Əsas səhifə | Xəbərlər | Universitetdə Dövlət Bayrağı Gününə həsr olunmuş “Vətən bizdən başlayır” adlı tədbir keçirildi
Yerləşdirilmə tarixi : 07 Noyabr 2017 15:45
Universitetdə Dövlət Bayrağı Gününə həsr olunmuş “Vətən bizdən başlayır” adlı tədbir keçirildi
Bayraq millətimizin, dövlətimizin şərəf və ləyaqətinin, müqəddəslik və əbədiliyinin, sarsılmazlıq və yenilməzliyinin rəmzidir.Bayraqları bayraq edən üstündəki qandır! Bayraq mübarizlik və müstəqillik simvoludur. Keçmişimizdən bizə miras qalmış bu üçrəngli bayraq daima başımızın üstündə dalğalanacaq
Noyabrın 7-də Sumqayıt Dövlət Universitetində Dövlət Bayrağı Gününə həsr olunmuş  “Vətən bizdən başlayır” adlı tədbir keçirildi.
Tədbirdə universitetin rektoru, professor Elxan Hüseynov Dövlət Bayrağı Gününün hər bir azərbaycanlı üçün qürur və şərəf günü olduğunu qeyd edərək, əlamətdar gün münasibətilə xalqımızı təbrik etdi. Rektor suverenliyimizin, dövlətçiliyimizin və müstəqilliyimizin ən əziz, ən uca atributlarından biri  olan üçrəngli bayrağın tarixindən və bu günün əhəmiyyətindən söz açaraq bildirdi ki, Azərbaycanda üçrəngli Dövlət Bayrağı ilk dəfə 1918-ci il noyabrın 9-da Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti hökumətinin qərarı ilə qəbul olunmuşdur. 1920-ci il aprelin 28-də Azərbaycanda Xalq Cümhuriyyəti süqut etdikdən və Sovet hakimiyyəti qurulduqdan sonra bu bayraqdan imtina edilmişdir.  Həmin bayraq bir də 70 ildən sonra 1990-cı il noyabrın 17-də Naxçıvan Muxtar Respublikası Ali Məclisinin sədri, xalqımızın ümummilli lideri Heydər Əliyevin təşəbbüsü və rəhbərliyi ilə keçirilən sessiyada Naxçıvan Muxtar Respublikasının Dövlət Bayrağı kimi qəbul edilmişdir. Eyni zamanda Naxçıvan Muxtar Respublikası Ali Məclisi Azərbaycan SSR Ali Soveti qarşısında üçrəngli bayrağın Azərbaycanın rəsmi dövlət rəmzi kimi tanınması haqqında vəsatət qaldırmışdır. 1991-ci il fevral ayının 5-də xalqın tələbi ilə Ali Sovet "Dövlət Bayrağı haqqında" Qanun qəbul edərək üçrəngli bayrağa Dövlət Bayrağı statusunu vermişdir. 1991-ci il oktyabr ayının 18-də "Azərbaycan Respublikasının dövlət müstəqilliyi haqqında Konstitusiya Aktı" ilə dövlət müstəqilliyini bərpa edən Azərbaycan Respublikası özünü Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin varisi elan edərkən onun dövlət rəmzlərini, o cümlədən Dövlət Bayrağını qəbul etmişdir. Rektor Azərbaycan Bayrağının keçdiyi şanlı tarixi yoldan danışaraq qeyd etdi ki, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin 17 noyabr 2009-cu il tarixli sərəncamı ilə Azərbaycanda Dövlət Bayrağı Günü təsis edilmiş və artıq hər il noyabrın 9-u Azərbaycanda Dövlət Bayrağı Günü kimi qeyd olunur.
Bu  gün Azərbaycanın hər bir yerində  Dövlət Bayrağı  dalğalanır. İnanıram ki, tezliklə milli dövlət bayrağımız  işğal  altında  olan  torpaqlarımızda qaldırılacaqdır.
Tarix və coğrafiya fakültəsinin dekan müavini Osman Hacıyev qeyd etdi ki, bayrağımız tarixin keşməkeşli yollarından, illərin sınağından çıxaraq, müstəqillik uğrunda gedən mücadilələrdə şəhid olmuş minlərlə oğul və qızlarımızın qanına boyandı. Təbii ki, bayrağı bayraq edən də üstündəki qanıdır.
Tarix və coğrafiya fakültəsinin III kurs tələbələri  Teymur Aslanlı,  Tunar Əhmədzadə, İsmayıl Məmmədov, Türkan Yıldız,  Əliyar Rəfiyev və digərləri “Vətən bizdən başlayır” mövzusunda təşkil olunan tədbirin, gənclərin hərbi vətənpərvərlik tərbiyəsində müstəsna rol oynadığını və  torpaqlarımızın tezliklə işğaldan azad ediləcəyinə inamını daha da artırdığını qeyd etdilər.
Tədbirdə İbrahim Qaniyev Bəxtiyar Vahabzadənin “Vətən marşı” şeirini, Nuranə Əlizadə və Akif Atazadə “Şəhid arzuları” mahnısını səsləndirdilər.
Sonda Azərbaycan ərazisində qədim dövrlərdən mövcud olan dövlət və xanlıqların bayraqlarını əks etdirən videoçarx  və ədəbi – bədii  kompozisiya nümayiş olundu.

Home | News | The event entitled “Motherland begins with us” was held at the University dedicated to State Flag Day
The event entitled “Motherland begins with us” was held at the University dedicated to State Flag Day
The flag is a symbol of honor and dignity, holiness and eternity, firmness and invincibility of our nation and country. Flag is known for the blood on it! Flag is the symbol of struggle and independence. Three colored flag which were inherited us will wave above our heads forever!
On November 7, the event entitled “Motherland begins with us” was held dedicated to State Flag Day at Sumgayit State University. br/> Rector of the university Professor Elkhan Huseynov congratulated everyone on occasion of this significant day and noted that, State Flag Day is a proud and honor day for every Azerbaijani. He widely spoke about the history of our three colored flag which is one of the attributes of our sovereignty, statehood and independence, as well as the importance of the day. Rector noted that, State flag was adopted by the order of Azerbaijan Democratic Republic on November 9, 1918. After collapse of Azerbaijan Democratic Republic on April 28, 1920 and establishment of Soviet Union, the flag was receded. After 70 years the flag was declared as the State flag of Nakhchivan Autonomous Republic in the session held by leadership of Great leader Heydar Aliyev, head of the Supreme Council of Nakhchivan Autonomous Republic on November 17, 1990. Supreme Assembly of Nakhchivan Autonomous Republic petitioned to Supreme Soviet of USSR for recognition of three colored flag as the formal state symbol of Azerbaijan. On February 5, 1991, the Supreme Soviet of Azerbaijan Republic had adopted the Law “about State Flag” on public request and three colored flag was gained the status of the State flag. Restoring its state independence with “Constitution Act on state independence of Azerbaijan Republic” on October 18, 1991, Azerbaijan Republic adopted state symbols and State flag of Azerbaijan Democratic Republic. Speaking about historical way of Azerbaijan flag, the rector emphasized that, by the order dated November 17, 2009 of President of Azerbaijan Republic Ilham Aliyev, Azerbaijan State Flag Day was set up; every year November 9 is celebrated as State Flag Day in Azerbaijan.
Nowadays, State flag is waving in all parts of Azerbaijan. I believe that, our national flag will be waving in our occupied lands.
Deputy dean of Faculty of history and geography Osman Hajiyev notified that, our flag has passed through hard ways of history and was dyed with the blood of thousands of our men and women. Certainly, flag is known for the blood on it.
III course students of Faculty of history and geography Teymur Aslanli, Tunar Ahmadzade, Ismayil Mammadov, Turkan Yildiz, Aliyar Rafiyev and other students noted that, the event entitled “Motherland begins with us” plays an important role in national and spiritual values and increases our belief for soonest liberation of our occupied lands.
Ibrahim Qaniyev sounded “Land march” of Bakhtiyar Vahabzade; Nurane Alizade and Akif Atazade “Martyr dreams” in the event.
In the end, video and literary and artistic composition was demonstrated reflecting the flags of states and khanates existed in ancient times in the territory of Azerbaijan.