Əsas səhifə | Xəbərlər | SDU-da “Heydər Əliyev Dünya Azərbaycanlılarının Həmrəyliyi gününün təsisçisidir” mövzusunda növbəti məşğələ
Yerləşdirilmə tarixi : 26 Dekabr 2017 15:28
SDU-da “Heydər Əliyev Dünya Azərbaycanlılarının Həmrəyliyi gününün təsisçisidir” mövzusunda növbəti məşğələ
Dekabrın 26-da universitetdə Heydər Əliyev məktəbinin “Heydər Əliyev Dünya Azərbaycanlılarının  Həmrəyliyi gününün təsisçisidir” mövzusunda məşğələ keçirildi. Universitetin rektoru, professor Elxan Hüseynov tədbiri giriş sözü ilə açaraq bildirdi ki, 31 dekabr Dünya Azərbaycanlılarının Həmrəylik günüdür. Bu tarix milli birliyin yaradılmasının başlanğıc nöqtəsidir.  Azərbaycan xalqı bütün tarixi boyu böyük sınaqlardan keçib. Tarixi Azərbaycan torpaqlarının şimal hissəsinin Rusiyaya birləşdirilməsindən sonrakı dövr ərzində, eləcə də bütün iyirminci əsr boyu belə sınaqlarımız çox olub.Neçə-neçə soydaşlarımız öz doğma dədə-baba yurdlarından didərgin düşüblər. Vətəndən uzaqda yaşayan azərbaycanlılar arasında həmrəyliyin, strateji məqsəd birliyinin yaradılması və möhkəmləndirilməsi son dərəcə zəruri idi. Məhz buna görə də dahi  şəxsiyyət, ulu öndərimiz Heydər Əliyev bütün fəaliyyəti dövründə digər sahələrlə yanaşı, dünyanın müxtəlif ölkələrindəki soydaşlarımızla əlaqələrin qurulmasına, onların milli həmrəyliyinin təmin olunması məsələsinə də diqqət yetirmiş, bu istiqamətdə ardıcıl tədbirlər həyata keçirmişdir.
Rektor onu da vurğuladı ki, 1990-1993-cü illərdə Naxçıvandan başlanan Heydər Əliyevin xilaskarlıq missiyasının əsas qayəsini xalqımızın vahid ideologiya ətrafında birləşməsi təşkil edirdi. Məhz buna görə də 1991-ci il dekabrın 16-da Ümummilli Liderimizin rəhbərliyi ilə keçirilən Naxçıvan Muxtar Respublikası Ali Məclisinin sessiyasında “31 Dekabr - Dünya Azərbaycan Türklərinin Həmrəylik və Birlik Günü haqqında” Qərar qəbul olundu. Rektor vurğuladı ki, Dünya azərbaycanlılarının birliyi, soydaşlarımızın həmrəyliyi ideyası ümummilli lider Heydər Əliyevin xalqımız və Vətənimiz qarşısında göstərdiyi tarixi xidmətlərindən biridir. Bu gün Azərbaycan Prezidenti cənab İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə dünya azərbaycanlılarının təşkilatlanması sahəsində uğurlu nəticələr əldə olunur. Hər il dekabrın 31-də azərbaycanlıların yaşadığı bir çox xarici ölkələrdə Dünya Azərbaycanlılarının Həmrəylik Gününün bayram kimi geniş qeyd edilməsi də bu siyasətin və milli həmrəyliyin nəticəsidir. Artıq bu bayramı dünyanın müxtəlif ölkələrində yaşayan 50 milyona yaxın azərbaycanlı qeyd edir.
Azərbaycan və Şərqi Avropa xalqları tarixi kafedrasının professoru Şirxan Səlimov “Heydər Əliyev Dünya Azərbaycanlılarının  Həmrəyliyi gününün təsisçisidir”, Azərbaycan və xarici ölkələr ədəbiyyatı kafedrasının müdiri, professor, əməkdar jurnalist Aftandil Məmmədov “Diaspor təşkilatları ilə mədəni əlaqələr Azərbaycanın Dövlət siyasətinin prioritet sahəsi kimi”, Azərbaycan və Şərqi Avropa xalqları tarixi kafedrasının dosenti Bəhram Məmmədli “İlham Əliyev Dünya azərbaycanlılarının  həmrəyliyi siyasətinin davamçısıdır”, Filologiya fakültəsinin  II  kurs tələbəsi Qəmər Mahmudova “Dünya azərbaycanlılarının həmrəyliyinin möhkəmlənməsində ədəbiyyat və  mətbuatın rolu”, Riyaziyyat  fakültəsinin   IV  kurs tələbəsi Leyla Hüseynova “Azərbaycan Respublikası dünyada yaşayan azərbaycanlıların  vətənidir” mövzularında məruzə ilə çıxış edərək bildirdilər ki, ümummilli lider Heydər Əliyev xalqımızın milli həmrəyliyə nail olmasında, dünyada Azərbaycan diasporunun formalaşmasında və təşkilatlanmasında misilsiz xidmətlər göstərib. Qeyd olundu ki, Ulu öndər 1993-cü ildə ikinci dəfə siyasi hakimiyyətə gəldikdən sonra azərbaycançılığı nəinki dövlətçilik konsepsiyasına, hətta bütün dünyada yaşayan azərbaycanlıların ümummilli ideologiyası səviyyəsinə yüksəltdi. Natiqlər çıxışlarında vurğuladılar ki, hansı ölkədə yaşamasından asılı olmayaraq, qəlbi Azərbaycanla döyünən hər kəs həmrəyliyini nümayiş etdirir və etdirməlidirlər.

Главная страница | Новости | В СГУ состоялся очередной семинар на тему «Гейдар Алиев - основатель Дня солидарности азербайджанцев мира»
Yerləşdirilmə tarixi : 26 Декабрь 2017 15:28
В СГУ состоялся очередной семинар на тему «Гейдар Алиев - основатель Дня солидарности азербайджанцев мира»
26 декабря в Сумгаитском государственном университете состоялся очередной семинар школы Гейдара Алиева на тему «Гейдар Алиев - основатель Дня солидарности азербайджанцев мира». Семинар со вступительным словом открыл ректор профессор Эльхан Гусейнов,  который сказал,  что 31 декабря День солидарности азербайджанцев мира.  Это – дата создания национального единства нашего народа. Азербайджанский народ на протяжении всей истории прошел большой путь испытаний. Северная часть азербайджанских земель была присоединена к России, и на протяжении ХХ века народ прошел через многие трудности. Сотни и тысячи азербайджанцев были изгнаны со своих исторических земель. Было очень важно создание между азербайджанцами, живущими вдали от родины, солидарности, стратегического единства. Поэтому общенациональный лидер азербайджанского народа Гейдар Алиев в период своей деятельности наряду с другими областями уделял большое внимание укреплению связей между нашими соотечественниками, живущими в других странах,  обеспечению их национальной солидарности. Была проведена большая и последовательная работа в этой области.
Ректор также отметил, что основной тенденцией спасительной миссии Гейдара Алиева,  начавшейся с Нахчывана,  являлось объединение народа вокруг единой национальной идеологии. Именно поэтому 16 декабря 1991 года на сессии Верховного Меджлиса Нахчыванской автономной республики было принято Постановление «О Дне солидарности и единства азербайджанских тюрков мира -31 декабра». Ректор подчеркнул,  что идея единства и солидарности азербайджанцев мира –одна из исторических заслуг общенационального лидера Гейдара Алиева перед Родиной и народом. Сегодня под руководством Президента страны  Ильхама Алиева достигнуты большие  успехи в области организации единства и солидарности азербайджанцев мира. Каждый год 31 декабря отмечается всеми азербайджанцами мира как праздник единения.
Этот праздник уже  ежегодно отмечают более 50 миллионов азербайджанцев, живущих в разных странах.
Профессор кафедры истории Азербайджана и народов Восточной Европы Ширхан Салимов выступил с докладом «Гейдар  Алиев - основатель Дня солидарности азербайджанцев мира,  зав. кафедрой азербайджанской и зарубежной литературы профессор,  заслуженный журналист Автандил Мамедов – с докладом «Культурные связи с организациями диаспоры как приоритетная область государственной политики Азербайджана», доцент кафедры истории Азербайджана и народов Восточной Европы Бахрам Мамедли – с докладом «Ильхам Алиев –продолжатель политики солидарности азербайджанцев мира», студентка II курса факультета Филологии Гамер Махмудова – с докладом «Роль литературы и печати в укреплении  солидарности азербайджанцев мира, студентка IV курса факультета Математики Лейла Гусейнова – с докладом «Азербайджанская Республика –родина всех азербайджанцев, живущих в мире». Все докладчики отметили, что общенациональный лидер Гейдар Алиев сыграл большую роль в укреплении национальной солидарности нашего народа, в формировании и организации азербайджанской диаспоры.
Было отмечено, что после возвращения к власти во второй раз в 1993-ем году Гейдар Алиев поднял азербайджанство не только до концепции государственности,  но и до уровня общенациональной идеологии всех азербайджанцев, живущих в мире. Все выступающие подчеркнули,  что независимо от того,  где живет,  каждый азербайджанец, любящий свою Родину должен проявлять свою солидарность со всем народом.