Əsas səhifə | Xəbərlər | Əməkdaşlarımız Macarıstanın Debrecen Universitetində beynəlxalq seminarda iştirak etdilər
Yerləşdirilmə tarixi : 25 Oktyabr 2017 14:05
Əməkdaşlarımız Macarıstanın Debrecen Universitetində beynəlxalq seminarda iştirak etdilər
Avropa İttifaqının ERASMUS + proqramının “PETRA” layihəsi çərçivəsində oktyabrın 16-dan 20-dək Macarıstanın Debrecen Universitetində “Azərbaycan universitetlərində təlim və tədrisin mükəmmələşdirilməsinin təşviqi” mövzusunda keçirilən beynəlxalq seminarda universitetimizin Tədrisin təşkili və təlim texnoligiyaları üzrə prorektor  Natiq Talıbov, İqtisadi məsələlər üzrə prorektor Naib Hacıyev, Elmi hissənin müdiri Samir Orucov, Beynəlxalq əməkdaşlıq şöbəsinin əməkdaşı Samirə Məmmədova iştirak etdilər. Seminarın moderatorları Macarıstan tərəfindən layihənin meneceri doktor Qabor, doktor Erika və doktor Qabriela idi.
Tədbirin açılışında Debrecen Universitetinin prorektoru, Xarici məsələlər üzrə məsləhətçisi, Beynəlxlaq şöbənin müdiri, Doktorantura fakültəsinin və ayrı-ayrı fakültə dekanları iştirak etdilər. Seminarda Debrecen Universitetinin təlim – tədris, doktorantura təhsili, beynəlxalq əlaqələri, yay məktəbi, yeni texnologiyalarla təlim-tədris üzrə mövzuları müzakirə olundu.
Oktyabrın 19-da layihə çərçivəsində Beynəlxalq konfrans keçirildi. Konfrans bir neçə bölmə üzrə - təlim-tədris, informasiya texnologiyaları, beynəlxalq əməkdaşlıq və mobillik proqramları və s.işini davam etdirdi. Konfransa Finlandiya, İspaniya o cümlədən Azərbaycan ali təhsil müəssisəsinin nümayəndələri, Debrecen universitetinin doktorantları da konfransda iştirak etdilər. Iştirakçılar beynəlxalq konfrans zamanı Debrecen Universitetində təhsil alan doktorantlar və onların tədqiqat obyektləri ilə tanış oldular. Sumqayıt Dövlət Universiteti tərəfdən BƏŞ-in əməkdaşı Samirə Məmmədova SDU haqqında video çarx və prezentasiya ilə çıxış etdi.
Sonra qonaqlar universitetin kampusu, AQORA tədqiqat mərkəzi ilə tanış oldular. Qeyd olundu ki, universitet 1538-ci ildə yaradılmışdır. 14 fakültəsi var. Universitetdə təhsil alan 30 min tələbədən 4300 nəfərini əcnəbi tələbələr təşkil edir. Bu tələbələrdən 72 –si azərbaycanlılardır.
Debresen Universitetinin tələbələri ilə görüşdə prorektor dosent Natiq Talıbov Azərbaycanda və xüsusilə Sumqayıt Dövlət Universitetində Tədris prosesi və onun mükəmməlləşdirilməsi haqqında ətraflı məlumat verdi. Prorektor qeyd etdi ki, universitetimiz Avropa Akkreditasiya tərəfindən müxtəlif ixtisaslar üzrə sertifikatlar almışdır. Seminar müzakirələrlə davam etdirildi.

Главная страница | Новости | Сотрудники СГУ приняли участие в международном семинаре в Университете Дебрецен
Yerləşdirilmə tarixi : 25 Октябрь 2017 14:05
Сотрудники СГУ приняли участие в международном семинаре в Университете Дебрецен
В рамках программы ERASMUS + и проекта “PETRA” Евросоюза с 16 по 20 октября в Университете Дебрецен Венгрии состоялся международный семинар «Пропаганда усовершенствования обучения и преподавания в университетах Азербайджана»,  на котором приняли участие проректор по организации учебной работы и обучающим технологиям Натиг Талыбов,  проректор  по экономическим вопросам Наиб Гаджиев,  зав.Научной частью Самир Оруджев,  сотрудник Отдела международного сотрудничества Самира Мамедова. Модераторами семинара были с венгерской стороны менеджер проекта доктор Табор,  доктор Эрика и доктор Габриэла.
На открытии семинара присутствовали проректор Университета Дебрецен, советник по зарубежным вопросам,  заведующий Международным отделом, декан  факультета докторантуры и деканы других факультетов.  На семинаре обсуждались вопросы обучения и преподавания,  образования в  докторантуре, международных связей,  летнего семестра,  новых технологий  в обучении и преподавании.
19 октября в рамках проекта была  проведена Международная конференция. Конференция продолжила свою работу в секциях по нескольким разделам: обучению и преподаванию,  информационным технологиям, международному сотрудничеству, программам мобильности и т.д. В работе конференции приняли участие представители вузов Финляндии,  Испании и Азербайджана,  докторанты Университета Дебрецен.
Участники семинара во время конференции познакомились с докторантами и узнали об объектах их исследований. Со стороны СГУ выступила сотрудница ОМС Самира Мамедова, которая презентовала видеоролик об университете.
Затем гости ознакомились с кампусом Университета Дебрецен, побывали в исследовательском центре AQORA. Было отмечено,  что Университет был основан в 1538 году и имеет 14 факультетов. Из 300 студентов,  получающих здесь образование, 4300 –из-за рубежа. 72 из них - азербайджанцы.
На встрече выступили проректор доцент Натиг Талыбов,  который подробно рассказал присутствующим об учебном процессе в Азербайджане, в частности, в СГУ. Он отметил,  что наш  университет получил сертификаты по различным специальностям со стороны Европейской Аккредитации. На семинаре состоялся обмен мнениями.