SDU-da Novruz bayramı yüksək əhval-ruhiyyə ilə qeyd olundu
Baharın təravətli nəfəsini özü ilə gətirən Novruz sevinci artıq hər bir yerdə duyulur. Ölkəmizin bütün guşələrində olduğu kimi, Sumqayıt Dövlət Universitetində də Novruz bayramı ilə əlaqədar tədbir keçirildi. Universitetin həyətində təşkil olunmuş tədbirdə fakültələrin bayram xonçalarına baxış keçirildi.
Rektor professor Elxan Hüseynov çıxış edərək xalqımızı Novruz bayramı münasibətilə təbrik etdi, Novruz bayramının qədim tarixindən, adət-ənənələrindən habelə ölkəmizdə milli-mənəvi dəyərlərin qorunub saxlanılmasından və daha da inkişaf etdirilməsindən bəhs etdi. Bildirdi ki, ümummilli lider Heydər Əliyevin hakimiyyəti illərində Novruza milli bayram statusu verildi. Bu gün onun siyasi kursunun layiqli davamçısı Prezident cənab İlham Əliyevin və Azərbaycanın Birinci vitse-prezidenti, Heydər Əliyev Fondunun prezidenti, UNESKO-nun və İSESKO-nun xoşməramlı səfiri Mehriban xanım Əliyevanın təşəbbüsü ilə bu istiqamətdə göstərilən xidmətlər danılmazdır. Bunun nəticəsi, olaraq Novruz bayramı 2009-cu il sentyabrın 30-da BMT-nin ali mədəniyyət qurumu olan UNESKO-nun qeyri-maddi - mədəni irs siyahısına daxil edilərək, 2010-cu il fevralın 23-də isə BMT Baş Məclisinin 64-cü sessiyasının qərarı ilə 21 mart rəsmi qaydada Beynəlxalq Novruz Günü kimi elan edildi. Yəni Novruz bayramı 2010-cu ildən başlayaraq dünya səviyyəsində qeyd edilən beynəlxalq bir təqvimə çevrildi.
Rektor çıxışında Prezident, Ali Baş Komandan cənab İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə tezliklə tarixi torpaqlarımızın düşməndən azad ediləcəyinə, bütün məcburi köçkünlərin öz ata-baba yurdlarına qayıdacaqlarına, Novruz tonqallarının Laçında, Şuşada, Ağdamda, Kəlbəcərdə və digər işğaldan azad ediləcək rayonlarımızda yandırılacağına əminliyini bildirdi.
Bayram tədbirində tonqal alovlandırıldı, müxtəlif milli oyunlar, Novruz adətləri, xüsusi zövqlə bəzədilmiş rəngarəng Novruz xonçaları, uzaqdan belə ətri ilə insanı məst edən, dadından, təamından doyulmayan milli mətbəximizin nümunələri nümayiş etdirildi. Əsl kənd ab-havası yaradan milli samovar çayı, Novruzun əsas qəhrəmanlarından olan Kosa və Keçəl, Bahar qızının məzəli-duzlu söhbətləri isə hər kəsdə xoş ovqat yaratdı. Konsert proqramı ilə davam edən bayram tədbirinə respublikamızın tanınmış incəsənət xadimlərinin ifaları və universitetin “Səma” rəqs qrupunun maraqlı nömrələri rəng qatdı.
Alovlandırılan möhtəşəm Novruz tonqalının hərarəti onun ətrafına yığışan tədbir iştirakçıları tərəfindən böyük coşğu ilə qarşılandı.

Главная страница | Новости | Праздник Новруз отмечен в СГУ с большим воодушевлением
Эльхан Гусейнов: Только в годы руководства Гейдара Алиева республикой Новруз байрамы был дан статус государственного праздника
Праздник Новруз,  который приносит с собой весну,  радость и надежды,  чувствуется повсюду. Этот праздник отмечается во всех уголках нашей страны. В этом смысле Сумгаитский государственный университет не является исключением.Этот весенний праздник широко отмечается всем коллективом. Во дворе университета расставлены столы, на которых разложены праздничные «хонча»-сладости, печеное и др. атрибуты праздника,  собранные в композицию особым образом.
Ректор профессор Эльхан Гусейнов поздравил коллектив университета и весь азербайджанский народ с этим праздником весны. Он отметил, что Новруз байрамы  имеет очень древнюю историю и свои обычаи и традиции. Он издревле отмечался в каждой азербайджанской семье. Только в годы руководства Гейдара Алиева республикой ПразникуНовруз был дан статус государственного праздника.30 сентябре 2009 года Новруз байрамы был включен в Список нематериального культурного наследия UNESKO,  а 23 февраля 2010 года по решению 64-ой сессии Генеральной Ассамблеи ООН 21 Марта официально был объявлен Международным Днём Новруза. Так,  Новруз байрамы с 2010-го года стал отмечаться на мировом уровне.
Все это является заслугой Президента Ильхама Алиева, являющегося  продолжателем политического курса общенационального лидера Гейдара Алиева, и Первого вице-президента АР, посла доброй воли UNESKO и  İSESKOМехрибанханум Алиевой,  которые проделывают большую работу по развитию и сохранению национально –нравственных ценностей.
Ректор Эльхан Гусейнов также выразил уверенность,  в том,  что под руководством Верховного Главнокомандующего Ильхама Алиева наш народ освободит свои земли, которые находятся под оккупацией, и все беженцы  вернутся на свои родные земли. Тогда праздничные костры Новруза будут гореть в Лачине, Шуше, Агдаме, Кельбеджаре и др. освобожденных районах республики.
На празднике звучали народные песни, танцы. Затем состоялся концерт мастеров искусства, на котором выступил студенческий танцевальный коллектив «Сяма».