Əsas səhifə | Xəbərlər | SDU-da tələbələrin maliyyə savadlılığının artırılmasına dair simulyasiya oyunu keçirildi
Yerləşdirilmə tarixi : 28 Noyabr 2017 15:34
SDU-da tələbələrin maliyyə savadlılığının artırılmasına dair simulyasiya oyunu keçirildi
Noyabrın 27-də  universitetimizdə Almaniya Beynəlxalq Əməkdaşlıq üzrə Əmanət Kassaları Fondunun və Mərkəzi Bankın dəstəyi ilə masaüstü “Yığım oyunu və maliyyə savadlılığı” simulyasiya oyunu keçirildi.
Layihənin təlimçisi Tofiq Adıgözəlov əvvəlcə tələbələrə oyun barədə məlumat verdi, nəzərə çatdırdı ki, tədbirin məqsədi gənclərdə maliyyə savadlılığının artırılmasıdır.Təlimçi iştirakçıları oyununun şərtləri ilə tanış etdi. Bildirdi ki, siz öz “ailə büdcənizi” idarə etməklə, oxşar daha 4 ailəni  maliyyə savadlığı və yığımlar sahəsində üstələməyə çalışacaqsınız ki, daha yüksək həyat keyfiyyətinə nail olasınız. Hər ailə üzvünün öz maraqları olsa da, ümumilikdə ailənin həyat keyfiyyətinin artırılması üçün ən yaxşı qərarların verilməsi qrup olaraq sizdən asılıdır. Hər raunddan sonra verdiyiniz qərarların və digər ailələrlə müqayisədə mövqeyinizin təhlili üçün zəruri məlumatları əldə edəcəksiniz.
Qeyd edək ki, oyunda Kimya və biologiya, Tarix və coğrafiya, İqtisadiyyat və idarəetmə, Riyaziyyat fakültələrinin komandaları iştirak etdilər. Oyunun sonunda Riyaziyyat fakültəsinin komandası qalib seçildi. Onu da qeyd edək ki, belə oyunların mütəmadi olaraq keçirilməsi nəzərdə tutulur. O da nəzərə çatdırıldı ki, müsabiqənin sonunda qaliblərə beynəlxalq sertifikat veriləcək.

27 ноября в университете при поддержке Фонда сберегательных касс по международному сотрудничеству и Центрального банка была проведена настольная игра-симуляция «Накопления и финансовая грамотность».
Инструктор проекта Тофиг Адыгёзалов информировал студентов об игре и отметил, что целью проведения этого мероприятия является повышение финансовой грамотности студентов. От также ознакомил студентов с правилами игры. Инструктор сказал, что управлением своего «семейного бюджета» участник игры должен постараться превзойти еще 4 подобные семьи своей финансовой грамотностью и накоплением и, таким образом, улучшить качество жизни. Несмотря на то, что каждый член семьи имеет здесь свои интересы, для повышения качества жизни самые лучшие решения будут исходить от групп. После каждого раунда участники игры будут получать необходимую информацию для анализа принятых решений и сравнения своих позиций по сравнению с другими семьями.
Следует отметить, что в игре принимали участие команды факультета Химии и биологии, Истории и географии, Экономики и управления и Математики. По итогам игры победила команда факультета Математики. Решено, что такие игры будут проводиться постоянно. Было отмечено, что победители получат международный сертификат.