Əsas səhifə | Xəbərlər | Tələbələr arasında bədii yaradıcılıq müsabiqəsi başa çatdı
Azərbaycan xalqının zəngin musiqisi qədim tarixə malikdir. Muğam Azərbaycanın milli sərvəti kimi dünya musiqi xəzinəsinin incisidir. İnsanların qəlbindən süzülən xalq musiqisi əsrlər boyu yaşamış, inkişaf etmiş, nəsildən-nəslə keçərək, bugünümüzə gəlib çatmışdır. Birinci vitse-prezident,  Heydər Əliyev Fondunun prezidenti Mehriban xanım Əliyevanın birbaşa himayəsi ilə son illər Azərbaycanda muğam sənətinin qorunması, inkişafı və təbliği sahəsində böyük işlər görülür. Heydər Əliyev Fondu dünya mədəniyyətinin inkişafında, sivilizasiyalararası dialoqun möhkəmlənməsində böyük rol oynayır, humanist dəyərlərin, sülh və tolerantlığın yayılmasına, mədəniyyətlərarası dialoqun inkişafına əvəzsiz töhfələr verir. Azərbaycan muğamının UNESKO-nun bəşəriyyətin qeyri-maddi irsinin şah əsərləri siyahısına daxil olunması da bilavasitə bunun nəticəsidir. UNESKO-nun və İSESKO-nun xoşməramlı səfiri Mehriban xanımın təşəbbüsü ilə keçirilən Beynəlxalq Muğam Festivalı da Azərbaycan mədəniyyətinin, musiqisinin bütün dünyada tanıdılması, təbliği və sevilməsi istiqamətində mühüm tədbirlərdən biridir.Bu gün dövlətimizin mədəniyyətimizə, o cümlədən muğam sənətinə, onu yaşadanlara böyük diqqət və qayğısı onları yeni-yeni yaradıcılıq axtarışına həvəsləndirir.
Noyabrın 17-də Sumqayıt Dövlət Universitetinin 55 illik yubileyi münasibətilə tələbələr arasında bədii yaradıcılıq müsabiqəsinin yekun mərhələsi keçirildi.
Humanitar məsələlər üzrə prorektor dosent Ramiz Hüseynov tədbiri açaraq qeyd etdi ki, universitetimiz uğurlu inkişaf yolu keçərək 55 illik yubileyini qeyd etmək ərəfəsindədir. Bədii yaradıcılıq müsabiqəsi də 55 illik yubileyə həsr olunub. Əsas məqsəd universitetdə elm təhsillə yanaşı tələbələrin bədii-estetik səviyyəsinin yüksəldilməsi, qabiliyyətlərinin inkişaf etdirilməsi və istedadlı gənclərin üzə çıxarılmasıdır.
Prorektor müsabiqənin keçirilməsində əməyi olan hər kəsə, xüsusilə münsiflər heyətinə təşəkkür etdi  və tələbələrə uğurlar arzuladı.
Müsabiqədə bütün fakültələrdən tələbələr rənarəng rəqslər,  bədii qiraətlə, musiqi ifaları, səhnəciklərlə ilə, müxtəlif musiqi alətlərində ifalarla çıxış edərək öz bacarıq və istedadlarını nümayiş etdirdilər.
Seçimlər universitetimizin münsiflər heyəti - Həmkarlar İttifaqı Komitəsinin sədri dosent Elmar Xəlilov, Tələbə Həmkarlar İttifaqı Komitəsinin sədri Nemət İbayev, Klubun müdiri Xalidə Quliyeva, Klubun bədii rəhbəri Zaur Səfərov, Azərbaycan və xarici ölkələr ədəbiyyatı kafedrasının baş müəllimləri Afaq Qəniyeva və Mahir Əlizadə aparıldı. Çıxışlardan sonra onlar tələbələrə tövsiyyələrini etdilər.
Müxtəlif nominasiyalar üzrə keçirilən müsabiqədə münsiflər heyətinin qərarı ilə Fizika və elektroenergetika fakültəsi I yerə, İqtisadiyyat və idarəetmə fakültəsi II yerə, Tarix və coğrafiya fakültəsi III yerə layiq görüldülər. Qaliblər diplom və pul mükafatı ilə təltif olundular.

Yerləşdirilmə tarixi : 24 November 2017 16:59
Azerbaijani music’s history goes back to ancient times. Being national wealth of Azerbaijan, mugam is also world music treasure. In recent years, great work is done for protection of mugam, its development and promotion with direct participation of the First Vice-president of Azerbaijan, President of Heydar Aliyev Foundation Mehriban Aliyeva. Heydar Aliyev Foundation plays important role in strengthening the dialogue between civilizations and contributes to spread of humanist values, peace and tolerance. International Mugam Festival is held with the initiative of Goodwill Ambassador of UNESCO and ISESCO Mehriban Aliyeva and it is one of the events that make our culture and music well-known in the world.
On November 17, the final stage of artistic creativity competition on 55th anniversary of Sumgayit State University was held.
Opening the event Vice-rector for Humanitarian Issues Ramiz Huseynov noted that our university is on the eve of celebrating the 55th anniversary. He added that the competition is dedicated to jubilee. The main aim is to heighten students’ artistic-aesthetic taste, improve their skills and discover talented youth.
Vice-rector thanked to all people who participated in the event, especially the jury for their work in competition and wished students success. During the contest, students from all faculties demonstrated their talents and skills through various dances, artistic recitations and music performances. Final decisions were made by the jury from the university which comprised of the chairman of the Trade Union docent Elmar Khalilov, Chairman of Student Trade Union Committee Nemat Ibayev, the head of the club Khalida Guliyeva, the art director of the club Zaur Safarov, senior lecturers of the Department of Literature of Azerbaijan and foreign countries Afag Ganiyeva and Mahir Alizade. After the performances they gave advice to students.
In the competition held on different nominations Faculty of Physics and Electroenergetics was awarded the first place, Faculty of Economy and Management the second place, Faculty of History and Geography was awarded the third place according to the decision made by jury. The winners were awarded with diplomas and money award.