Əsas səhifə | Xəbərlər | Sumqayıt Dövlət Universitetində İctimai Nəzarət və Məsləhət Şurası yaradıldı
Yerləşdirilmə tarixi : 17 Yanvar 2018 13:16
Sumqayıt Dövlət Universitetində İctimai Nəzarət və Məsləhət Şurası yaradıldı
Sumqayıt Dövlət Universitetinin (SDU) Böyük Elmi Şurasının qərarı ilə universitetin rektoru yanında İctimai Nəzarət və Məsləhət Şurası yaradıldı və onun 7 nəfərdən ibarət tərkibi formalaşdı. “Sağlam Düşüncə” gənclər təşkilatının həmtəsisçisi Ramiz Əliyev sədr, AZƏRTAC-ın müxbiri Ətrabə Rzayeva sədr müavini seçildilər.
Sumqayıt Dövlət Universitetinin rektoru professor Elxan Hüseynov yeni yaradılmış qurumun üzvləri ilə görüşdü. Cəmiyyətdə təhsilin mühüm rolunu vurğulayan rektor qonaqlara SDU-nun 55 ildə keçdiyi inkişaf yolundan, bu illər ərzində əldə etdiyi uğurlardan, qarşıda duran vəzifələrdən, ali məktəbin dünyanın bir çox universitetləri ilə sıx əməkdaşlıqdan bəhs etdi. Bildirdi ki, yaxın zamanda Sumqayıt Dövlət Universitetinin inşa ediləcək iki yeni tədris binalarının təməlqoyma mərasimi keçiriləcək. Bütün bu uğurlar onu deməyə əsas verir ki, Azərbaycan öz gələcəyini daha etibarlı və inamlı görmək əzmindədir. Bu sahədə qazanılan nailiyyətlər Prezident cənab İlham Əliyevin təhsilin inkişafına göstərdiyi diqqət və qayğısının bariz nümunəsidir. Rektor həmçinin universitetdə imtahanların təşkili barədə məlumat verdi. Qeyd etdi ki, imtahanlar bir qayda olaraq yazılı formada aparılır, zərurət yarandığı hallarda bəzi fənlər üzrə şifahi dialoq və ya test formasında keçirilir. Sonra universitetdə tədris prosesinin təşkili, elm və təhsilin inteqrasiyası, tələbələrin elmi fəaliyyətə cəlb edilməsi, universitetin gələcək inkişafı, müəllim-tələbə münasibətləri və digər məsələlər barədə müzakirələr aparıldı.
Görüş zamanı rektor yeni yaradılmış Şuranın məqsədləri haqqında məlumat verərək onu da söylədi ki, istənilən ali məktəbdə gedən proseslərin düzgün, şəffaf və ədalətli həllində ictimaiyyətin böyük rolu var.
Çıxış edən İctimai Şura üzvləri qurumun əsas işinin SDU-da gedən proseslərin, görülən işlərin fayda və səmərəsini ortaya çıxarmaq olduğunu bildirərək təhsilimizə böyük töhfələr verən, yüksəkixtisaslı kadrlar hazırlayan Sumqayıt Dövlət Universitetinin müəllim və tələbə heyətinə uğurlar dilədilər.
Sonra İctimai Nəzarət və Məsləhət Şurası üzvləri, valideynlər, qeyri-hökumət təşkilatları və KİV-lərin nümayəndələrinin iştirakı ilə 2017-2018-ci tədris ilinin payız semestrinin imtahan sessiyasına dair növbəti “Açıq qapı” günü keçirildi.

Home | News | Public Control and Advisory Board was instituted in Sumgayit State University
Public Control and Advisory Board was set up under the rector of University with the order of Senior Scientific Board of Sumgayit State University (SSU) and its structure was formed consisting of 7 members. RamizAliyev, the co-founder of  “Common Sense” youth organizationwas elected a chairman and AtrabaRzayeva, the correspondent of AZERTAC was elected a deputy chairwoman.
Professor ElkhanHuseynov, the rector of Sumgayit State University met with the members of newly founded institution. Emphasizing the significant role of the education in the society, the rector widely spoke about development way of SSU, gained achievements in these years and its close relations with several foreign universities. He notified that, 2 new corpuses of Sumgayit State University will be founded soon. All the achievements gained in this field are the sample of attention and care of President IlhamAliyev to the growth of education in the country. The rector gave information about the exams in the university. He noted that, exams are run in written form, but in some cases it can be run in the form of oral dialogue or test. Afterwards discussion were held about the organization of teaching process, integration of science and education, increasing students’ interest to scientific work, future development of the university, teacher and student relations and other issues.
Giving information about the objects of newly established Board, Professor ElkhanHuseynovmentioned that, communityplays a significant role in fair solution of processes occurring in any university.
The members of Public Board noted that the main affair of the body is to bring out the benefits and advantages of the processes and works done in SSU. They wished success to teaching and student staff of Sumgayit State University which contributes to the growth of our education and prepares qualified cadres.
Afterwards, the next “Open door” day was held on exam session of autumn semester of 2017/2018 academic year with the participation of the members of Public Control and Advisory Board, parents and representatives of nongovernmental organizations and media.