinin nəzdində fəlsəfə doktoru elmi dərəcəsi almaq üçün təqdim olunan dissertasiyaların müdafiəsini keçirmək üçün FD.02.193 Dissertasiya Şurası yaradılmışdır. 3337.01 –İnformasiya ölçmə və idarəetmə sistemləri (sahələr üzrə) (texnika). 3303.01 – Kimya texnologiyası və mühəndisliyi (kimya) ixtisasları üzrə fəlsəfə doktoru elmi dərəcəsi almaq üçün təqdim olunan dissertasiya işlərinin müdafiəsinin keçirilməsi təmin olunur. Şuranın tərkibi 13 nəfərdən ibarət təsdiq edilmiş,  Azərbaycan Respublikasının Əməkdar müəllimi kimya üzrə elmlər doktoru, professor Əkbər Ağayev Dissertasiya Şurasının sədri  texnika üzrə elmlər doktoru professor Aqil  Hüseynov sədr müavini, kimya üzrə fəlsəfə doktoru dosent Musa Mustafayev  Elmi katib təyin edilmişdir.

30 Марта на Диссертационном совете состоялась защита диссертации на соискание ученой степени доктора философии по специальности 3337.01-Информационно-измерительные системы и системы управления (по отраслям) Афет Гусейновой на тему «Разработка методических основ для косвенного измерения периодических динамических параметров катализаторов в крекинг процессах».
Заседание Диссертационного совета проводилось под представительством профессора Акпера Агаева. После доклада соискатель Афет Гусейнова ответила на многочисленные вопросы по теме диссертации. Выступившие на защите оппоненты и ученые отметили, что работа является актуальной и выполнена на должном уровне. Официальные оппоненты диссертации и отдельные ученые высказали свои отзывы о диссертации, его автореферате, о научных статьях по теме диссертации, опубликованных за рубежом. Учитывая, что диссертационная работа соответствует требованиям Высшей Аттестационной Комиссии при Президенте Азербайджанской Республики, было принято решение о том, что соискатель достоин получения ученой степени доктора философии.
Следует отметить, что по решению президиума ВАК при Президенте АР от 15 декабря 2017 года (пр.№21-R), в Сумгаитском государственном университете создан Диссертационный совет FD.02.193 по защите диссертаций на соискание ученой степени доктора философии по специальностям 3337.01-«Информационно-измерительные системы и системы управления» (по отраслям) (техника) и 3303.01 «Химическая технология и инженерия» (химия). Состав совета включает 13 членов. Председателем Диссертационного совета является Заслуженный учитель АР, профессор Акпер Агаев, зам. председателя – профессор Агиль Гусейнов, а Ученым секретарём –доцент Муса Мустафаев.