Əsas səhifə | Xəbərlər | Dissertasiya Şurasının nəznində fəaliyyət göstərən elmi seminarın ilk iclası keçirildi
Dissertasiya Şurasının nəznində fəaliyyət göstərən elmi seminarın ilk iclası keçirildi
Fevralın 6-da Sumqayıt Dövlət Universitetində Azərbaycan Respublikası Prezidenti yanında Ali Attestasiya Komissiyasının əmri ilə yaradılmış  FD.02.193 Dissertasiya Şurasının nəzdində fəaliyyət göstərən elmi seminarın ilk iclası keçirildi.
Elmi Seminarın gündəliyində nəzərdə tutulmuş məsələlərin müzakirəsinə başlanmazdan əvvəl  Elm və innovasiyalar üzrə prorektor filologiya üzrə elmlər doktoru, professor Ramazan Məmmədov seminar üzvlərini təbrik etdi və onlara fəaliyyətlərində müvəffəqiyyətlər arzuladı. Bu gün ölkəmizin yüksək inkişaf mərhələsini yaşadığını, bütün sahələrdə uğurlar qazandığını vurğulayan prorektor bildirdi ki, təhsil sahəsinin inkişafı Azərbaycan dövləti üçün prioritet istiqamətlərdən biridir. Çünki təhsil hər bir ölkə üçün strateji bir sahədir. Ulu öndərimiz Heydər Əliyevin dediyi kimi,  təhsil hər bir xalqın gələcəyidir. Təhsilsiz inkişaf ola bilməz. Hazırda bütün dünyada xalqların, dövlətlərin inkişafı ilə bağlı müasir çağırışlar, ilk növbədə məhz təhsillə, cəmiyyətin intellektual inkişaf səviyyəsi ilə bağlıdır. İlk növbədə, onu vurğulamaq lazımdır ki, Azərbaycan cəmiyyətinin, xüsusilə də  gənc nəslin təhsilə, innovasiyalara böyük marağı var. Ölkəmiz zəngin təhsil ənənələrinə, güclü intellektual və kadr potensialına malikdir. Uzun illər boyu yaranmış ənənələr yeni dövrün tələbləri nəzərə alınmaqla, daha da inkişaf etdirilməlidir. Bu uğurların davamı olaraq Sumqayıt Dövlət Universitetinin tarixində ilk dəfə yaradılmış Dissertasiya Şurasının Elmi seminarının  səmərəli fəaliyyət göstərəcəyinə və  ölkəmizin kadr potensialının inkişafına böyük töfhələr verəcəyinə əminəm.
Sonra Elmi seminarın gündəliyində nəzərdə tutulmuş  məsələnin müzakirəsinə başlandı. Elmi seminarın sədri İnformasiya texnologiyaları və proqramlaşdırma kafedrasının müdiri texnika üzrə elmlər doktoru, professor  Aqil Hüseynov Elmi seminarın üzvlərini təbrik etdi və gündəlik məsələ ilə  seminar üzvlərini tanış etdi. Bildirdi ki, gündəlikdə Proseslərin avtomatlaşdırılması kafedrasının dissertantı Afət Hüseynovanın  3337.01 – İnformasiya-ölçmə və idarəetmə sistemləri (sahələr üzrə) ixtisası üzrə fəlsəfə doktoru elmi dərəcəsi almaq üçün təqdim etdiyi “Krekinq prosesində katalizator dövranı dinamika parametrlərinin dolayı ölçülməsi üçün metodik əsasların işlənməsi” mövzusunda dissertasiya işinin  müzakirəsi nəzərdə tutulmuşdur. Dissertant Afət Hüseynova dissertasiya işi ilə iclas iştirakçılarını ətraflı tanış edərək iş haqqında əhatəli məlumat verdi. Dissertasiya işi ilə əlaqəli elmi rəhbər professor Əli Nağıyev, İnformasiya və kompüter texnikası kafedrasının dosenti Sabir Xəlilov və İnformasiya texnologiyaları və proqramlaşdırma kafedrasının dosenti Şəfahət Rəhimov çıxış etdilər. Elmi seminarın üzvləri dissertasiya işinin müzakirəsində fəal iştrak etdilər.Elmi seminarın üzvlərinin yekdil qərarı ilə dissertasiya işinin müdafiə olunması üçün sonrakı mərhələlərə buraxılması tövsiyə olundu. İclasın sonunda sədr professor Aqil Hüseynov dissertant Afət Hüseynovaya sonrakı mərhələlərdə müvəffəqiyyətlər arzuladı və Elmi seminarın üzvlərinə müzakirədə fəal iştirak etdikləri üçün təşəkkürünü bildirdi.

Главная страница | Новости | Проведено первое заседание Научного семинара при Диссертационном совете
Проведено первое заседание Научного семинара при Диссертационном совете
6 февраля в Сумгаитском государственном университете было  проведено первое заседание Научного семинара Диссертационного совета FD.02.193, созданного на основании приказа Высшей Аттестационной Комиссии при Президенте Азербайджанской Республики.
До объявления повестки дня семинара выступил проректор по науке и инновациям профессор Рамазан Мамедов. Он поздравил участников семинара и пожелал  им успехов в работе. Профессор отметил,  что Азербайджан  достиг успехов во многих сферах,  а развитие образования является приоритетным направлением политики государства,  потому что оно является одной из стратегических областей.
По выражению общенационального лидера Гейдара Алиева,  образование это будущее любого народа. Без образования нет и не может быть развития.  В настоящее время все призывы, связанные с развитием народов и государств в современном мире, связаны с образованием и интеллектуальным развитием общества. В первую очередь, следует отметить,  что Азербайджанское государство заинтересовано в образовании общества,  особенно молодого поколения, и инновациях. Наша страна обладает богатыми традициями в области образования и имеет крепкий  интеллектуальный и кадровый потенциал. Как продолжение этих успехов, создание впервые в СГУ Научного семинара Диссертационного совета внесет свой достойный вклад в развитие кадрового потенциала нашей страны.
Далее состоялось обсуждение повестки дня Научного семинара. Председатель семинара зав. Кафедрой информационных технологий и программирования,  д.т.н. профессор Агиль Гусейнов поздравил участников семинара и ознакомил их с повесткой дня. Он отметил, что в повестку входит обсуждение диссертационной работы диссертанта кафедры автоматизации процессов  Афет Гусейновой на тему «Разработка методических оснований для косвенного измерения параметров динамики циркуляции катализатора в крекинг–процессе» по спец. 3337.01-Информационно–измерительные системы и системы управления на соискание ученой степени доктора философии. Диссертант Афет Гусейнова подробно ознакомила присутствующих с диссертационной  работой. В связи с диссертацией выступили научный руководитель Али Нагиев, доцент кафедры информации и компьютерной техники Сабир Халилов, доцент кафедры информационных  технологий и программирования Шафахат Рагимов. Члены Научного семинара единогласно решили рекомендовать диссертационную работу к защите.
В заключение, председатель Научного семинара Агиль Гусейнов пожелал успехов соискателю Афет Гусейновой и поблагодарил членов Научного семинара за хорошую работу.