Əsas səhifə | Xəbərlər | Azərbaycanda ilk dəfə Beynəlxalq Coğrafi İmla – 2017 tədbiri keçirildi
M.V.Lomonosov adına Moskva Dövlət Universitetinin (MDU) Bakı Filialında “Coğrafi imla – 2017” adlı beynəlxalq layihə həyata keçirildi. İlk dəfə 2015-ci ildə Rus Coğrafiya Cəmiyyəti (RCC) tərəfindən Rusiyada keçirilmiş layihə bu il beynəlxalq səviyyəyə çıxarıldı.
Rus Coğrafiya Cəmiyyəti tarixən rus xəritəşünaslığının mərkəzlərindən biri olub. V.Y.Struve, F.F.Şubert, N.D.Artamonov, K.A.Salişşev kimi məşhur geodezist, topoqraf və kartoqraflar bu cəmiyyətin üzvləri olublar. Cəmiyyətin kartoqrafiya toplusu 1845-ci ildə cəmiyyətin yaradıldığı vaxtdan formalaşmağa başlayıb. Bu gün həmin topluda 40 minə yaxın nadir atlas və xəritə var. Son illərdə isə yeni buraxılmış kartoqrafiya materialları və geoloji informasiya xarakterli məlumatlar hesabına, o cümlədən cəmiyyətin qrant dəstəyi sayəsində həmin toplunun həcmi əhəmiyyətli dərəcədə artıb. 2015-ci ildə RCC-nin Qəyyumlar Şurasının sədri, Rusiya Federasiyasının Prezidenti Vladimir Putinin təşəbbüsü ilə ilk dəfə Ümumrusiya Coğrafi İmla tədbiri keçirildi.
Beynəlxalq Coğrafi imla əhalinin coğrafi savad səviyyəsinin qiymətləndirilməsinə yönəlmiş genişmiqyaslı təhsil aksiyasıdır. 2017-ci ildə İmla artıq beynəlxalq səviyyəyə çatıb və noyabrın 26-da dünyanın 25-dən çox ölkəsində (o cümlədən Rusiya, Azərbaycan, Argentina, Çexiya, Danimarka, Böyük Britaniya, Norveç, Türkiyə, Monteneqro və başqa dövlətlərdə) imla keçirilməsi məqsədilə məxsusi olaraq hazırlanmış regional məkanlar fəaliyyət göstərdi. Rus dilində keçirilən coğrafi imlada iştirak etmək könüllü idi. İmla müxtəlif çətinlik dərəcəli 3 bloka bölünmüş 30 test tapşırığından ibarət idi. Birinci blokdakı suallar coğrafi anlayış və terminlərlə bağlı biliklərə aid idi. İkinci blok xəritə ilə işləmək bacarıqlarının yoxlanmasına, üçüncü blok isə səyyahların gündəliklərindəki qeydlərə və bədii əsərlərdən seçilmiş parçalara əsasən coğrafi obyektlərin təyin edilməsinə yönəlmişdi.
MDU-nun Bakı Filialında Beynəlxalq İmlada iştirak etmək arzusunda olanların sayı 800-dən çox idi. Qeyd etmək lazımdır ki, Filial bu tədbirin keçirilməsi üçün ən böyük məkanlardan birini təqdim etdi və imla iştirakçılarının sayına görə Rusiyadan xaricdəki məkanlar arasında birinci oldu.
Coğrafi imlanın bütün iştirakçılarına sertifikatlar verildi. Qeyd edək ki, tədbirdə universitetimizdən 55 nümayəndə iştirak etdi, dosent Vüsalə Babacanovaya, assient Aynur Məmmədovaya, tütor Mehman Kazımova şəhadətnamə və qiymətli hədiyyələr verildi. İmlanın nəticələri dekabrın 25-də elan ediləcək.

Home | News | International Geographical Dictation – 2017 Event Was Held in Azerbaijan for the First Time
Yerləşdirilmə tarixi : 27 November 2017 14:27
International Geographical Dictation – 2017 Event Was Held in Azerbaijan for the First Time
An international project called International Geographical Dictation – 2017 was held in Baku branch of Moscow State University (MSU) named after M.V.Lomonosov. The project which for the first time was held in Russia by Russian Geographical Society (RGS) became an international project this year.
Historically, Russian Geographical Society was one of Russian cartography centers. Well-known geodesists, topographs and cartographs such as V.Y.Struve, F.F.Shubert, N.D.Artamonov, K.A.Salishev were members of that society. Cartography collection of the society began to be formed in 1845 from its establishment. Today, the collection includes nearly 40 thousand rare atlases and maps. In recent years, the volume of the collection has experienced a significant growth thanks to newly issued cartography materials and information with geological character, as well as grant support for the society. In 2015, for the first time Worldwide Geographical Dictation event was held with the initiative of President of Russian Federation Vladimir Putin who is also Chairman of Board of Trustees of RGS.
International Geographical Dictation is a large-scale educational action which is directed to estimation of geographic literacy level of population. In 2017, the Dictation has reached to international level and on November 26, specially prepared regional spaces were functioning for holding a dictation in more than 25 countries (Russia, Azerbaijan, Argentina, Czech Republic, Denmark, Great Britain, Norway, Turkey, Montenegro, etc.) over the world. It was voluntary to participate in the dictation which was held in Russian language. The dictation consisted of 30 tests of different difficulty degree divided into 3 blocks. The questions in the first block were about geographical notions and terminology. The second block was for checking skills to work with maps and the third for determining based on notes in travelers’ dairies and parts selected from artistic works.
The number of people who wanted to participate in International Dictation in Baku branch of MSU was more than 800. It should be noted that the branch presented the biggest place for holding the event.
Certificates were introduced to all participants of the Dictation. 55 representatives took part in the event from our university. Docent Vusala Babajanova, assistant Aynur Mammadova and tutor Mehman Kazimov received certificates and precious gifts. The results of the Dictation will be announced on December 25.