Əsas səhifə | Xəbərlər | Sumqayıt Dövlət Universiteti Ufa Dövlət Neft Texniki Universiteti ilə memorandum imzaladı
Yerləşdirilmə tarixi : 09 Dekabr 2017 13:26
Sumqayıt Dövlət Universiteti Ufa Dövlət Neft Texniki Universiteti ilə memorandum imzaladı
Dekabrın 9-da  SDU-nun 55 illik yubileyi münasibəti ilə universitetimizdə qonaq olan Ufa Dövlət Neft Texniki Universitetinin rektoru, Rusiya-Azərbaycan Universitetləri Assosiasiyanın Rusiya tərəfdən həmsədri, akademik Ramil Baxtizinlə Assosiasiyasının Azərbaycan tərəfdən həmsədri olan Sumqayıt Dövlət Universitetinin rektoru professor Elxan Hüseynov arasında Rusiya və Azərbaycan Ali Məktəbləri Assosiasiyasının II Forumunda bağlanmış əməkdaşlıq müqaviləsinin qarşılıqlı fəaliyyətini genişləndirmək məqsədi ilə memorandum imzalandı.
Görüşdə qeyd edildi ki, II Forum MDB-nin birgə təhsil məkanının inkişafında mühüm mərhələ oldu. Ölkələrimiz arasında  elm və təhsil sahələrində əlaqələrin genişləndirilməsinə böyük töhfə verir.
Qeyd edək ki, 17-19 may tarixlərində Başqırdıstanın paytaxtı Ufada Rusiya və Azərbaycan Ali Məktəbləri Assosiasiyasının II Forumunda universitetlərin qarşılıqlı fəaliyyətlərin müxtəlif aspektləri, ali təhsil müəssisələrinin  beynəlxalq əməkdaşlığının sosial-ictimai və elmi-pedaqoji əhəmiyyəti, universitetlərin regional inkişafda rolu müzakirə olunmuşdur. Birgə təhsil proqramlarının həyata keçirilməsini davam etmək, tədris-metodiki materialların hazırlanması, elektron və distant təhsil formalarının birgə təşkili, birgə ictimai tədbirlərin, innovasiya profilli və elmi konfransların, seminarların, telekörpülərin hazırlanması və  keçirilməsi, tələbələrin və elmi-pedaqoji işçilərin beynəlxalq akademik hərəkətliliyinin inkişafı, elmi-tədqiqat, layihə və digər sahələr üzrə beynəlxalq fəaliyyətin elmi-tədqiqat zamanı yaranan yeni texniki məsələlərinin birgə patentləşdirmə yolu ilə səmərəliliyinin artırılması, əməkdaşlığın coğrafiyasının Assosiasiyaya yeni təhsil müəssisələrinin cəlb edilməsi yolu ilə genişləndirilməsi, İnklüziv təhsil sahəsində qarşılıqlı fəaliyyətin və təcrübə mübadiləsinin genişlənməsi məsələləri qərara alınmışdır. İmzalanan müqavilənin bəndlərinə uyğun olaraq bu istiqamətdə davamlı olaraq görüşlər keçirilir, fikir mübadiləsi aparılır, birgə əməkdaşlıq uğurla davam edir.

Главная страница | Новости | Сумгаитский государственный университет подписал меморандум с Уфимским государственным нефтяным техническим университетом
Yerləşdirilmə tarixi : 09 Декабрь 2017 13:26
Сумгаитский государственный университет подписал меморандум с Уфимским государственным нефтяным техническим университетом
9 декабря ректор Уфимского государственного нефтяного технического университета, сопредседатель Ассоциации Российско-Азербайджанских университетов академик Рамиль Бахтизин и ректор Сумгаитского государственного университета, сопредседатель Ассоциации Российско–Азербайджанских университетов профессор Эльхан Гусейнов подписали меморандум с целью расширения деятельности договора о взаимном сотрудничестве, заключенном на II Форуме Ассоциации Российско-Азербайджанских университетов.
На встрече было отмечено, что II Форум стал важным этапом в развитии совместного образовательного пространства для стран СНГ и внесет свой вклад в расширение взаимного сотрудничестве в области науки и образования.
Следует отметить, что 17-19 мая на II Форуме Ассоциации Российско-Азербайджанских университетов, состоявшемся в столице Башкортостана городе Уфе, были обсуждены различные аспекты взаимного сотрудничества, его международное социально-общественное и научно-педагогическое значение,  роль университетов в региональном развитии.
Было принято решение о продолжении осуществления совместных образовательных программ,  подготовки учебно-методических материалов, совместной организации электронной и дистантной форм обучения. Также будет продолжена работа по организации общественных мероприятий, научных конференций инновационного профиля, семинаров, телемостов,  развитию международной академической подвижности студентов и научно-педагогических сотрудников, повышению целесообразности научно-исследовательских, проектных и других работ путем совместного патентования их результатов, содержащих новшества, расширению географии Ассоциации путем привлечения новых образовательных учреждений, расширению взаимного сотрудничества в области инклюзивного образования и обмена опытом.
Согласно пунктам подписанного договора будут продолжены встречи,  обмен мнениями и совместная работа в этом направлении.