Əsas səhifə | Xəbərlər | SDU-da“Heydər Əliyevin dövlət gənclər siyasəti” mövzusunda növbəti məşğələ
Yanvarın 31-də Sumqayıt Dövlət Universitetində Heydər Əliyev Məktəbində “Heydər Əliyevin dövlət gənclər siyasəti” mövzusunda növbəti məşğələ keçirildi.
Tədbiri giriş sözü ilə universitetin rektoru professor Elxan Hüseynov açaraq bildirdi ki, ölkəmizin tərəqqisində, onun iqtisadi, siyasi, elmi və  mədəni həyatında, demokratik dövlət və cəmiyyətin qurulmasında gənclərin rolu danılmazdır. Azərbaycanın tarixinə nəzər salsaq, onun hər mərhələsində gənclərimizin özünəməxsus rol oynadığının şahidi olarıq. Doğrudan da cəmiyyətin aparıcı təbəqəsi gənclərdirsə, deməli, inkişaf və inteqrasiya məhz onlarla bir addımlayır. Bir sözlə, yüksək təhsil almış hər bir gənc həmin dövlətin, xalqın gələcək xilaskarıdır. Təbii ki, bu uğurların, Azərbaycan gənclərinin günümüzün müasir, inkişaf etmiş, yüksək intellektli aparıcı qüvvə kimi formalaşmasında, birmənalı olaraq dövlətimizin apardığı gənclər siyasətinin mühüm rolu olmuşdur. Bu siyasətin banisi isə xalqımızın ümummilli lideri Heydər Əliyevdir. Heydər Əliyev hələ  1969-1982-ci illərdə respublikaya rəhbərlik etdiyi dövrlərdə yüzlərlə yeni tədris ocaqları, gənclik mərkəzləri, hərbi məktəblər açmış, minlərlə azərbaycanlı gənc keçmiş SSRİ-nin nüfuzlu ali məktəblərində təhsil almış, müasir ixtisaslara yiyələnmişdir. 1993-cü ildə xalqın istəyi ilə hakimiyyətə qayıdan Heydər Əliyevin diqqət yetirdiyi mühüm istiqamətlərdən biri də gənclərlə iş olmuşdur. Tez bir zamanda gənclərlə iş prioritet sahələrdən birinə çevrildi, gənclər tədricən daha geniş formada ölkənin ictimai-siyasi, sosial-iqtisadi və mədəni sferalarında aktiv iştirak etməyə başladılar. Həyata keçirilən gənclər siyasətinin başlıca məqsədi milli dəyərlərə söykənən, vətəninə, xalqına bağlı olan müasir düşüncəli gənc nəslin formalaşdırılması, bu gəncliyin potensialından dövlətin inkişafı naminə istifadə edilməsidir.
Rektor onu da  bildirdi ki, ümummilli liderimiz həmişə gənclərimizə böyük ümidlər bəsləyərək dəfələrlə qeyd edirdi ki, Azərbaycanın gələcəyi gənclərin əlindədir. Azərbaycanda müasir gənclər hərəkatının inkişafı üçün dövlət səviyyəsində kifayət qədər işlər görülüb, uşaq və gənclərin qeyri-hökumət təşkilatlarının yaradılması, fəaliyyətlərinin təşkili üçün sağlam mühit yaradılıb və hüquqi baza təkmilləşdirilib. Sumqayıt Dövlət Universitetində də Tələbə Gənclər Təşkilatı gənclər arasında hərbi vətənpərvərlik tərbiyəsi istiqamətində bir sıra tədbirlər həyata keçirir, ölkə Prezidenti cənab İlham Əliyevin ətrafında sıx birləşməklə dövlətçilik ənənələrinə sədaqətin parlaq təcəssümünü nümayiş etdirir. Bu gün Azərbaycan gəncliyinin önündə böyük qapılar, yollar açılıb. Uğurla həyata keçirilən dövlət gənclər siyasəti gənclərin ölkə həyatının bütün sahələrindəki fəallığını daha da artırır. Gənclərimiz öz savadları ilə Prezident cənab  İlham Əliyevin göstərdiyi etimadı layiqincə doğruldurlar.
Azərbaycan və Şərqi Avropa xalqları tarixi  kafedrasının dosenti, Yeni Azərbaycan Partiyası Sumqayıt şəhər təşkilatı sədrinin gənclərlə iş üzrə müavini Elmar Xəlilov “Heydər Əliyevin müasir gənclər siyasəti”, Sumqayıt  şəhər  Gənclər və idman baş idarəsinin rəis əvəzi Mübariz  Bəşirov “Sumqayıt  şəhərində Heydər Əliyevin gənclər siyasətinin təbliğinə dair”, Azərbaycan dili və dilçilik kafedrasının müəllimi, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Nemət  İbayev “Azərbaycan gəncliyinin könüllülük hərəkatı”, Pedaqogika və psixologiya kafedrasının baş  müəllimi, psixologiya  üzrə  fəlsəfə doktoru Sevər Mirzəyeva  “İlham Əliyev Heydər Əliyevin gənclər siyasətinin  davamçısıdır”, Fizika və elektroenergetika fakültəsinin  III kurs tələbəsi Nicat  Hüseynov  “Tələbə gənclər təşkilatı Heydər Əliyev ideyalarının təbliğatçısı kimi” mövzularında çıxış edərək ümummilli liderin keçdiyi şərəfli ömür yolundan və onun layiqli davamçısı Prezident cənab İlham Əliyevin gənclərlə bağlı həyata keçirdiyi məqsədyönlü siyasətdən danışdılar.

Главная страница | Новости | В СГУ проведено очередное занятие на тему «Государственная молодежная политика Гейдара Алиева»
Yerləşdirilmə tarixi : 31 Январь 2018 14:53
В СГУ проведено очередное занятие на тему «Государственная молодежная политика Гейдара Алиева»
31 января  в Сумгаитском государственном университете в школе Гейдара Алиева было проведено очередное занятие «Государственная  молодежная политика  Гейдара Алиева».  Мероприятие со вступительным словом открыл ректор профессор Эльхан Гусейнов. Он сказал,  что в развитии экономики,  науки и культуры нашей страны,  в построении демократического государства и общества большая роль принадлежит молодежи. Естественно,  что если прогресс страны, его интеграция связана с молодежью,  то они должны получить качественное образование,  чтобы активно и плодотворно участвовать в жизни общества. Решающая роль в формировании  интеллектуальной молодежи, отвечающей современным требованиям и способной стать ведущей силой общества, принадлежит молодежной политике, проводимой государством. Основоположником этой политики является общенациональный лидер Гейдар Алиев. Ещё в 1969-1982-ые годы по его руководством были открыты  образовательные учреждения, молодежные центры, военные школы. Тысячи представителей азербайджанской молодежи получали образование в ведущих вузах СССР, став хорошими специалистами. После возвращения Гейдара Алиева к власти по желанию народа  в 1993 году, одним из основных направлением его деятельности была работа с молодежью. Молодежь стала активно участвовать в общественно-политической, социально-экономической и культурной жизни страны. Целью проводимой молодежной политики является формирование молодого поколения, опирающегося на национальные ценности, преданного своему народу и родине, обладающего современным мышлением.   Ректор отметил, что общенациональный лидер Гейдар Алиев всегда возлагал на молодежь большие надежды и утверждал, что будущее Азербайджана в их руках. Предпринимаются важные государственные шаги, для создания здоровый климата и юридической базы для деятельности негосударственных детских и молодежных организаций. В Сумгаитском государственном университете Студенческая молодежная организация проводит ряд мероприятий по воспитанию у молодежи военного патриотизма. Сегодня перед азербайджанской молодежью открыты все двери. Успешная молодежная политика,  проводимая государством,  способствует активному участию молодежи во всех сферах жизни страны. Наша молодежь оправдывает надежды Президента Ильхама Алиева своими знаниями, отношением к работе,  патриотизмом.
Выступили: доц. кафедры истории народов Азербайджана и Восточной Европы,  зам.председателя по работе с молодежью Сумгаитской городской организации партии Новый Азербайджан доц. Эльмар Халилов с докладом «Современная молодежная политика  Гейдара Алиева»,  зам.начальника главного управления молодежи и спорта Мубариз Баширов – с докладом «О пропаганде молодежной политики Гейдара Алиева в городе Сумгаите»,  преподаватель кафедры азербайджанского языка и языкознания, д.ф.п.ф.Немат Ибаев–с докладом «Добровольческое движение молодежи Азербайджана»,  ст.преподаватель кафедры педагогики и психологии, д.ф.п.п. Севар Мирзаева – с докладом «Ильхам Алиев–продолжатель молодежной политики Гейдара Алиева», студент III курса факультета физики и электроэнергетики Ниджат Гусейнов–с докладом «Молодежная студенческая организация как пропагандист идей Гейдара Алиева».
Докладчики в своих выступлениях рассказали о славном жизненном пути общенационального лидера и успешной политике,  проводимой продолжателем его идей Ильхамом Алиевым.