Əsas səhifə | Xəbərlər | Hellouin bayramı keçirildi
Filologiya fakültəsinin Xarici dillər kafedrasının və İngilis dili müəllimi ixtisasında təhsil alan I kurs 906 qrup tələbələrinin təşkilatçılığı ilə " Hellouin " bayramı qeyd olundu. Bildiyimiz kimi, hər il oktyabrın 31-də ABŞ, Böyük Britaniya və İrlandiyada Hellouin bayramı  uşaqlar və yeniyetmələr tərəfindən sevinclə keçirilir. Bu bayramın qədim tarixçəsi var. Hellouin sözünə əsasən XVI əsrdə Şotlandların All-Hallows-Even (even-evening- axşam yəni bütün kabuslar gecəsi) sözünün qısaldılmış forması kimi rast gəlinir. Bu bayram balqabaqlar bayramı da hesab edilir.
Gecədə tələbələr ingilis dilində müxtəlif mahnılar, şeirlər səsləndirdi və müxtəlif əyləncəli oyunlar təşkil etdilər. Hər oyunun sonunda qalib şirniyyat ilə mükafatlandırıldı.
“Ən yaxşı  bəzədilmiş balqabaq”müsabiqəsində qalibi müəyyən etmək mümkün olmadı. Çünki hər biri xüsusi zövq ilə bəzədilmişdi. Qeyd edək ki, bu  birinci kurs tələbələrinin ilk tədbiri idi. İnanıriq  ki, bu tədbir birinci kurs tələbələrinin  növbəti ingilis dilli tədbirlərin keçirilməsinə böyük bir təkan olacaq.

Главная страница | Новости | Отметили праздник «Хеллоуин»
Праздник «Хеллоуин» был организован студентами I курса гр.906, обучающимся по специальности «Английский язык» на кафедре иностранных языков Филологического факультета СГУ. Как  известно, праздник «Хеллоуин» весело отмечается детьми и подростками 31 октября в США, Великобритании и Ирландии. Этот праздник имеет древнюю историю. Слово Хеллоуин встречается в XVI веке как сокращенная форма шотландского All-Hallows-Even (even-evening-вечер, т.е.вечер всех приведений)
Он считается и праздником тыкв. На мероприятии студенты пели песни, декламировали стихи и играли в шуточные игры. После каждого номера победителя награждали сладостями.
Не удалось определить победителя в конкурсе «Самая лучшая разукрашенная тыква», потому что все они были очень красиво и оригинально оформлены.
Следует отметить, что это мероприятие было первым, которое  организовали студенты I курса. Мы надеемся,  что успешное проведение такого праздника  станет стимулом для организации других мероприятий на английском языке.