Əsas səhifə | Xəbərlər | SDU-da “Qanlı Yanvar hadisələri”nin 28-ci ildönümünə həsr edilmiş tədbir keçirildi
Yerləşdirilmə tarixi : 19 Yanvar 2018 14:41
SDU-da “Qanlı Yanvar hadisələri”nin 28-ci ildönümünə həsr edilmiş tədbir keçirildi
Yanvarın 19-da Sumqayıt Dövlət Universitetində “Qanlı Yanvar  hadisələri”nin 28-ci ildönümünə həsr edilmiş tədbir keçirildi.
Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Administrasiyasının rəhbərinin “20 Yanvar faciəsinin iyirmi səkkizinci ildönümünün keçirilməsinə dair tədbirlər planı haqqında” sərəncamına əsasən universitetdə  20 Yanvar faciəsinə həsr olunan "dəyirmi masa" və bir sıra tədbirlər həyata keçirildi.
Professor-müəllim və tələbə heyəti universitetin həyətində ölkəmizin azadlığı və müstəqilliyi uğrunda həlak olmuş məzun şəhidlərimizin xatirəsinə ucaldılmış abidənin önünə tər güllər düzdülər və onların ruhunu bir dəqiqəlik sükutla yad etdilər.Universitetin rektoru professor Elxan Hüseynov tədbiri giriş sözü ilə açaraq faciənin yaranma səbəbləri və faciə zamanı törədilən dəhşətlər haqqında ətraflı məlumat verərək bildirdi ki, 1990-cı il yanvarın 19-dan 20-nə keçən gecə Bakıda sovet ordusu tərəfindən dinc əhaliyə qarşı dəhşətli, kütləvi qırğın hadisəsi törədildi. Bu qanlı hadisənin törədilməsində əsas məqsədlərdən biri istiqlaliyyət, azadlıq, suverenlik istəyində olan Azərbaycan xalqının iradəsini qırmaq, insanların müstəqillik arzularını tankların tırtılları altında əzmək  idi. Lakin  silahsız,  əliyalın xalq  tankların qarşısına çıxaraq uzun illər Sovet imperiyasının əsarətindən qurtuldu, öz suverenliyi uğrunda cəsarət nümayiş etdirərək şərəfli bir tarix yazdı. Bu qanlı tarix - 20 Yanvar faciəsi həm də SSRİ adlanan nəhəng imperiyanın iflasında da əsas amillərdən biri oldu. Rektor onu da qeyd etdi ki, xalqının səsinə hər kəsdən əvvəl səs verən də elə Heydər Əliyev oldu. O zaman yalnız ümummilli lider Heydər Əliyev bütün çətinliklərə baxmayaraq siyasi iradə nümayiş etdirərək Moskvadakı Azərbaycan nümayəndəliyinə gəlmiş və SSRİ  rəhbərliyinin törətdiyi bu cinayəti  qətiyyətlə ittiham edərək  bəyanatla çıxış etmişdir.
Azərbaycan rəhbərliyinə qayıdışdan sonra Heydər Əliyevin təşəbbüsü ilə 1994-cu ilin yanvar ayında Milli Məclisdə Azərbaycan xalqına qarşı törədilmiş təcavüzkar faciəyə- 20 Yanvar hadisələrinə siyasi qiymət verildi. Azərbaycan tarixində qəhrəmanlıq salnaməsi olan 20 Yanvar faciəsindən 28 il keçməsinə baxmayaraq, bu qanlı hadisə yaddaşlardan heç vaxt silinməyəcək. Həmin müdhiş gecədə həlak olan vətən oğulları Azərbaycanın tarixinə parlaq səhifə yazdılar, xalqın milli azadlığı, müstəqilliyi üçün yol açdılar. Qürurvericidir ki, həmin oğullar arasında universitetimizin məzunları da öz şücaətlərini göstərdilər.
Rektor çıxışında onu da vurğuladı ki, bu gün 20 Yanvar faciəsinin iştirakçıları və şəhid ailələri dövlətin daim diqqət mərkəzindədilər. Ümummilli Liderimizin  yolunu uğurla davam etdirən Prezident cənab İlham Əliyev şəhidlərin adının uca tutulmasına, onların ailələrinin sosial məsələlərinin yoluna qoyulmasına xüsusi qayğı göstərir.
Tədbirdə Elm və İnnovasiyalar üzrə prorektor professor Ramazan Məmmədov “Qanlı 20 Yanvar ərəfəsində ölkədə ictimai-siyasi vəziyyət”,Tarix və coğrafiya fakültəsinin Azərbaycan və Şərqi Avropa xalqları tarixi kafedrasının müəllimi Samin Qocayev “Tariximizin qan yaddaşı- 20 Yanvar” mövzularında  çıxış edərək 1990-cı il yanvarın 19-dan 20-nə keçən gecə sovet ordusunun Azərbaycanda həyata keçirdiyi qətliam haqqında ətraflı bəhs etdilər. Bildirdilər ki, Azərbaycanın istiqlal tarixi çox faciələr görüb. Lakin qanlı 20 Yanvar hadisələri insanlığa qarşı törədilmiş ən ağır cinayətlərdən biri kimi bəşər tarixində əbədi qalacaqdır. Bu, keçmiş sovet hökümətinin millətimizə qarşı amansız terror aktı idi. 20 Yanvar,  Azərbaycan tarixində ondan əvvəl baş vermiş faciəli hadisələr XX əsr boyu xalqımıza qarşı yeridilən düşünülmüş siyasətin növbəti təzahürü idi. Amma baş verən hadisələr, milli münaqişələr sovetlər imperiyasının çökməsi ilə nəticələndi və Azərbaycan öz tarixi azadlığına qovuşdu.  Natiqlər 20 Yanvar hadisəsini Azərbaycanın müstəqilliyə gedən yoldakı ən şərəfli səhifə kimi qiymətləndirdilər.
Şəhid ailələri adından çıxış edən Həmzə Adıyevin bacısı Səadət Adıyeva bildirdi ki,  20  Yanvar faciəsi qurbanlarının xatirəsi xalqımız tərəfindən daim uca tutulur, hər il bu hadisənin ildönümü dövlət səviyyəsində  böyük ehtiramla qeyd olunur. Onlara göstərilən diqqət və qayğıya görə ölkə başçısı cənab İlham Əliyevə, həmçinin universitet rəhbərliyinə dərin minnətdarlığını ifadə etdi.
Ümumxalq hüzn gününə həsr olunmuş tədbirdə tələbələrin ifasında öz şərəfli ölümləri ilə tarix yazmış qəhrəman Vətən övladlarına həsr edilmiş şeirlər səsləndirildi.
Sonra rektor şəhid ailələri ilə dəyirmi masa ətrafında görüşərək onların problemləri ilə maraqlandı, bir çox məsələlərin  həlli ilə bağlı müvafiq tapşırıqlar verdi.

Главная страница | Новости | В СГУ проведено мероприятие, посвященное 28-ой годовщине трагических событий 20 Января
Yerləşdirilmə tarixi : 19 Январь 2018 14:41
В СГУ проведено мероприятие, посвященное 28-ой годовщине трагических событий 20 Января
Согласно указу Главы администрации Президента АР «О плане мероприятий по проведению 28-ой годовщины трагедии 20 Января» 19 января в СГУ был проведен круглый стол и ряд мероприятий,  посвященных 20 Января.
19 января в Сумгаитском государственном университете состоялось мероприятие,  посвященное 28-ой годовщине трагических событий 20 Января.
Представители профессорско-преподавательского и студенческого состава университета возложили цветы к воздвигнутому перед зданием СГУ памятнику шехидам, выпускникам вуза,  почтили их память минутой молчания.
Ректор университета профессор Эльхан Гусейнов, открывший мероприятие,  рассказал о трагедии 20 января и его причинах. Он отметил, что в ночь с 19-го на 20 января части Советской Армии, введенные в Баку, совершили в отношении мирного населения массовые  убийства. Было убито и ранено большое количество людей. Таким образом, руководители советской империи хотели сломить волю азербайджанского народа к свободе и независимости, запугать его. 20 Января стало одним из основных факторов,  которые привели к развалу империи под названием СССР. Ректор отметил,  что в те трагические дни первым, кто откликнулся на эти события, был Гейдар Алиев. Несмотря на все трудности и опасность он проявил политическую волю, явившись в Постоянное представительство Азербайджана в Москве. Он выступил с заявлением, в котором осудил эту трагедию и руководство СССР, допустившее расправу над собственным народом.
После возвращения к власти в Азербайджане Гейдара Алиева, на заседание Милли Меджлиса в 1994 году была дана политическая оценка кровавым событиям 20 января. Со дня этой трагедии прошло уже 28 лет, но азербайджанский народ навсегда сохранит в памяти эту дату, продемонстрировавшую  миру стойкость и героизм народа в борьбе за свою независимость. Сыны азербайджанского народа, отдавшие свою жизнь в ту трагическую ночь, вписали славные страницы в историю  борьбы азербайджанского народа за свободу. Среди них были и выпускники СГУ, которыми гордится коллектив вуза.
Ректор также сказал, что государство постоянно заботится о семьях шехидов и тех, кто пострадал в те трагических дни. Президент Ильхам Алиев, успешно продолжающий политический курс общенационального лидера Гейдара Алиева, проявляет большое внимание к семьям шехидов,  оказывая им моральную и материальную поддержку.
На мероприятии выступили проректор по науке и инновациям профессор Рамазан Мамедов с докладом «Общественно – политическое положение в стране накануне событий  20 января», преподаватель кафедры истории народов Азербайджана и Восточной Европы факультета Истории и географии Самин Годжаев – с докладом «20 Января – кровавая страница  нашей истории». Докладчики подробно рассказали о преступлениях, которые совершили части Советской армии в ту трагическую ночь. Выступившие отметили, что 20 Января войдет в историю человечества как одна из самых больших преступлений. Однако эти события не смогли сломить волю азербайджанского народа к свободе и стали одной из славных страниц на пути к независимости страны.
От имени семей шехидов выступила сестра шехида Гамзы Абдиева – Саадат Абдиева. Она отметила, что трагедия 20 Января, каждый год отмечается в стране на государственном уровне. Она поблагодарила от имени своей  семьи Президента Ильхама Алиева и руководство СГУ за заботу и внимание к семьям шехидов.
На мероприятии в исполнении студентов прозвучали стихи, посвященные героическим сынам азербайджанского народа.
Затем состоялся круглый стол с участием ректора Эльхана Гусейнова и представителей семей шехидов. Ректор поинтересовался их проблемами и дал соответствующие поручения  по решению ряда вопросов,  связанных с семьями шехидов.