Əsas səhifə | Xəbərlər | Universitetimizdə Azərbaycanın Dövlət Müstəqilliyi günü təntənəli qeyd olundu
Yerləşdirilmə tarixi : 18 Oktyabr 2017 14:49
Universitetimizdə Azərbaycanın Dövlət Müstəqilliyi günü təntənəli qeyd olundu
Oktyabrın 18-də Sumqayıt Dövlət Universitetində  Azərbaycanın dövlət müstəqilliyinin bərpasının 26-cı ildönümü - Dövlət Müstəqilliyi Günü qeyd olundu. Azərbaycan Respublikasının Dövlət Himni ilə başlanan  tədbiri  universitetin rektoru professor Elxan Hüseynov açaraq  bildirdi ki, xalqımız XX əsrdə iki dəfə öz müstəqil dövlətçiliyi üçün mübarizəyə qalxdı və əsrin əvvəllərində Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətini elan etdi. Təəssüf ki, Demokratik Cümhuriyyət cəmi 23 ay yaşaya bildi. Nəhayət, bundan yetmiş il sonra xalqımız bir daha mübarizəyə qalxdı və itirdiyi müstəqilliyi 1991-ci ilin 18 oktyabrında “Azərbaycan Respublikasının Dövlət Müstəqilliyi haqqında Konstitusiya Aktı”nın qəbulu ilə bərpa etdi. Lakin Ermənistan tərəfindən torpaqlarımızın işğal edilməsi, iqtisadi böhran, səriştəsiz siyasətçilərin hakimiyyət davası müstəqilliyimizi sual altına qoyurdu.
Məhz Ümummilli Liderin zəngin siyasi təcrübəsi, yüksək idarəçilik bacarığı, vətənə olan tükənməz sevgisi Azərbaycanın dövlət müstəqilliyini təhlükədən qurtardı. Ölkədə hökm sürən xaos və anarxiya, iqtisadi, siyasi və mənəvi-psixoloji gərginlik aradan qaldırıldı. Dahi lider mürəkkəb geosiyasi məkanda Azərbaycan kimi müstəqil dövlət qurmağı bacardı. Uğurlu xarici siyasət nəticəsində 1994-cü il may ayının 12-də cəbhədə atəşkəsə nail olundu, 1995-ci il noyabrın 12-də müəllifi ümummilli liderimiz Heydər Əliyev olan müstəqil Azərbaycanın Konstitusiyasının qəbulu ilə ölkəmizdə yeni dövlət quruculuğunun və onun fəaliyyətinin hüquqi əsası yaradıldı. Beləliklə də Azərbaycanın müstəqilliyinin möhkəmləndirilməsi, onun əbədi, dönməz xarakter alması baxımından tariximizin ən məhsuldar dövrünün təməli qoyuldu.Bu gün Ulu öndərin müstəqilliyimizin qorunub saxlanması və möhkəmləndirilməsi istiqamətində yorulmaz fəaliyyətini onun layiqli davamçısı Prezident cənab İlham Əliyev tərəfindən uğurla davam və inkişaf etdirilən məqsədyönlü siyasət əminliklə deməyə əsas verir ki, Azərbaycanın müstəqilliyi əbədidir və dönməzdir!
Tədbirdə Tarix və coğrafiya fakültəsinin dekanı, prof. Adil Baxşəliyev “Azərbaycan xalqı Dövlət Müstəqilliyinin bərpası yollarında”, Azərbaycan və Şərqi Avropa xalqları tarixi kafedrasının dosenti Bəhram Məmmədli “Azərbaycan xalqının milli azadlıq hərəkatının başlanması”, Tarix və onun tədrisi metodikası kafedrasının müəllimi Sarvan Bədəlov “1991-1993-cü illərdə Azərbaycanda ictimai-siyasi vəziyyət”, Kimya və biologiya fakültəsinin II kurs tələbəsi Güluzə Xudayarova “Heydər Əliyev müstəqil  Azərbaycanın memarıdır” mövzularında məruzə ilə çıxış edərək vurğuladılar ki,  Azərbaycan xalqı öz milli-mənəvi dəyərlərinə, yaradıcı potensialına, vətənpərvərliyinə və qurub-yaratmaq əzminə arxalanaraq, misilsiz inkişaf yolu keçmişdir. Hər bir Azərbaycan vətəndaşı ürəkdən inanır ki, möhtərəm Prezidentimiz cənab İlham Əliyev yürütdüyü müdrik siyasətlə müstəqil Azərbaycanın müasir və qüdrətli dövlətə çevrilməsini inamla təmin edəcəkdir.
Sonda Azərbaycan Respublikasının Dövlət Müstəqilliyi gününə həsr olunmuş video çarx nümayiş etdirildi.

Home | News | Independence Day of Azerbaijan was Celebrated Solemnly at Sumgayit State University
On October 18, Independence Day – 26th anniversary of restoration of state sovereignty of Azerbaijan was celebrated at Sumgayit State University. The ceremony began with sounding State Anthem of Azerbaijan Republic. Rector of University Professor Elkhan Huseynov commenced the event and notified that, our people stood up for struggle two times in XX century and declared the independence of Azerbaijan Democratic Republic at the beginning of century. Unfortunately, it could live only 23 months. Eventually, after 70 years our people again stood up for struggle and restored its sovereignty by adopting “Constitution Act on State Independence of Azerbaijan Republic” on October 18, in 1991. However, occupation of 20 percent of our lands by Armenians, economic crisis, power struggle of some politicians threatened our sovereignty.
Heydar Aliyev’s deep political experience, management skills and inexhaustible love to his native land saved state sovereignty.  Chaos and anarchy, economic, political and psychological tension occurring in the country were abolished. Great leader could establish independent state like Azerbaijan in such a complicated geopolitical situation. In result of successful foreign policy, ceasefire was achieved in front, on May 12, 1994. On November 12, 1995 legal basis of new state establishment was founded in the state by adoption of Azerbaijan Constitution. Thus, most prosperous period began in terms of strengthening independence of Azerbaijan, its eternality and irreversibility. Nowadays, Great leader’s activity in preserving and strengthening our sovereignty is kept up and improved successfully by President Ilham Aliyev. Ilham Aliyev’s policy in this field shows that, Azerbaijan sovereignty is eternal and steadfast!
In the event the following people made speeches accordingly: dean of faculty of History and geography, Professor Adil Bakhshaliyev – “Azerbaijani people is on the ways of State Independence”; associate professor of department of Azerbaijani and Eastern European nations history Bahram Mammadli – “Commencement of National liberation movement of Azerbaijani people”; lecturer of department of History and its teaching methods Sarvan Badalov – “Socio-political situation of Azerbaijan in 1991-1993”; second course student of faculty of Chemistry and biology Guluza Khudayarova – “Heydar Aliyev is an architect of independent Azerbaijan”. They emphasized that, Azerbaijani nation have passed through path of development by relying its national and spiritual values, potential, patriotism and perseverance. Every Azerbaijan citizen believes that, President Ilham Aliyev will ensure the growth of Azerbaijan by his wise policy.