Əsas səhifə | Xəbərlər | Universitetin alimləri Türkiyənin Qazi Universitetində səfərdə oldular
Universitetimiz beynəlxalq əlaqələrinin inkişafı istiqamətində bir çox qabaqcıl ali təhsil müəssisələri ilə sıx əməkdaşlıq edir. Alimlərimiz mütəmadi olaraq işgüzar səfərlərdə olur, əldə etdikləri təcrübələrin tətbiqi barədə fikir mübadiləsi aparırlar.
Noyabrın 20-dən 24-dək Türkiyə Respublikasının Qazi Universitetində ERASMUS + PETRA layihəsi çərçivəsində görüş keçirilmişdir. Görüşdə  Qazi Universitetinin prorektoru prof. Yaşar Aydemir, fakültə rəhbərləri, müəllimlər o cümlədən layihənin koordinatoru İspaniyanın Valensiya Politexnik  Univerisiteti və digər tərəfdaş universitetlərdən Vyana Tətbiqi Elmlər Universiteti, Macarıstanın Debrecen və Azərbaycanın bir çox ali təhsil müəssisələrinin nümayəndələri iştirak etdilər.Qardaş Türkiyə Respublikasının Qazi Universitetində ERASMUS + PETRA layihəsində  universitetimizi Tədrisin təşkili və təlim texnologiyaları üzrə prorektor dosent Natiq Talıbov, Mühəndislik fakültəsinin dekanı dosent  Ulduz Ağayev, Beynəlxalq əməkdaşlıq şöbəsinin metodisti Samirə Məmmədova təmsil etdilər.
Təlim  zamanı  qonaqlar  Qazi Universitetinin rektorluğu, kimya və bilogiya üzrə elmi laboratoriyaları, təhsil fakültəsi və universitet kitabxanası ilə tanış olmuş, eyni zamanda təlimlər Beynəlxalq layihələr və Keyfiyyətə nəzarət şöbələrində davam etdirilmişdir. Professor Selma Yel tədbir iştirakçılarına beynəlxalq layihələr, mübadilə proqramları haqqında geniş məlumat vermiş, görüş diskusiya şəklində davam etmişdir. Qazi Universitetinin dosentləri Şerifnaz Karabağ, Salih Şahin, assistent Volkan Damlı tədrisdə keyfiyyətin yaxşılaşdırılması üçün dərslərdə tətbiq olunan yeni üsullar, Tarix dərslərinin dram ilə, coğrafiya dərslərinin universitetdən kənarda təcrübə xarakterli keçirilməsi barədə geniş məlumat verdilər.Qeyd olundu ki, Qazi Universitetinin əsası 1926-cı ildə Mustafa Kamal Atatürk tərəfindən qoyulmuşdur. 80 minə yaxın tələbəsi olan univerisitetdə 20 fakültə, 56 elmi laboratoriya, 7 institut,1 musiqi konservatoriyası fəaliyyət göstərir.
Mədəni əlaqələr çərçivəsində qonaqlar Türkiyə Respublikasının Milli Məclisində, Atatürk Müzeyində oldular.

Главная страница | Новости | Ученые университета побывали в Университете Гази Турции
В направлении развития международных связей СГУ сотрудничает с рядом передовых вузов. Учены университета часто бывают в деловых поездках, проводят обмен опытом.
С 20 по 24 ноября в рамках проекта ERASMUS+ PETRA в Университете Гази Турецкой Республики была проведена встреча. На встрече участвовали проректор Университета Гази Яшар Айдемир, руководители факультетов, преподаватели и, в том числе, координатор проекта Политехнического Университета Валенсии  Испании,  представители Венского Университета прикладных наук, Университета  Дебрецен Венгрии и ряда вузов Азербайджана. Сумгаитский государственный университет в проекте ERASMUS+ PETRA в Университете Гази представляли проректор по организации и технологиям обучения доцент Натиг Талыбов, декан факультета Инженерии доцент Улдуз Агаев и методист отдела международного сотрудничества Самира Мамедова.
Участники мероприятия ознакомились с ректоратом, научными лабораториями по химии и биологии, факультетом образования и библиотекой  Университета Гази, побывали в Отделе международных проектов и Контроля качества. Профессор Сельма Йел подробно информировала участников с международными проектами,  программами по обмену. Доценты Университета Серфиназ Карабаг, Салих Шахин, ассистент Волкан Дамли рассказали о новых методиках, применяемых для повышения качества образования. Так, занятия по истории проводятся в виде драматических инсценировок,  по географии – в виде практики на природе. Было отмечено,  что Университет Гази основан в  1926 году Мустафа Кямал Ататюрком. В Университете  обучается около 80 тысяч студентов,  имеется 20 факультетов,  56 научных лабораторий, 7 институтов, 1 музыкальная консерватория. В рамках культурных мероприятий гости побывали в Милли Меджлисе Турции и в музее Ататюрка.