Əsas səhifə | Xəbərlər | Əməkdaşımız Türkiyədə “Mövlana Mübadilə Proqramı”nda iştirak etdi
Son vaxtlar Sumqayıt Dövlət  Universiteti dünyanın bir sıra nüfuzlu ali məktəbləri ilə sıx əlaqələr qurmuş və hazırda onlarla təhsilin bütün sahələri üzrə əməkdaşlıq etməkdədir. Beynəlxalq əlaqələrini ildən-ilə genişləndirən universitetimiz, sözün həqiqi mənasında, bu gün ölkəmizin dünyaya inteqrasiyasında önəmli bir körpü rolunu oynayır.
Oktyabrın 10-dan-25 dək Tarix və Coğrafiya fakültəsinin Tarix və onun tədrisi metodikası kafedrasının müəllimi, tarix üzrə fəlsəfə doktoru Samir Kərimli “Mövlana Mübadilə Proqramı” çərçivəsində Türkiyənin Aydın şəhərində yerləşən Adnan Menderes Universitetində oldu. Qeyd edək ki, proqramın əsas məqsədi Türkiyədəki universitetlərlə dünyadakı universitetlər arasındakı müəllim-tələbə mübadiləsini həyata keçirmək, mədəniyyətlərarası dialoqun artmasına dəstək göstərmək və zənginləşməsini təmin etməkdir. Alimimiz Adnan Menderes Universitetində Orta əsrlər tarixi fənnindən “Frank dövləti”, “Fransa XI-XV əsrlərdə”, “Almaniya XI-XV əsrlərdə” və s. mövzularda altı dərs keçmiş, əlavə olaraq iki  dəfə universitetin Tarix bölümünün professor-müəllim heyəti və tələbələri qarşısında “Türk-erməni münasibətləri çağdaş dönəmdə” və “İşğal olunmuş Azərbaycan torpaqlarındakı maddi-mədəniyyət abidələri” mövzusunda ətraflı çıxış etmişdir.
Samir müəllimin qeyd etdi ki, bu cür səfərlər iki qardaş ölkənin universitetlərinin daha sıx əlaqələr qurmasına şərait yaratmaqla yanaşı, gələcəkdə yeni elmi əməkdaşlıq sahəsində uğurlu  sövdələşmələr aparılmasına, çoxlu sayda dostlar qazanmasına zəmin yaradır.
Samir Kərimli Adnan Menderes Universitetinin “Mövlana Mübadilə Proqramı”nın koordinatoru Öncel Sençerman tərəfindən təqdim olunmuş sertifikatla vətənə dönmüşdür.

Главная страница | Новости | Сотрудник СГУ принял участие в программе «Мовлана мубадиле»
За последние годы Сумгаитский государственный университет наладил тесные взаимосвязи с рядом престижных вузов мира и продолжает сотрудничество с ними во всех областях образования. Университет, с каждым годом расширяет свои международные связи и становится важным мостом на пути к интеграции в мировое сообщество нашей страны.
С 10 по 25 октября преподаватель кафедры истории и методики её преподавания факультета Истории и географии,  д.ф.п.и. Самир Керимли в рамках «Мевлана Мубадиле Програмы» побывал в Университете Аднан Мендерес  города Айдын Турции.  Следует отметить,   что основная цель программы  – это обмен преподавателями и студентами университетов Турции  с мировыми вузами,  поддержание и развитие межкультурного диалога.  Преподаватель Самир Керимли провел 6 уроков на темы «Франкское государство», «Франция в XI-XV веках», «Германия в XI-XV века» и т.д. Кроме того,  он выступил с обширными докладами на тему «Современные турецко –армянские отношения» и «Материально –культурные памятники Азербайджана на оккупированных территориях» перед профессорско-преподавательским и студенческим составом исторического отделения университета.
Самир Керимли  отметил,  что такие мероприятия способствуют более тесному сотрудничеству и успешному выполнению совместных научных проектов по развитию образования, позволяют найти новых друзей в различных странах.
Координатор программы «Мовлана мубадиле» Университета Аднан Мендерес Онджел Сенчерман вручил Самиру Керимли сертификат.