Əsas səhifə | Xəbərlər | SDU-da tələbələrin maliyyə savadlılığının artırılmasına dair simulyasiya oyunu keçirildi
Yerləşdirilmə tarixi : 28 Noyabr 2017 15:34
SDU-da tələbələrin maliyyə savadlılığının artırılmasına dair simulyasiya oyunu keçirildi
Noyabrın 27-də  universitetimizdə Almaniya Beynəlxalq Əməkdaşlıq üzrə Əmanət Kassaları Fondunun və Mərkəzi Bankın dəstəyi ilə masaüstü “Yığım oyunu və maliyyə savadlılığı” simulyasiya oyunu keçirildi.
Layihənin təlimçisi Tofiq Adıgözəlov əvvəlcə tələbələrə oyun barədə məlumat verdi, nəzərə çatdırdı ki, tədbirin məqsədi gənclərdə maliyyə savadlılığının artırılmasıdır.Təlimçi iştirakçıları oyununun şərtləri ilə tanış etdi. Bildirdi ki, siz öz “ailə büdcənizi” idarə etməklə, oxşar daha 4 ailəni  maliyyə savadlığı və yığımlar sahəsində üstələməyə çalışacaqsınız ki, daha yüksək həyat keyfiyyətinə nail olasınız. Hər ailə üzvünün öz maraqları olsa da, ümumilikdə ailənin həyat keyfiyyətinin artırılması üçün ən yaxşı qərarların verilməsi qrup olaraq sizdən asılıdır. Hər raunddan sonra verdiyiniz qərarların və digər ailələrlə müqayisədə mövqeyinizin təhlili üçün zəruri məlumatları əldə edəcəksiniz.
Qeyd edək ki, oyunda Kimya və biologiya, Tarix və coğrafiya, İqtisadiyyat və idarəetmə, Riyaziyyat fakültələrinin komandaları iştirak etdilər. Oyunun sonunda Riyaziyyat fakültəsinin komandası qalib seçildi. Onu da qeyd edək ki, belə oyunların mütəmadi olaraq keçirilməsi nəzərdə tutulur. O da nəzərə çatdırıldı ki, müsabiqənin sonunda qaliblərə beynəlxalq sertifikat veriləcək.

Home | News | Simulation Game Was Held in SSU in Order to Increase Financial Literacy of Students
On November 27, “Deposit game and financial literacy” simulation game was held in our university with the support of Germany Savings Bank Foundation for International Cooperation and Central Bank.
First of all, representative of the project Tofig Adigozalov informed students about the game and noted that the aim of the event is to increase financial literacy of young people. Trainer introduced the game rules to students. According to the rules, by managing your “family budget” you will try to excel more similar 4 families in terms of financial literacy and deposits so that to achieve higher quality of life. Although each family member has its own interest the best decisions should come from you as a group for heightening life quality of family in general. After each round you will get necessary information for analysis of the decisions you had made and your position compared to other families.
It should be noted that teams from Faculty of Chemistry and Biology, History and Geography, Economics and Management and Mathematics participated in game. At the end of the game the team of Faculty of Mathematics was elected as a winner. It is planned to hold such games frequently. Certificates will be given to the winners at the end of the competition.