Əsas səhifə | Xəbərlər | Mevlana Mübadilə Proqramının növbəti təqdimatı keçirildi
Fevralın 8-də Mövlanə Mübadilə Proqramının texniki fakültələr üzrə növbəti təqdimatı keçirildi.Təqdimatı giriş sözü ilə Qiyabi, distant və əlavə təhsil üzrə prorektor dosent Qafar Atayev açaraq Sumqayıt Dövlət Universitetinin xarici ölkə universitetləri ilə ikitərəfli münasibətlərinin qurulması və beynəlxalq standartlara uyğunlaşması istiqamətində aparılan işlərin səmərəli təşkilindən  bəhs etdi. Bildirdi ki, Mövlanə Mübadilə Proqramı yüksək keyfiyyətli təhsilin və beynəlxalq təcrübənin öyrənilməsi baxımından xüsusi əhəmiyyətə malikdir.Mövlanə Mübadilə Proqramı ölkə daxilində təhsil verən ali təhsil müəssisələri ilə ölkə xaricində təhsil verən ali təhsil müəssisələri arasında tələbə və akademik heyətin mübadiləsini imkanlaşdıran bir proqramdır. Digər mübadilə proqramlarından fərqli olaraq, heç bir coğrafi bölgə fərqi olmadan mübadilə proqramının strukturundakı mobillik bütün dünyadakı ali təhsil qurumlarını əhatə edir. Prorektor dosent Qafar Atayev onu da qeyd etdi ki, Mövlanə Mübadilə Proqramının reallaşması SDU-nun beynəlxalq elmi əlaqələrinin inkişafı və elmi potensialının artması baxımından mühüm əhəmiyyət daşıyır.  Bu səbəbdən də belə proqaramlarda akademik heyətin mütəmadi iştirakı zəruridir.
Sonra Beynəlxalq əməkdaşlıq şöbəsinin baş metodisti Dilarə Əmiraslanova  Mövlanə Mübadilə Proqramı haqqında təqdimatla çıxış edərək mübadilə proqramında iştirak şərtləri, təqaüdlər, sənədlər və Türkiyə universitetləri barədə ətraflı məlumat verdi.
Proqramda iştirak etmiş Tarix və onun tədrisi metodikası kafedrasının müəllimi Samir Kərimli  Adnan Menders Universitetində keçdiyi mübadilə təcrübəsi haqqında məlumatla çıxış etdi.
Sonra Beynəlxalq  əməkdaşlıq şöbəsinin müdiri Samirə Məmmədova  beynəlxalq mübadilə proqramları və növbəti həftələrdə keçiriləcək tədbirlər haqqında professor-müəllim heyətini məlumatlandırdı və müəllimləri bu proqramlardan faydalanmağa dəvət etdi.

Главная страница | Новости | Проведена очередная презентация Обменной программы Мовлана
8 февраля была проведена очередная презентация Обменной программы Мовлана для технических факультетов.  Мероприятие открыл проректор по заочному, дистантному и дополнительному образованию,  доцент Гафар Атаев. Он сказал,  что в Сумгаитском  государственном университете проводится целенаправленная работа по развитию двусторонних отношений с университетами зарубежных стран и соответствию международным  стандартам. Обменная программа Мовлана имеет большое значение для получения качественного образования и изучения международного опыта в этой области. Эта программа  реализует обмен опытом между университетами внутри страны и университетами за её пределами. В отличие от других программ, мобильность в структуре Обменной программы Мовлана позволяет охватить все учреждения высшего образования мира, независимо от их географического расположения. Проректор Гафар Атаев отметил и то,  что реализация этой программы имеет большое значение для развития международных научных отношений СГУ и повышения его кадрового потенциала. Поэтому участие академического состава университета  в этой программе необходимо.
Выступила ст. методист Отдела международного сотрудничества Диляра Амирасланова,  которая рассказала присутствующим об условиях участия в этой программе, стипендиях, необходимых документах и университетах Турции.
Преподаватель кафедры истории и методики её преподавания Самир Керимли выступил с информацией о практике, которую он прошел в Университете Аднан Мендерес Турции, согласно Обменной программе Мовлана.
Зав. Отделом международного сотрудничества Самира Мамедова рассказала в своём выступлении о международных обменных программах и мероприятиях,  которые будут проведены в дальнейшем в этой области. Она пригласила профессорско-преподавательский состав принять активное участие в этом проекте.