Əsas səhifə | Xəbərlər | SDU-da “Heydər Əliyev və Azərbaycanda dövlət qadın siyasəti” mövzusunda növbəti məşğələ
Yerləşdirilmə tarixi : 28 Fevral 2018 15:10
SDU-da “Heydər Əliyev və Azərbaycanda dövlət qadın siyasəti” mövzusunda növbəti məşğələ
Fevralın 28-də Sumqayıt Dövlət Universitetinin Heydər Əliyev məktəbində “Heydər Əliyev və Azərbaycanda dövlət qadın siyasəti” mövzusunda növbəti məşğələ keçirildi.
Rektor professor Elxan Hüseynov qadınların cəmiyyətdə yeri və rolu barədə danışaraq onların universitetin ictimai-siyasi və mədəni həyatında tutduqları mövqe və əldə etdikləri nailiyyətlərdən söhbət açdı. Bildirdi ki, tarixin bütün sınaqlarından alnıaçıq, üzüağ çıxan Azərbaycan qadını bu gün ölkəmizdə demokratik cəmiyyətin fəal üzvü kimi çıxış edir. Azərbaycan qadını öz zəkası, müdrikliyi, sədaqəti, qəhrəmanlığı, vəfası, yüksək analıq keyfiyyəti ilə hər zaman xalqımızın adını uca tutub. Respublikamızda ailə, qadın və uşaq problemlərinin dövlət siyasətinin prioritet istiqaməti olduğunu bildirən rektor qeyd etdi ki, bu gün təhsil, səhiyyə, mədəniyyət sahələrində çalışanların əksəriyyətini xanımlarımız təşkil edir. Artıq cəmiyyətdə elə bir aparıcı sahə yoxdur ki, qadınlarımız orada təmsil olunmasınlar. Bu, Ulu öndər Heydər Əliyev siyasətinin tərkib hissəsidir. Ümumiyyətlə, Ümummilli lider Heydər Əliyev istər sovet dönəmində, istərsə də müstəqillik illərində respublikamıza rəhbərliyi dövründə Azərbaycan qadınlarının problemlərinin həllinə, onların ölkənin siyasi, sosial, iqtisadi və mədəni həyatında rolunun artırılması məsələlərinə böyük diqqət ayırmışdır. Ulu öndər Heydər Əliyev kişilər və qadınlar arasında bərabərliyin, xüsusilə onların dövlət idarəçiliyinin müəyyən səviyyələrində təmsil olunmasının təmin edilməsi məqsədilə imzaladığı "Azərbaycan Respublikasında dövlət qadın siyasətinin həyata keçirilməsi haqqında" 2000-ci il 6 mart tarixli Fərmanın və Nazirlər Kabinetinin eyni tarixli Sərəncamı ilə təsdiq edilmiş "Azərbaycan Respublikasının Qadın Problemləri üzrə Milli Fəaliyyət Planının (2000-2005)" icrası nəticəsində gender bərabərliyi və qadınların imkanlarının genişləndirilməsi sahəsində dövlət strategiyasının yaradılmasının əsasını qoydu. Rektor onu da diqqətə çatdırdı ki, bu gün qadınlarımız cəmiyyətin bütün sahələrində yüksək fəallıqları ilə seçilir, seçdikləri sahədə də uğurlar qazanırlar. Heydər Əliyev Fondunun prezidenti, ölkəmizin Birinci-vitse prezidenti,UNESKO-nun və İSESKO-nun xoşməramlı səfiri Mehriban xanım Əliyevanın timsalında Azərbaycan qadınının dünyadakı nüfuzu ölkədə gender siyasəti sahəsində aparılan məqsədyönlü fəaliyyətin nəticəsidir. Azərbaycan dövləti və cəmiyyəti belə qadınlarla həmişə fəxr edir.
Xarici dillər kafedrasının müdiri, professor Nigar İsgəndərova “Heydər Əliyev və Azərbaycanda dövlət qadın siyasəti”, Mühəndislik fakültəsinin I kurs tələbəsi Miralim Bağırov “İlham Əliyev Ulu Öndərin dövlət qadın siyasətinin davamçısıdır”, Fizika və elektroenergetika fakültəsinin dekanı dosent Tamella Əhmədova “Mehriban xanım Əliyevanın fəaliyyəti qadınlar üçün parlaq  nümunədir”, Beynəlxalq  əməkdaşlıq şöbəsinin müdiri Samirə Məmmədova
“Heydər Əliyev fondu dünyada Azərbaycan mədəniyyətinin təbliğatçısı kimi”, baş  hüquqşünas,  dosent Əminə  Həsənova “Azərbaycanda  gender  siyasətinin hüquqi  aspektləri” mövzularında çıxış edərək bildirdilər ki, Azərbaycan qadını ölkəmizin ictimai-siyasi həyatında mühüm rol oynayaraq gündən-günə daha da fəallaşır, Prezident cənab İlham Əliyevin qətiyyətli və ardıcıl siyasətini dəstəkləyərək ölkəmizin sürətli inkişafına öz misilsiz töhfələrini verirlər. Natiqlər onu da vurğuladılar ki, Azərbaycan Respublikasının Birinci vitse-prezidenti Mehriban xanım Əliyevanın Azərbaycanın həyatındakı çoxşaxəli fəaliyyəti, xeyirxahlıq missiyası, mədəniyyətimizin bütün dünyada təbliği sahəsində gördüyü genişmiqyaslı işlər, ölkəmizin tərəqqisinə verdiyi töhfələr isə qadınlara əsl örnəkdir.
Sonda universitetimizin bir qrup tələbəsinə Yeni Azərbaycan Partiyasının üzvlük vəsiqələri  təqdim olundu.

Главная страница | Новости | В СГУ проведено очередное занятие на тему «Гейдар Алиев и государственная политика в отношении женщин»
В СГУ проведено очередное занятие на тему «Гейдар Алиев и государственная политика в отношении женщин»
28 февраля в школе Гейдара Алиева проведено очередное занятие на тему «Гейдар Алиев и государственная политика в отношении женщин».
Ректор профессор Эльхан Гусейнов рассказал о месте и роли женщин в обществе,  их позиции и успехах в общественно-политической и культурной жизни университета. Он отметил, что азербайджанские женщины,  прошедшие все испытания и трудности истории, сегодня выступают активными членами общества нашей страны. Азербайджанские женщины всегда прославляли наш народ своей мудростью, умом, верностью,  героизмом и высокими материнскими чувствами. Ректор также подчеркнул, что проблемы семьи,  женщин и детей всегда являлись приоритетным направлением государственной политики нашей республики. Сегодня в области образования, здравоохранения и культуры в стране работают в основном женщины. В обществе уже нет такой области, где бы ни были представлены женщины.
Общенациональный лидер Гейдар Алиев и в советский период,  и в годы независимости,  управляя страной,  уделял решению проблем женщин большое внимание и старался повысить их место и роль в политической,  экономической и культурной жизни страны. Гейдар Алиев был сторонником того, чтобы женщины и мужчины пользовались одинаковыми правами и  были представлены на определенном уровне государственного управления. С этой целью им был подписан «План национальной деятельности Азербайджанской Республики по проблемам женщин (2000-2005)»,  утвержденный указом Президента и указом Кабинета Министров от 6 марта 2000-го года. Этот указ явился основой государственной стратегии по гендерному равноправию и расширению возможностей женщин. Было отмечено,  что женщины активно сотрудничают во всех областях общества и достигают больших успехов. На примере  Первого вице-президента, посла доброй воли UNESKO и İSESKO Мехрибан ханум Алиевой можно  показать каким авторитетом пользуется в мире азербайджанская женщина. Наше государство и общество поистине гордятся такими женщинами.
На занятии выступили: зав. кафедрой иностранных языков профессор Нигяр Искендерова с докладом «Гейдар Алиев и государственная политика в отношении женщин», студент I курса Инженерного факультета Миралим Багиров–с докладом «Ильхам Алиев - продолжатель Гейдара Алиева в области государственной политики в отношении женщин»,  декан факультета Физики и электроэнергетики доцент Тамелла Ахмедова с докладом «Деятельность Мехрибан ханум Алиевой –яркий пример для женщин»,  зав. Отделом международного сотрудничества Самира Мамедова–с докладом «Фонд Гейдара Алиева как пропагандист азербайджанской культуры в мире», ст. советник юстиции доцент Амина Гасанова–с докладом  «Правовые аспекты гендерной политики в Азербайджане». Выступающие отметили,  что азербайджанские женщины играют важную роль в общественно-политической и культурной жизни страны. Поддерживая последовательную и решительную политику Президента Ильхама Алиева, наши женщины вносят большой вклад в развитие страны.  Было отмечено,  что Первый вице-президент Азербайджанской Республики Мехрибан ханум Алиева осуществляет многогранную деятельность, проводит широкомасштабную работу по пропаганде нашей культуры  в мире, что является ярким примером для азербайджанских женщин.
В заключение группе студентов университета были вручены членские удостоверения партии Новый Азербайджан.