Əsas səhifə | Xəbərlər | 31 Mart azərbaycanlıların Soyqırımının 100 illiyinə həsr olunmuş elmi-praktik konfrans keçirildi
Yerləşdirilmə tarixi : 30 Mart 2018 15:19
31 Mart azərbaycanlıların Soyqırımının 100 illiyinə həsr olunmuş elmi-praktik konfrans keçirildi
Martın 30-da Sumqayıt şəhər Heydər Əliyev Mərkəzində 31 Mart – Azərbaycanlıların Soyqırımı Günü  ilə əlaqədar Sumqayıt şəhər İcra Hakimiyyəti və Sumqayıt Dövlət Universitetinin təşkilatçılığı ilə 1918-ci il azərbaycanlıların soyqırımının 100-cü ildönümünə həsr olunmuş elmi-praktik konfrans keçirildi.
Konfransda Sumqayıt şəhər İcra Hakimiyyətinin Başçısı cənab Zakir Fərəcovun,  Sumqayıt Dövlət Universitetinin rektoru professor Elxan Hüseynovun, hüquq-mühafizə orqanlarının, idarə, müəssisə və təşkilat rəhbərləri və şəhər ictimaiyyətinin  iştirakı ilə azərbaycanlıların soyqırımına həsr olunmuş sərgiyə və filmə baxış keçirildi, soyqırımı qurbanlarının xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edildi.
Azərbaycanlıların Soyqırımının 100 illiyinə həsr olunmuş elmi-praktik konfransda Sumqayıt Dövlət Universitetinin Tarix və coğrafiya fakültəsinin dekanı professor Adil Baxşəliyev “31 Mart 1918-ci il soyqırımı: Bakıda törədilən qırğınlar”,  Tarix və onun tədrisi metodikası kafedrasının müəllimi Aytən Əsədova “1918 –ci ildə ermənilər tərəfindən Azərbaycanın bölgələrində törədilən qırğınlar”, Folklorşünaslıq Elmi Tədqiqat laboratoriyasının müdiri professor Astan Bayramov “Qərbi Azərbaycandan azərbaycanlıların deportasiyası”, Tarix və onun tədrisi metodikası kafedrasının baş müəllimi Nofəl Abdullayev “ Ulu öndər Heydər Əliyevin “Azərbaynlıların soyqırımı haqqında” 26 mart 1998-ci il tarixli Fərmanının tarixi mahiyyəti haqqında”, Sumqayıt şəhəri 31 saylı orta məktəbin tarix müəllimi Raqif Şirinov “1918-ci il azərbaycanlıların soyqırımının 100 illiyi haqqında Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin 18 yanvar 2018-ci il tarixli Sərəncamından irəli gələn vəzifələr” adlı məruzələri dinlənildi. Natiqlər çıxışlarında qeyd etdilər ki, tarix boyu təcavüzkar siyasət yeridən, “dənizdən-dənizə böyük Ermənistan” xülyası ilə sərsəm olan ermənilər zaman-zaman xalqımızı soyqırımına məruz qoymuş, havadarlarının köməyi ilə əzəli torpaqlarımızı almağı özlərinin məqsədlərinə çevirmişlər. 1918-ci ilin mart souqırımı zamanı ermənilər üç gün ərzində Bakıda 12 min soydaşımızı vəhşicəsinə qətlə yetirmiş, Şamaxı, Quba və digər yerlərdə on minlərlə azərbaycanlı qəddarlıqla öldürülmüş, yaşayış məntəqələri, məscidlər, mədəniyyət abidələri yerlə-yeksan edilmişdir. 1918-1920-ci illərdə Qarabağ, Qərbi Azərbaycan və digər bölgələrdə on minlərlə soydaşımız amansızlıqla öldürülmüşdür. 1988-ci ildə ermənilərin başlatdıqları müharibə nəticəsində torpaqlarımızın 20 faizi işğal edilmiş, 1 milyondan çox soydaşımız qaçqın və məcburi köçkünə çevrilmişdir. Ulu öndər Heydər Əliyevin yenidən hakimiyyətə qayıdışından sonra bu məsələyə prinsipial yanaşma nümayiş etdirilmiş, erməni millətçilərinin xalqımıza qarşı illərlə reallaşdırdıqları soyqırımı və deportasiya siyasətinin mahiyyəti bütünlüklə açıqlanaraq ifşa olunmuşdur. Erməni cəlladlarının həyata keçirdikləri işğalçılıq siyasəti ümummilli liderimiz Heydər Əliyevin 1998-ci ildə imzaladığı  “Azərbaycanlıların soyqırımı haqqında” fərmanda tam əksini tapmış və bunun sayəsində soyqırımına siyasi və hüquqi qiymət vermək imkanı yaranmışdır. Bu gün isə Prezident cənab İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə erməni təcavüzünün nəticələrinin aradan qaldırılması, respublikamızın ərazi bütövlüyünün və suverenliyinin təmin olunması, aparıcı dünya dövlətləri və nüfuzlu beynəlxalq dairələr tərəfindən ölkəmizin ədalətli mövqeyinin etiraf olunması və müdafiəsi istiqamətində ardıcıl və məqsədyönlü işlər görüldüyünü vurğuladılar. Dövlət başçısının 30 dekabr 2009-cu il tarixli “Quba şəhərində Soyqırımı Memorial Kompleksinin yaradılması haqqında” Sərəncamı bu istiqamətdə mühüm addımlardan biri olduğunu diqqətə çatdırdılar. Əminliklə qeyd etdilər ki, müstəqil Azərbaycan dövlətinin  yürütdüyü   xarici siyasət  ermənilərin  “böyük Ermənistan” xülyasını  alt-üst edəcək və xalqımız öz əzəli torpağına tezliklə qovuşacaq.

Главная страница | Новости | Проведена научно-практическая конференция, посвященная Дню геноцида азербайджанцев -31 Марта
Yerləşdirilmə tarixi : 30 Март 2018 15:19
Проведена научно-практическая конференция, посвященная Дню геноцида азербайджанцев -31 Марта
30 марта  в Центре Гейдара Алиева города Сумгаита была проведена научно-практическая конференция, организованная Сумгаитской исполнительной властью и Сумгаитским государственным университетом, посвященная 100–летию Дня геноцида азербайджанцев –31 Марта.
На конференции приняли участие глава исполнительной власти города Закир Фараджев, ректор СГУ профессор Эльхан Гусейнов, органы правопорядка,  руководители предприятий и организаций и общественность города. Минутой молчания была почтена память жертв геноцида. Участники конференции ознакомились с выставкой и фильмом,  посвященным этим событиям.
На научно-практической конференции, посвященной 100-летию геноцида азербайджанцев выступили: декан факультета истории и географии СГУ, профессор Адиль Бахшалиев с докладом «Геноцид 31 марта 1918-го года: массовые убийства в Баку»,  преподаватель кафедры истории и методики её  преподавания Айтан Асадова-«Массовые убийства азербайджанцев в регионах Азербайджана, совершенные армянами в 1918-ом году»,  зав. лабораторией НИЛ фольклористики профессор Астан Байрамов–«Депортация азербайджанцев из Западного Азербайджана», ст. преподаватель кафедры истории и методики её преподавания Нофель Абдуллаев –«Об историческом значении Указа общенационального лидера Гейдара Алиева «О геноциде азербайджанцев» от 26 марта 1998 года»,  учитель истории сумгаитской средней школы №31 Рафиг Ширинов–«Задачи, вытекающие из постановления Президента АР Ильхама Алиева «О 100-летии геноцида азербайджанцев» от 18 января 2018 года». Докладчики в своих выступлениях отметили,  что на протяжении всей истории армянские националисты, вынашивающие бредовую идею о создании «Великой Армении от моря и до моря», совершали массовые убийства азербайджанцев, изгоняли их с исконных земель их проживания, захватывали азербайджанские территории. В марте 1918 года в Губе, Шамахе и др. районах республики были убиты тысячи человек мирного населения. Только за три дня в марте 1918 года в Баку были зверски убиты 12 тысяч жителей. По всей стране были разрушены  жилые пункты,  мечети,  памятники культуры. В 1918-20-ых годах в Карабахе,   Западном Азербайджане и др. районах были убиты десятки тысяч мирных азербайджанцев. В результате войны, начатой армянами против нашей страны,  захвачено 20% наших земель, более 1 миллиона граждан стали беженцами и переселенцами на родной земле.
После возвращения к власти Гейдара Алиева была дана правовая и политическая оценка этим событиям. В 1998-ом году общенациональный лидер подписал указ «О геноциде азербайджанцев», в котором была отражена суть захватнической политики армянских националистов, стремящихся уничтожить целый народ. Сегодня под руководством продолжателя курса общенационального лидера Ильхама Алиева проводится последовательная и целенаправленная работа по устранению последствий армянской агрессии,  обеспечению территориальной целостности и суверенитета страны, доведению до мировых организаций и общественности правды о зверствах армянских палачей и их территориальных претензиях к нашему народу. Одним из основных шагов в этом направлении стало подписание постановления «О создании в городе Губа Мемориального комплекса геноцида»,  от 30 декабря 2009-го года. Докладчики выразили уверенность в том,  что внешняя политика,  проводимая руководством Азербайджанской Республики, будет способствовать развенчанию бредовой идеи армян о создании «Великой Армении» и азербайджанский народ,  изгнанный со своих исторических земель,  вернется на свои территории.