Əsas səhifə | Xəbərlər | Sumqayıt Dövlət Universitetinin 55 illik yubileyinə həsr olunmuş badminton yarışlarına start verildi
Yerləşdirilmə tarixi : 20 Oktyabr 2017 17:51
Sumqayıt Dövlət Universitetinin 55 illik yubileyinə həsr olunmuş badminton yarışlarına start verildi
Bu gün Azərbaycanın nüfuzlu ali təhsil ocaqlarından biri kimi cəmiyyətin elmi-intellektual potensialının inkişafına əvəzsiz töhfələr verən, Sumqayıt Dövlət Universiteti 55 illik yubileyi ərəfəsindədir. Yubiley  münasibətlə universitetimizdə silsilə tədbirlər gerçəkləşir, bu günlərdə idmanın 6 növü ( mini-futbol, dama, voleybol, stolüstü tennis, atıcılıq, badminton) üzrə spartakiadaya start verildi.
Sağlam cəmiyyət sağlam gələcək deməkdir. Sağlam cəmiyyəti formalaşdırmağın yolu, elə  idmandan keçir. Bu gün idmanımız yüksələn xətlə ildən-ilə inkişaf edərək  uğurlu nəticələrə nail olur. Prezident cənab İlham Əliyevin “Bizim istəyimiz idmançılarımızın beynəlxalq yarışlarda qələbə qazanaraq medallar əldə etmələri ilə yanaşı sağlam böyümələridir» fikrini rəhbər tutan universitetimizin rektoru professor Elxan Hüseynov  gənclərimizin nəinki elm, savad almalarına, idman sahəsinə də böyük diqqət və qayğı göstərir. Tələbələrimiz hər il müxtəlif idman növləri üzrə keçirilən Avropa və dünya çempionatlarında uğurlu nəticələr əldə edirlər.  Çox sevindirici haldır ki, Azərbaycanın qələbələr xəzinəsində Sumqayıt Dövlət Universitetinin idmançı tələbələrinin də payı var. Onlar respublikamızın idman şərəfini uca tutur, üçrəngli bayrağımızı göylərə qaldırırlar.
Oktyabrın 20-də fakültələr arasında badminton idman növü üzrə yarış keçirildi. Universitetin rektoru professor Elxan Hüseynov yarışın gedişatını izlədi. Yarışda Fizika və elektroenergetika fakültəsinin IV kurs tələbəsi Emin Əsgərov Kimya və biologiya fakültəsinin II kurs tələbəsi Məmmədbağır Axundov qüvvələrini sınadılar və Kimya və biologiya fakültəsinin tələbəsi qalib gəldi.
Rektor qalib tələbəni təbrik etdi. Bildirdi ki, sağlam həyat tərzinə və idmana marağın artması istiqamətində gerçəkləşən layihə təkcə fiziki sağlamlıq üçün deyil, həm də gənclərin mənəvi tərbiyəsi, onların vətənpərvərlik ruhunda yetişdirilməsi üçün böyük əhəmiyyət daşıyır. Ölkəmizdə idman siyasətinin təməlinin Ümummilli Lider Heydər Əliyev tərəfindən qoyulduğunu və bu siyasətin Azərbaycan Prezidenti cənab İlham Əliyev tərəfindən uğurla davam etdirildiyini qeyd edən rektor bu gün Azərbaycanın beynəlxalq səviyyəli mötəbər yarışların təşkilində yüksək təcrübəyə malik ölkələr sırasında olduğunu vurğuladı. Paytaxtımızda Avropa və dünya çempionatları, Dünya kuboku yarışları yüksək səviyyədə təşkil olunur.
Bu sahədə Təhsil Nazirliyi  dövlət siyasətinin prioritet istiqamətlərindən biri sayılan idmanın yeniyetmə və gənclər arasında kütləviliyini artırmaq, onların asudə vaxtlarının daha səmərəli və mənalı keçirmələri üçün xüsusi diqqət ayırır. İdmanla bağlı bir çox təşkilatlarla əməkdaşlıq edən Təhsil Nazirliyinin bu istiqamətdə apardığı işlər, reallaşdırdığı tədbirlər olduqca təqdirəlayiqdir. Cənab Mikayıl Cabbarovun Azərbaycan Badminton və Qılıncoynatma Federasiyalarının prezidenti seçilməsindən sonra ölkəmizdə idmanın bu növlərinin inkişafı və kütləviliyinin artırılması istiqamətində genişmiqyaslı tədbirlər həyata keçirilir.

Главная страница | Новости | В Сумгаитском государственном университете дан старт соревнованиям по бадминтону, посвященным 55-летнему юбилею
Yerləşdirilmə tarixi : 20 Октябрь 2017 17:51
В Сумгаитском государственном университете дан старт соревнованиям по бадминтону, посвященным 55-летнему юбилею
Эльхан Гусейнов: Азербайджан один из стран, имеющих большой опыт по проведению соревнований международного уровня
Сумгаитский государственный университет сегодня вносит большой вклад в развитие научно-интеллектуального потенциала страны как один из авторитетных вузов республики.  Университет находится накануне своего 55-летнего юбилея, в связи с которым здесь проводится цикл мероприятий. На днях будет проведена спартакиада по 6 видом спорта (мини–футбол,  шашки, волейбол, настольный теннис, стрельба, бадминтон).
Сегодня наша страна достигла больших успехов в спорте. Руководствуясь высказыванием Президента Ильхама Алиева «Мы хотим,  чтобы наряду с завоеванием медалей на международных соревнованиях наши спортсмены росли здоровыми»,  ректор Эльхан Гусейнов уделяет внимание и проявляет заботу не только о том, чтобы студенты получали хорошее образование,  но и занимались различными видами спорта. Наши студенты успешно выступают по различным видам спорта на чемпионатах мира и Европы Отрадно,  что свой вклад в копилку медалей вносят и студенты СГУ.  Они успешно защищают   спортивную честь нашейреспублики.
20 октября состоялись соревнования по бадминтону среди студентов различных факультетов республики. Ректор университета профессор Эльхан Гусейнов наблюдал за ходом  соревнований. На соревновании выступил студент IV  курса факультета физики и электротехники Эмин Аскеров и II курса факультета химии и биологии Мамедбагир Ахундов. Победу одержал студент факультета Химии и биологии.
Ректор поздравил студента, одержавшего победу. Он сказал,  что повышение интереса к спорту и здоровому образу жизни направлено не только на физическое оздоровление молодежи,  но и на их духовное воспитание и чувство патриотизма. Общенациональный лидер Гейдар Алиев уделял большое внимание развитию физического воспитания молодежи и спорту. Сегодня эту политику успешно продолжает Президент страны Ильхам Алиев.
Одним из приоритетных направлений государственной политика и Министерства образования является повышение массовости спорта среди подростков и молодежи и организация их досуга. Работа, проводимая в этой области, находится в центре внимания государства. После избрания  министра образования Микаила Джаббарова президентом Федерации бадминтона и фехтования в нашей стране проводятся широкомасштабные мероприятия по развитию и поднятию массовости этих видов спорта.