Əsas səhifə | Xəbərlər | “Mənim doğma universitetim” adlı esse yazı müsabiqəsinə yekun vuruldu
Noyabrın 24-də Sumqayıt Dövlət Universitetinin 55 illik yubileyinə həsr olunmuş “Mənim doğma universitetim” adlı esse yazı müsabiqəsinə yekun vuruldu.
Humanitar məsələlər üzrə prorektor dos.Ramiz Hüseynov çıxış edərək universitetin 55 illik yubileyinin şəhərin tarixində mühüm bir hadisə olduğunu və Azərbaycanın təhsil sistemində, o cümlədən  Sumqayıtın ictimai-siyasi həyatında bu ali təhsil müəssisəsinin xüsusi yer tutduğunu bildirdi.Uğurlarının ilbəil artdığını qeyd edən prorektor bildirdi ki, universitetimizdə yaradılmış maddi-texniki baza, tədris prosesinə cəlb olunmuş professor-müəllim heyəti tədrisin səviyyəsini daim qaldırmağa, dünya standartlarına yaxınlaşdırmağa yönəlmişdir. Bu da siz tələbələrin yüksək səviyyədə təhsil almağınız üçün geniş imkanlar yaradır. Azərbaycanın mütləq bütün sahələrdə güclü peşəkar mütəxəssislər olmalıdır. İnanıram ki, ölkəmizin uzunmüddətli, dayanıqlı inkişafında Sumqayıt Dövlət Universitetinin yetirmələrinin bilik səviyyəsi mühüm rol oynayacaqdır. Universitetimizin əsas hədəflərindən biri də tələbələrə elm, bilik öyrətməklə yanaşı, həm də onları yüksək mənəviyyatlı, vətənimizə və xalqımıza layiq mütəxəssislər kimi yetişdirməkdir.
Dosent Ramiz Hüseynov onu da bildirdi ki, inşa-yazı müsabiqəsinin əsas məqsədi yaradıcı tələbələri aşkara çıxarmaqla yanaşı, tələbələrin yazı qabiliyyətini artırmaq, onların universitetlə bağlı fikirlərini və təkliflərini öyrənmək və müəllimlə tələbələrin bir-biri ilə qarşılıqlı informasiya mübadiləsini daha mükəmməl təşkil etməkdir.
Qeyd edək ki, müsabiqə iki mərhələdə aparıldı. Birinci mərhələdə 292 nəfərin yazdığı essedən 49 məqalə seçildi.
1saat ərzində baş tutan müsabiqə nəzarətçilərin iştirakı ilə tam şəffaf şəkildə həyata keçirildi. Münsiflər heyətinin qərarına əsasən, inşa yazı müsabiqəsində I yerə Filologiya fakültəsinin III kurs tələbəsi Elmira Yaqubova, II yerə Tarix və coğrafiya fakültəsinin IV kurs tələbəsi İsmayıl Faxtiyev, III yerə Kimya və biologiya fakültəsinin III kurs tələbəsi Günel Rəhimova layiq görüldülər.

On November 24, essay writing competition called “My native university” dedicated to the 55th anniversary of Sumgayit State University was finalized.
Vice-Rector for Humanitarian Issues docent RamizHuseynov noted in his speech that the 55th anniversary of the university is a significant event in the history of the city and the high school has special place in education system of Azerbaijan, as well as in public-political life of Sumgayit. Emphasizing that its success is growing year by year vice-rector notified that material-technical base established at the university and professor-teaching staff involved in educational process are for constantly raising the level of education and making it closer to world standards. He added that these factors pave the way for students to be highly educated and our country needs the best professionals in all fields. He expressed his belief in SSU alumni’s role in future permanent sustainable development of the country.
Docent Ramiz Huseynov also stressed that the main aim of composition contest is to discover creative students, including raising students’ writing skill, knowing their thoughts and suggestions related to the university and to organize information exchange between teachers and students more perfect.
It should be noted that the competition was held in two rounds. In the first stage 49 essays were selected out of 292 writing samples. The competition was held during an hour under the control of supervisors. According to the decision of the jury, first year student of philology faculty Elmira Yagubova, fourth year student of history and geography faculty Ismayil Fakhtiyev and third year student of chemistry and biology faculty Gunel Rahimova were awarded first, second and third places respectively.