Əsas səhifə | Xəbərlər | "Sabahın alimləri” VII Respublika Müsabiqəsinin açılış mərasimi keçirildi
Fevralın 14-də “Sabahın alimləri” VII Respublika Müsabiqəsinin açılış mərasimi keçirildi. Müsabiqə Təhsil Nazirliyi, Gənclər və İdman Nazirliyi, Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası, Heydər Əliyev Mərkəzi, Azərbaycan Respublikası Prezidenti yanında Bilik Fondu və Azərbaycan Təhsil İşçiləri Azad Həmkarlar İttifaqı Respublika Komitəsinin təşkilatçılığı ilə keçirilir. Müsabiqənin keçirilməsində məqsəd yuxarı sinif şagirdlərinə tədqiqat aparmaq, öz elmi nailiyyətlərini nümayiş etdirmək imkanı yaratmaq və onların arasından hər il  ABŞ-da keçirilən İnteIİSEF–Beynəlxalq Elm və Mühəndislik Sərgisində iştirak edəcək namizədləri müəyyənləşdirməkdir.
Tədbir iştirakçılarını salamlayan Təhsil naziri vəzifəsini müvəqqəti icra edən, nazir müavini Ceyhun Bayramov müasir təfəkkürlü və yaradıcı düşüncəli gənclərin bilik və bacarıqlarının üzə çıxarılması, onların yüksək standartlara uyğun tədqiqatçı–mütəxəssis kimi formalaşmasında müsabiqənin mühüm rolundan danışdı. Cənab Ceyhun Bayramov qeyd etdi ki, təhsil sahəsində aparılan dövlət siyasəti ölkəmizə xidmət edəcək geniş dünyagörüşlü gənclərin hazırlanmasına yönəldildi. Təhsil alanların tədqiqat aparması, yeni informasiya texnologiyalarından istifadə etməsi və xarici dilləri öyrənməsi üçün geniş imkanlar yaradılıb.Bu baxımdan təhsilin strateji hədəflərindən biri də “Azərbaycan Respublikasında təhsilin inkişafı üzrə Dövlət Strategiyası”na uyğun olaraq, gənclərin potensialının inkişaf etdirilməsidir. Ölkəmizdə yeddinci dəfə keçirilən “Sabahın alimləri” müsabiqəsi gənclərin diqqətini yaşadığımız mühitdə olan problemlərə və onların həllinə yönəldir. Eyni zamanda bu müsabiqə, innovativ fikir yarışmasıdır və gəncləri yeni bilik, yaxud innovativ məhsulun yaradılmasına sövq edir.
Sonra Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının vitse-prezidenti Dilqəm Tağıyev, Heydər Əliyev Mərkəzinin direktor müavini Adil Kərimli, Gənclər və İdman Nazirliyinin Gənclərlə İş Şöbəsinin müdiri İndira Hacıyeva, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Bilik Fondunun icraçı direktoru Oktay Səmədov, Azərbaycan Təhsil İşçiləri Azad Həmkarlar İttifaqı Respublika Komitəsinin sədr müavini  Mirzə Cəfərzadə çıxış edərək bu müsabiqənin innovativ fikir yarışması olduğunu vurğuladılar. Natiqlər gənclərin elmə marağının artırılması, onların istedad, bacarıq və potensialının üzə çıxarılması baxımından əhəmiyyətli olduğunu qeyd etdilər.
Daha sonra qonaqlarla bərabər stendlərə baxış keçirdi.
Qeyd edək ki, müsabiqəyə elmi dəstəyin verilməsi Sumqayıt şəhər ümumtəhsil məktəbləri üçün Sumqayıt Dövlət Universitetinə həvalə olunur. SDU-nun  professoru Cavanşir Məmmədovun rəhbərliyi ilə seçilmiş şagirdlər universitetimizin professor-müəllim heyəti ilə birgə  müəyyən olunmuş ixtisaslar üzrə öz elmi layihələrini hazırlayaraq müsabiqədə iştirak etdilər.

Home | News | Opening Ceremony of VII Republican Contest “Scientists of Tomorrow”
On February 14, opening ceremony of VII Republican contest “Scientists of tomorrow” was held. The contest is run with organization of Ministry of Education, Ministry of Youth and Sport, Azerbaijan National Academy of Sciences, Heydar Aliyev Centre, Knowledge Foundation under President of Azerbaijan Republic and Free Trade Union Republican Committee of Azerbaijan Education Employees. The purpose of holding the contest is to create circumstances to upper class students for engaging in research, demonstrating their scientific achievements and determining candidates to participate in Intel ISEF-International Science and Engineering Fair which is held every year in USA.
Deputy minister of Education Jeyhun Bayramov greeted the attendees and spoke about significant role of the contest in disclosing skills of creative youth and supporting them for becoming specialists and researchers. Jeyhun Bayramov noted that state policy in the field of education is for training intelligent youth who will serve to the country. There are extensive opportunities for learners to conduct research, to use new information technologies and to learn foreign languages. In this regard increasing potential of youth according to “State Strategy on development of education in Azerbaijan” is one of the strategic targets of education. The contest “Scientists of tomorrow” which is held for the seventh time in our country focuses their attention to problems occurring in our society and to their solution. At the same time, this contest is innovative thought competition and encourages young people to creation of innovative products.
Afterwards the following people made speeches in the ceremony: a vice-president of Azerbaijan National Academy of Sciences Dilgam Taghiyev; a deputy director of Heydar Aliyev Centre Adil Karimli; a chairwoman of Department of Youth Affairs of Ministry of Youth and Sports Indira Hajiyeva; an executive director of Knowledge Foundation under President of Azerbaijan Republic Oktay Samadov and a deputy chairman of Free Trade Union Republican Committee of Azerbaijan Education Employees Mirza Jafarzade. They emphasized the significance of the contest for raising interest of youth to education and science. Then the guests watched the stands.
It should be noted that scientific support is provided by Sumgayit State University to secondary schools in Sumgayit. Chosen pupils participated in the contest under the guidance of Javanshir Mammadov, professor of SSU by preparing scientific projects on specialties which were jointly determined by professor-teaching staff of the University.