Əsas səhifə | Xəbərlər | Universitetimizin prorektoru Parisin CNAM Universitetində ikili diplomların verilməsinə dair seminarda iştirak etdi
Yerləşdirilmə tarixi : 22 Dekabr 2017 14:59
Universitetimizin prorektoru Parisin CNAM Universitetində ikili diplomların verilməsinə dair seminarda iştirak etdi
Qafar Atayev: Azərbaycandan olan tərəfdaş universitetlər bütün göstəricilər üzrə birinci yerdə qərarlaşdı
Fransanın paytaxtı Parisin CNAM Universitetində dekabrın 6-dan 9-dək   ERASMUS+LPEB, - «Rusiya Federasiyası, Çin və Azərbaycanda binaların enerji və ekoloji səmərəliliyi üzrə açıq və distant təhsil  formatında peşəkar bakalavr hazırlığı» layihəsi çərçivəsində ikili diplomların verilməsinə dair seminar keçirildi. Sumqayıt Dövlət Universitetini təmsil etmiş Qiyabi, distant və əlavə təhsil üzrə prorektor dosent Qafar Atayevin sözlərinə görə seminarda Avropa Ekspert universitetləri Parisin CNAM Universiteti, Fransanın Grenobl Akademiyası, İtaliyanın UNİNETTUNO-TELEMATİKA Universiteti, Almaniyanın Leypsik Texniki Universiteti, İspaniyanın Sevilya Universiteti, İtaliyanın Turin  və Pavia Universitetlərinin nümayəndələri bundan başqa Rusiya Federasiyasından olan tərəfdaş universitetlər: Yakutsk Universiteti,Vladivastok Universiteti, Tuva Universiteti, İrkutsk Universiteti, Novosibirsk Universiteti, Çindən olan tərəfdaş universitetlər: Harbin Universiteti,Dalyan Universiteti, Azərbaycandan olan tərəfdaş universitetlər: Sumqayıt Dövlət Universiteti, Azərbaycan Texniki Universiteti,Azərbaycan Memarlıq və İnşaat Universitetinin nümayəndələri iştirak etdilər.
Görüşün birinci günü  CNAM  Universiteti, layihə rəhbərliyi seminarın proqramı, layihə üzrə həyata keçirilən işlər və həyata keçiriləcək tədbirlər barəsində informasiya verdilər. Sonra hər universitet layihə üzrə qəbul olunmuş ixtisasların Avropa tipli Akreditasiya dosyesinin təqdimatını etdilər.
Günün ikinci yarısı Layihədə Keyfiyyətin təmini və idarə olunması üzrə Avropa Eksperti  Bolqarıstandan olan mütəxəssis layihənin xronomoqramına uyğun olaraq keçirilən tədbirlər, aparılan hesabatlar və alınmış nəticələr barəsində xüsusi metodologiya üzrə aparılmış təhlilin nəticələrini elan etdi və qeyd olundu ki, Azərbaycandan olan tərəfdaş universitetlər bütün göstəricilər üzrə birinci yerdə qərarlaşdı. Rusiya Federasiyası və Çin universitetləri isə ikinci və üçüncü yerləri bölüşdülər.
Dekabrın 8-də Avropadan olan ekspert universitetlərlə tərəfdaş ölkə universitetlərinin ikitərəfli müzakirələri təşkil olundu. Azərbaycandan olan tərəfdaş universitetlər  CNAM Universiteti, Leypsik Texniki Universiteti, Sevilya Universiteti, Turina Universiteti və Pavya Universiteti ilə ayrı-ayrılıqa ikili diplom verilməsi şərtlərini müzakirə edildi və gələcəkdə müqavilələrin bağlanması üçün işlərin davam etdirilməsi qərara alındı.

Главная страница | Новости | Проректор СГУ принял участие в семинаре, проведённом в Университете CNAM Парижа, по предоставлению двойных дипломов
Yerləşdirilmə tarixi : 22 Декабрь 2017 14:59
Проректор СГУ принял участие в семинаре, проведённом в Университете CNAM Парижа, по предоставлению двойных дипломов
Гафар Атаев: Университеты–партнеры из Азербайджана по всем показателям заняли первое место
В Университете CNAM столицы Франции Париже с 6 по 9 декабря в рамках проекта «Подготовка профессиональных бакалавров в формате открытого и дистантного образования по энергетической и экологической эффективности электрического снабжения  зданий Российской Федерации,  Китая и Азербайджана» состоялся семинар по предоставлению двойных дипломов. Сумгаитский государственный университет на семинаре представлял проректор по заочному, дистантному и дополнительному образованию доц. ГафарАтаев. Он сказал, что в семинаре участвовали Экспертные европейские университеты, Университет CNAM Парижа,  Французская Академия Гренобля, Университет UNİNETTUNO-TELEMATİKA Италии,  Лейпцигский технический университет Германии,  Университет Севилья Испании, Университеты Турин и Павла Италии,  а также университеты–партнеры из России: Якутский, Владивостокский,  Тувинский,  Иркутский,  Новосибирский. Китай на семинаре представляли Университеты Харбин и Дальян. Из Азербайджана на семинаре присутствовали Сумгаитский государственный университет,  Азербайджанский технический университет, Азербайджанский университет архитектуры и строительства.
В первый день семинара участникам была представлена информация об УниверситетеCNAM, руководстве проектом, программе семинара проделанной по проекту работе и проведённых мероприятиях. Затем каждый из университетов представили Аккредитационные досье европейского типа по принятым специальностям проекта. Во второй половине дня Европейский эксперт (специалист из Болгарии) зачитал итоги мероприятий, проведенных отчетов и полученных результатов согласно хронограмме проекта. Университеты–партнёры из Азербайджана по всем показателям заняли первое место. Университеты РФ и Китая заняли II  и III  места соответственно.
8 декабря были организованы двусторонние обсуждения университетов стран с университетами-партнерами. Университеты-партнеры из Азербайджана обсудили возможность и условия выдачи двойных дипломов с Университетом CNAM, Лейпцигским техническим университетом, Университетом Севилья, Турина и Павьи и было принято решение о продолжении работы для заключения контрактов в будущем.