Əsas səhifə | Xəbərlər | Əməkdaşlarımız Bakı Mühəndislik Universitetində keçirilən “Erasmus+ Məlumatlandırma günü”nə həsr olunmuş tədbirdə iştirak etdilər
Yerləşdirilmə tarixi : 25 Dekabr 2017 15:57
Əməkdaşlarımız Bakı Mühəndislik Universitetində keçirilən “Erasmus+ Məlumatlandırma günü”nə həsr olunmuş tədbirdə iştirak etdilər
Dekabrın 25-də Bakı Mühəndislik Universitetinin  Xarici əlaqələr üzrə prorektorluğunun təşkilatçılığı ilə “Milli Erasmus+” ofisi ilə birgə “Erasmus+” layihələri barədə  məlumatlandırma günü keçirildi. Tədbirdə Azərbaycan Təhsil Nazirliyinin, Azərbaycanın ali təhsil müəssisələrinin nümayəndələri və Avropa İttifaqının ölkəmizdəki nümayəndəliyinin  təmsilçiləri ilə birgə Sumqayıt Dövlət Universitetinin Beynəlxalq əməkdaşlıq şöbəsinin müdiri dosent Turqay Hüseynov, şöbənin metodisti Samirə Məmmədova, Proseslerin avtomatlaşdırılması kafedrasının müdiri professor Cavanşir Məmmədov və TEC-in sədri Lalə Bünyatova iştirak etdilər.
Tədbiri Bakı Mühəndislik Universitetinin rektoru, prof. Havar Məmmədov açaraq hələ fəaliyyətinin bir ili tamam olmayan BMU-nun xarici əlaqələrindən və bu əlaqələrin qurulmasında Erasmus+ kimi beynəlxalq proqramlarda universitetin  rolundan bəhs etdi. Daha sonra Təhsil Nazirliyinin Elm, ali və orta ixtisas şöbəsinin müdir müavini Şahin Bayramov çıxış edərək Azərbaycan Respublikasında təhsilin inkişafı üzrə Dövlət Strategiyası və ondan irəli gələn məsələlər haqqında danışdı. Qeyd etdi ki, bu cür tədbirlərin tez-tez keçirilməsi universitetlərin beynəlxalq layihələr haqqında vaxtında məlumatlanmalarında mühüm rol oynayır.
Avropa İttifaqının nümayəndəsi   Elnarə Tağıyeva tədbirin təşkili  üçün BMU –nun rəhbərliyinə təşəkkür etdi. O, Avropa İttifaqının təhsilin inkişafına xüsusi diqqət yetirdiyini və layihələrdə Azərbaycan universitetlərinin iştirak statistikası haqqında məlumat verdi. Erasmus+ Bakı ofisinin rəhbəri Pərviz Bağırov Erasmus+ proqramının milli nümayəndəliyinin fəaliyyəti, hədəf qrupları, ümumi məqsədləri və universitetlərlə əlaqələri barədə məlumat verərək bildirdi ki, ölkəmiz 1995-ci ildən beynəlxalq təhsil layihələrinə qoşulmuş və indiyədək Azərbaycandan 45 iri layihə bu proqram vasitəsi ilə həyata keçirilib.

25 декабря в БИУ при организационной поддержке проректората по международным связам совместно с офисом «Национальный «Erasmus+» был проведён информационный день по проектам «Erasmus+». В мероприятии приняли участие представители Министерства образования и вузов Азербайджана, представительства Европейского союза. СГУ на мероприятии представили руководитель Отдела международного сотрудничества Тургай Гусейнов, методист отдела Самира Мамедова, зав. кафедрой автоматизации процессов профессор Джаваншир Мамедов и председатель СНО Лала Буньятова.
Мероприятие открыл ректор БИУ проф. Хавар Мамедов, который рассказал о деятельности возглавляемого им университета и её роли в международных программах, подобных Erasmus+. Далее выступил зам. заведующего по науке, высшему и средне–специальному образованию Министерства образования Шахин Байрамов. Он рассказал о Государственной стратегии по развитию образования в Азербайджанской Республике и задачах, вытекающих из этого документа. Было отмечено, что проведение таких мероприятий имеет большое значение для информирования университетов о международных проектах.
Сотрудник представительства Европейского союза Эльнара Тагиева поблагодарила руководство БИУ за организацию мероприятия. Она проинформировала участников о том, что Европейских союз отводит важную роль развитию образования и сказала о статистике участия университетов в этих проектах.
Руководитель бакинского офиса «Erasmus+» Парвиз Багиров рассказал о деятельности национального представительства программы «Erasmus+», целевых группах, общих задачах и связах с университетами. Он отметил, что наша страна присоединилась к международным образовательным проектам с 1995-го года. За этот период по этой программе осуществлено 45 проектов из Азербайджана.