Əsas səhifə | Xəbərlər | Azərbaycanda ilk dəfə Beynəlxalq Coğrafi İmla – 2017 tədbiri keçirildi
M.V.Lomonosov adına Moskva Dövlət Universitetinin (MDU) Bakı Filialında “Coğrafi imla – 2017” adlı beynəlxalq layihə həyata keçirildi. İlk dəfə 2015-ci ildə Rus Coğrafiya Cəmiyyəti (RCC) tərəfindən Rusiyada keçirilmiş layihə bu il beynəlxalq səviyyəyə çıxarıldı.
Rus Coğrafiya Cəmiyyəti tarixən rus xəritəşünaslığının mərkəzlərindən biri olub. V.Y.Struve, F.F.Şubert, N.D.Artamonov, K.A.Salişşev kimi məşhur geodezist, topoqraf və kartoqraflar bu cəmiyyətin üzvləri olublar. Cəmiyyətin kartoqrafiya toplusu 1845-ci ildə cəmiyyətin yaradıldığı vaxtdan formalaşmağa başlayıb. Bu gün həmin topluda 40 minə yaxın nadir atlas və xəritə var. Son illərdə isə yeni buraxılmış kartoqrafiya materialları və geoloji informasiya xarakterli məlumatlar hesabına, o cümlədən cəmiyyətin qrant dəstəyi sayəsində həmin toplunun həcmi əhəmiyyətli dərəcədə artıb. 2015-ci ildə RCC-nin Qəyyumlar Şurasının sədri, Rusiya Federasiyasının Prezidenti Vladimir Putinin təşəbbüsü ilə ilk dəfə Ümumrusiya Coğrafi İmla tədbiri keçirildi.
Beynəlxalq Coğrafi imla əhalinin coğrafi savad səviyyəsinin qiymətləndirilməsinə yönəlmiş genişmiqyaslı təhsil aksiyasıdır. 2017-ci ildə İmla artıq beynəlxalq səviyyəyə çatıb və noyabrın 26-da dünyanın 25-dən çox ölkəsində (o cümlədən Rusiya, Azərbaycan, Argentina, Çexiya, Danimarka, Böyük Britaniya, Norveç, Türkiyə, Monteneqro və başqa dövlətlərdə) imla keçirilməsi məqsədilə məxsusi olaraq hazırlanmış regional məkanlar fəaliyyət göstərdi. Rus dilində keçirilən coğrafi imlada iştirak etmək könüllü idi. İmla müxtəlif çətinlik dərəcəli 3 bloka bölünmüş 30 test tapşırığından ibarət idi. Birinci blokdakı suallar coğrafi anlayış və terminlərlə bağlı biliklərə aid idi. İkinci blok xəritə ilə işləmək bacarıqlarının yoxlanmasına, üçüncü blok isə səyyahların gündəliklərindəki qeydlərə və bədii əsərlərdən seçilmiş parçalara əsasən coğrafi obyektlərin təyin edilməsinə yönəlmişdi.
MDU-nun Bakı Filialında Beynəlxalq İmlada iştirak etmək arzusunda olanların sayı 800-dən çox idi. Qeyd etmək lazımdır ki, Filial bu tədbirin keçirilməsi üçün ən böyük məkanlardan birini təqdim etdi və imla iştirakçılarının sayına görə Rusiyadan xaricdəki məkanlar arasında birinci oldu.
Coğrafi imlanın bütün iştirakçılarına sertifikatlar verildi. Qeyd edək ki, tədbirdə universitetimizdən 55 nümayəndə iştirak etdi, dosent Vüsalə Babacanovaya, assient Aynur Məmmədovaya, tütor Mehman Kazımova şəhadətnamə və qiymətli hədiyyələr verildi. İmlanın nəticələri dekabrın 25-də elan ediləcək.

Главная страница | Новости | В Азербайджане впервые проведён «Международный географический диктант -2017»
Yerləşdirilmə tarixi : 27 Ноябрь 2017 14:27
В Азербайджане впервые проведён «Международный географический диктант -2017»
В Бакинском филиале МГУ им. М.В.Ломоносова осуществлен проект «Международный географический диктант -2017». Впервые он состоялся в России в 2015 году и был организован Русским географическим обществом (РГО). В этом году проект вышел на  международный уровень.
РГО исторически был одним из центров русской картографии. Членами этого общества были известные геодезисты,  топографы и картографы В.Ю.Струве, Ф.Ф.Шуберт, Н.Д.Артамонов и К.А.Салищев. Сборник картографии начал издаваться со дня основания общества. В  настоящее время в этом сборнике имеется около 40 тысяч редких атласов и карт. За последние годы за счет создания новых картографических материалов, информаций геологического характера,  в том числе, поддержки общества в виде грантов, объем этого сборника  значительно увеличился. В 2015-ом году по инициативе председателя Попечительского совета, президента Российской Федерации Владимира Путина впервые был проведен Всероссийский географический диктант.
Международный географический диктант - широкомасштабная образовательная акция,  направленная на выявление уровня географической грамотности населения.
В 2017-ом году географический диктант стал проводиться на международном уровне и 26 ноября его провели более  чем в 25-ти странах мира, в том числе, России, Азербайджане, Аргентине, Чехии, Дании,  Великобритании, Норвегии, Турции, Монтенегро и др. Участие в географическом диктанте,  который проводился на русском языке,  было добровольным. Диктант состоял из 3-х блоков различной степени сложности,  включающих 30 тестовых вопросов. Вопросы первого блока были связаны с географическими понятиями и терминами. Второй блок был посвящен умению работы с картой, а третий – включал дневниковые записи путешественников и отрывки из литературных произведений, на основании которых необходимо было определить географические объекты.
Желающих принять участие в географическом диктанте в Бакинском филиале МГУ было более 800 человек. Следует отметить, что для проведения этого мероприятия филиал выделил самое большое помещение. По количеству участников диктанта  Бакинский филиал занял первое место среди стран за рубежами России.
Участникам географического диктанта были выданы сертификаты. Следует отметить, что из СГУ в географическом диктанте приняли участие 55 сотрудников. Доцент Вусаля Бабаджанова,  ассистент Айнур Мамедова и тютор Мехман Кязымов получили сертификаты и ценные подарки.
Результаты Международного географические диктанта, проведенного в Бакинском филиале МГУ, будут объявлены 25 декабря.