Əsas səhifə | Xəbərlər | Universitetimizdə Azərbaycanın Dövlət Müstəqilliyi günü təntənəli qeyd olundu
Yerləşdirilmə tarixi : 18 Oktyabr 2017 14:49
Universitetimizdə Azərbaycanın Dövlət Müstəqilliyi günü təntənəli qeyd olundu
Oktyabrın 18-də Sumqayıt Dövlət Universitetində  Azərbaycanın dövlət müstəqilliyinin bərpasının 26-cı ildönümü - Dövlət Müstəqilliyi Günü qeyd olundu. Azərbaycan Respublikasının Dövlət Himni ilə başlanan  tədbiri  universitetin rektoru professor Elxan Hüseynov açaraq  bildirdi ki, xalqımız XX əsrdə iki dəfə öz müstəqil dövlətçiliyi üçün mübarizəyə qalxdı və əsrin əvvəllərində Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətini elan etdi. Təəssüf ki, Demokratik Cümhuriyyət cəmi 23 ay yaşaya bildi. Nəhayət, bundan yetmiş il sonra xalqımız bir daha mübarizəyə qalxdı və itirdiyi müstəqilliyi 1991-ci ilin 18 oktyabrında “Azərbaycan Respublikasının Dövlət Müstəqilliyi haqqında Konstitusiya Aktı”nın qəbulu ilə bərpa etdi. Lakin Ermənistan tərəfindən torpaqlarımızın işğal edilməsi, iqtisadi böhran, səriştəsiz siyasətçilərin hakimiyyət davası müstəqilliyimizi sual altına qoyurdu.
Məhz Ümummilli Liderin zəngin siyasi təcrübəsi, yüksək idarəçilik bacarığı, vətənə olan tükənməz sevgisi Azərbaycanın dövlət müstəqilliyini təhlükədən qurtardı. Ölkədə hökm sürən xaos və anarxiya, iqtisadi, siyasi və mənəvi-psixoloji gərginlik aradan qaldırıldı. Dahi lider mürəkkəb geosiyasi məkanda Azərbaycan kimi müstəqil dövlət qurmağı bacardı. Uğurlu xarici siyasət nəticəsində 1994-cü il may ayının 12-də cəbhədə atəşkəsə nail olundu, 1995-ci il noyabrın 12-də müəllifi ümummilli liderimiz Heydər Əliyev olan müstəqil Azərbaycanın Konstitusiyasının qəbulu ilə ölkəmizdə yeni dövlət quruculuğunun və onun fəaliyyətinin hüquqi əsası yaradıldı. Beləliklə də Azərbaycanın müstəqilliyinin möhkəmləndirilməsi, onun əbədi, dönməz xarakter alması baxımından tariximizin ən məhsuldar dövrünün təməli qoyuldu.Bu gün Ulu öndərin müstəqilliyimizin qorunub saxlanması və möhkəmləndirilməsi istiqamətində yorulmaz fəaliyyətini onun layiqli davamçısı Prezident cənab İlham Əliyev tərəfindən uğurla davam və inkişaf etdirilən məqsədyönlü siyasət əminliklə deməyə əsas verir ki, Azərbaycanın müstəqilliyi əbədidir və dönməzdir!
Tədbirdə Tarix və coğrafiya fakültəsinin dekanı, prof. Adil Baxşəliyev “Azərbaycan xalqı Dövlət Müstəqilliyinin bərpası yollarında”, Azərbaycan və Şərqi Avropa xalqları tarixi kafedrasının dosenti Bəhram Məmmədli “Azərbaycan xalqının milli azadlıq hərəkatının başlanması”, Tarix və onun tədrisi metodikası kafedrasının müəllimi Sarvan Bədəlov “1991-1993-cü illərdə Azərbaycanda ictimai-siyasi vəziyyət”, Kimya və biologiya fakültəsinin II kurs tələbəsi Güluzə Xudayarova “Heydər Əliyev müstəqil  Azərbaycanın memarıdır” mövzularında məruzə ilə çıxış edərək vurğuladılar ki,  Azərbaycan xalqı öz milli-mənəvi dəyərlərinə, yaradıcı potensialına, vətənpərvərliyinə və qurub-yaratmaq əzminə arxalanaraq, misilsiz inkişaf yolu keçmişdir. Hər bir Azərbaycan vətəndaşı ürəkdən inanır ki, möhtərəm Prezidentimiz cənab İlham Əliyev yürütdüyü müdrik siyasətlə müstəqil Azərbaycanın müasir və qüdrətli dövlətə çevrilməsini inamla təmin edəcəkdir.
Sonda Azərbaycan Respublikasının Dövlət Müstəqilliyi gününə həsr olunmuş video çarx nümayiş etdirildi.

Главная страница | Новости | В Сумгаитском государственном университете торжественно отметили День государственной независимости Азербайджана
Yerləşdirilmə tarixi : 18 Октябрь 2017 14:49
В Сумгаитском государственном университете торжественно отметили День государственной независимости Азербайджана
18 октября в Сумгаитском государственном университете торжественно отметили 26-ую годовщину Государственной независимости Азербайджана.
Прозвучал Государственный Гимн АР, а затем мероприятие со вступительным словом открыл ректор профессор Эльхан Гусейнов. Он сказал,  что азербайджанский народ в XX веке дважды поднимался на борьбу за свою независимость, и в начале века была объявлена  Азербайджанская Демократическая Республика, к сожалению, просуществовавшая всего 23 месяца.
Наконец,  через 70 лет наш народ еще раз в борьбе восстановил утерянную независимость своей страны, приняв «Конституционный Акт о Государственной независимости Азербайджанской Республики». Однако захват наших земель со стороны Армении,  экономический кризис,  борьба за власть недальновидных политиков поставили под угрозу независимость Азербайджана.
Только богатый политический опыт общенационального лидера,  его высокое умение руководить,  безграничная любовь к своей родине позволили сохранить свободу, которую наш народ завоевал в борьбе. Был положен конец  хаосу и анархии,  была снята экономическая, политическая и нравственно-психологическая напряженность. Благодаря гениальной личности общенационального лидера на очень непростом геополитическом пространстве удалось создать такое суверенного государство, как Азербайджан. Успешная внешняя политика правительства позволила достигнуть 12 мая 1994 года прекращения огня на фронте.  12 ноября 1995 года была принята  Конституция суверенного Азербайджана,  автором которой был общенациональный лидер Гейдар Алиев. Таким образом,  были созданы юридические основы нового государственного строительства и его деятельности. Было положено начало самому плодотворному периоду нашей истории с точки зрения укрепления независимости Азербайджана.  Сегодня политический курс общенационального лидера Гейдара Алиева на укрепление независимости республики  успешно продолжает Президент Ильхам Алиев, что укрепляет у нас веру в то, что наша независимость необратима и вечна.
На мероприятии выступили: декан факультета Истории и географии проф. Адиль Бахшалиев с докладом «Азербайджанский народ на пути к государственной независимости», доц. кафедры истории Азербайджана и Восточной Европы Бахрам Мамедли – «Начало народно-освободительного движения азербайджанского народа», преподаватель кафедры истории и методики её преподавания Сарван Бадалов – «Общественно-политическое положение в Азербайджане в 1991-1993 гг, студентка II курса факультета Химии и биологии Гюлюза Худаярова - «Гейдар Алиев создатель независимого Азербайджана» Докладчики отметили,  что азербайджанский народ прошел большой и трудный путь развития, опираясь на  свои национально–духовные ценности, творческий потенциал, патриотизм и желания созидать.
Каждый гражданин Азербайджана уверен в  том,  что мудрая политика,  проводимая Президентом Ильхамом Алиевым,  позволит стать нашей стране современным и мощным государством.
В заключение мероприятия был продемонстрирован видеоролик,  посвященный государственной независимости Азербайджанской Республики.