Əsas səhifə | Xəbərlər | Sumqayıt Dövlət Universitetində İctimai Nəzarət və Məsləhət Şurası yaradıldı
Yerləşdirilmə tarixi : 17 Yanvar 2018 13:16
Sumqayıt Dövlət Universitetində İctimai Nəzarət və Məsləhət Şurası yaradıldı
Sumqayıt Dövlət Universitetinin (SDU) Böyük Elmi Şurasının qərarı ilə universitetin rektoru yanında İctimai Nəzarət və Məsləhət Şurası yaradıldı və onun 7 nəfərdən ibarət tərkibi formalaşdı. “Sağlam Düşüncə” gənclər təşkilatının həmtəsisçisi Ramiz Əliyev sədr, AZƏRTAC-ın müxbiri Ətrabə Rzayeva sədr müavini seçildilər.
Sumqayıt Dövlət Universitetinin rektoru professor Elxan Hüseynov yeni yaradılmış qurumun üzvləri ilə görüşdü. Cəmiyyətdə təhsilin mühüm rolunu vurğulayan rektor qonaqlara SDU-nun 55 ildə keçdiyi inkişaf yolundan, bu illər ərzində əldə etdiyi uğurlardan, qarşıda duran vəzifələrdən, ali məktəbin dünyanın bir çox universitetləri ilə sıx əməkdaşlıqdan bəhs etdi. Bildirdi ki, yaxın zamanda Sumqayıt Dövlət Universitetinin inşa ediləcək iki yeni tədris binalarının təməlqoyma mərasimi keçiriləcək. Bütün bu uğurlar onu deməyə əsas verir ki, Azərbaycan öz gələcəyini daha etibarlı və inamlı görmək əzmindədir. Bu sahədə qazanılan nailiyyətlər Prezident cənab İlham Əliyevin təhsilin inkişafına göstərdiyi diqqət və qayğısının bariz nümunəsidir. Rektor həmçinin universitetdə imtahanların təşkili barədə məlumat verdi. Qeyd etdi ki, imtahanlar bir qayda olaraq yazılı formada aparılır, zərurət yarandığı hallarda bəzi fənlər üzrə şifahi dialoq və ya test formasında keçirilir. Sonra universitetdə tədris prosesinin təşkili, elm və təhsilin inteqrasiyası, tələbələrin elmi fəaliyyətə cəlb edilməsi, universitetin gələcək inkişafı, müəllim-tələbə münasibətləri və digər məsələlər barədə müzakirələr aparıldı.
Görüş zamanı rektor yeni yaradılmış Şuranın məqsədləri haqqında məlumat verərək onu da söylədi ki, istənilən ali məktəbdə gedən proseslərin düzgün, şəffaf və ədalətli həllində ictimaiyyətin böyük rolu var.
Çıxış edən İctimai Şura üzvləri qurumun əsas işinin SDU-da gedən proseslərin, görülən işlərin fayda və səmərəsini ortaya çıxarmaq olduğunu bildirərək təhsilimizə böyük töhfələr verən, yüksəkixtisaslı kadrlar hazırlayan Sumqayıt Dövlət Universitetinin müəllim və tələbə heyətinə uğurlar dilədilər.
Sonra İctimai Nəzarət və Məsləhət Şurası üzvləri, valideynlər, qeyri-hökumət təşkilatları və KİV-lərin nümayəndələrinin iştirakı ilə 2017-2018-ci tədris ilinin payız semestrinin imtahan sessiyasına dair növbəti “Açıq qapı” günü keçirildi.

Главная страница | Новости | В Сумгаитском государственном университете создан Общественный контроль и консультационный совет
Yerləşdirilmə tarixi : 17 Январь 2018 13:16
В Сумгаитском государственном университете создан Общественный контроль и консультационный совет
По решению большого Ученого совета в Сумгаитском государственном университете (СГУ) создан Общественный контроль и консультационный совет и сформирован его состав из 7 человек. Представителем назначен соучредитель молодежной организации «Здоровое мышление» Рамиз Алиев,  а заместителем председателя - корреспондент AZƏRTAC- Атраба Рзаева.
Ректор  СГУ профессор Эльхан Гусейнов встретился с членами вновь созданного  подразделения. В своём  выступление ректор отметил,  что образование играет важную роль в жизни общества,  рассказал о 55 -летнем пути развития вуза, о достигнутых за эти годы успехах,  предстоящих задачах и международном сотрудничестве университета. Ректор также подчеркнул, что в ближайшее время будут заложены основы строительства двух новых учебных корпусов. Все это свидетельствует о том,  что в стране создаются все условия для развития молодежи. Успехи, достигнутые в этой области,  являются доказательством  внимания и заботы Президента Ильхама Алиева о будущем страны.
Ректор, профессор Эльхан Гусейнов также информировал присутствующих об организации проведения экзаменов в период осенней экзаменационной сессии. Он отметил,  что экзамены, как правило, проводятся письменно, а при необходимости по некоторым предметам может проводиться устный диалог или тестирование.
Затем был проведён обмен мнением по организации учебного процесса,  интеграции науки и образования, привлечению студентов к научной деятельности, будущему развитию университета, отношениях  преподаватель – студент и др.
Во время встречи ректор сказал и о целях созданного подразделения и отметил,  что общественность играет большую роль в объективном и справедливом проведении экзаменов в любом вузе.
Выступившие члены Общественного контроля,  рассказали о работе вновь созданного подразделения и его значении в жизни университета,  пожелали успехов сотрудникам СГУ в их работе.
Затем члены Общественного контроля и консультационного совета провели День открытых дверей с представителями негосударственных организаций,  СМИ и родителями студентов, который был организован в связи с экзаменами осенней экзаменационной сессии 2017-2018 учебного года.