Əsas səhifə | Xəbərlər | Spartakiada tələbələrin idmana marağını nümayiş etdirdi
Sağlam bədəndə sağlam ruh olar. Necə ki, bütün uğurların mayasında ruh yüksəliyi dayanır. Bunu nəzərə alan universitet rəhbərliyi bu sahənin inkişafına xüsusi diqqət ayırır. Oktyabrın 10-da Sumqayıt Dövlət Universitetinin 55 illik yubileyinə həsr olunmuş idmanın 6 növü ( mini-futbol, dama, voleybol, stolüstü tennis, atıcılıq, badminton) üzrə spartakiadaya start verildi.
Sonra Azərbaycanın dövlət himni səsləndi.
Universitetin rektoru prof. Elxan Hüseynov yarışı açıq elan edərək bildirdi ki,  sağlam həyat tərzinə və idmana marağın artması istiqamətində gerçəkləşən layihə təkcə fiziki sağlamlıq üçün deyil, həm də gənclərin mənəvi tərbiyəsi, onları vətənpərvərlik ruhunda yetişdirilməsi üçün böyük əhəmiyyət daşıyır. Ölkəmizdə idman siyasətinin təməlinin ümummilli lider Heydər Əliyev tərəfindən qoyulduğunu və bu siyasəti Azərbaycan Prezidenti cənab İlham Əliyev tərəfindən uğurla davam etdirilir.
İdman sahəsində qazanılan nailiyyətlər həm də dövlətin ümumi inkişaf səviyyəsini,iqtisadi potensialını müəyyənləşdirən vacib meyarlardandır.  Bu baxımdan Azərbaycanın dinamik inkişafı idmanda qazanılan uğurlarla bir paralellik təşkil edir. Həm qazandığımız medallar, həm idman komplekslərinin tikintisi, həm də Azərbaycanın beynəlxalq miqyasda idman ölkəsi kimi imicinin möhkəmlənməsi bir vəhdət təşkil edərək idman sahəsindəki uğurlarımızın əsasını təşkil edir. Rektor prof.Elxan Hüseynov qeyd etdi ki,  Azərbaycan beynəlxalq səviyyəli mötəbər yarışların təşkilində yüksək təcrübəyə malik ölkələr sırasındadır. İndiyədək paytaxtımızda Avropa və dünya çempionatları, Dünya kuboku yarışları yüksək səviyyədə keçirilir.
Təhsil Nazirliyi də dövlət siyasətinin prioritet istiqamətlərindən biri sayılan idmanın yeniyetmə və gənclər arasında kütləviliyini artırmaq, onların asudə vaxtlarının daha səmərəli və mənalı keçirmələri üçün bu sahəyə xüsusi diqqət ayırır. İdmanla bağlı bir çox təşkilatlarla əməkdaşlıq edən Təhsil Nazirliyinin bu istiqamətdə apardığı işlər, reallaşdırdığı tədbirlər olduqca təqdirəlayiqdir. Cənab Mikayıl Cabbarovun Azərbaycan Badminton və Qılıncoynatma Federasiyalarının prezidenti seçilməsindən sonra ölkəmizdə idmanın bu növünün inkişafı və kütləviliyinin artırılması istiqamətində genişmiqyaslı tədbirlərin həyata keçirilir.
Bu gün Sumqayıt Dövlət Universitetində siz tələbələrin asudə vaxtlarının səmərəli keçirilməsi məqsədi ilə Böyük idman zalı əsaslı təmir olunmuş, universitetin həyətində şahmat lövhəsi inşa edilmiş, tennis və voleybol meydançaları, stolüstü oyunlar üçün köşklər qurulmuşdur. Hazırda idman klubumuzda futbol, stolüstü tennis, badminton, atıcılıq, voleybol, şahmat, dama və sağlamlıq qrupları yaradılmışdır. Yaxın günlərdə velosiped və qılıncoynatma idman növünün yaradılması istiqamətində işlər aparılacaq. Ölkə başçısının "Sağlam və güclü gəncləri olan ölkə hər şeyə qadirdir” ifadəsi bu gün gənc nəslimizin şüarına çevrilməlidir.
Rektor çıxışının sonunda mübarizə aparan komandalara uğurlar arzuladı.
Spartakiada “Səma” rəqs qrupunun və  tələbələrin özfəaliyyət proqramı ilə davam etdi.
Sonra mini – futbol üzrə keçirilən ilk oyunda SDU-nun Kimya və biologiya fakültəsi Sumqayıt Dövlət Texniki Kollecin komandaları qarşılaşdı. Görüşdə kollecin tələbələri 3:1 hesabı ilə, Fizika və elektroenergetika fakültəsinin komandası İqtisadiyyat və idarəetmə fakültəsinin komandası üz-üzə gələrək 2:1 hesabı ilə, Tarix və coğrafiya fakültəsinin komandası Riyaziyyat fakültəsinin komandasını 6:3, Filologiya fakültəsi isə Mühəndislik fakültəsinə 4:2 hesabı ilə qalib gəldilər.

Yerləşdirilmə tarixi : 10 October 2017 15:07
Elkhan Huseynov: Azerbaijan is one of the countries with vast experience in organization of competitions of international importance
University authority gives a special attention on the improvement of sports, as well as the health of students. On October 10, Sumgayit State University started Spartakiad on 6 types of sports (mini-football, draughts, volleyball, table tennis, shooting and badminton) dedicated to 55th Anniversary of SSU.
Ceremony began with sounding Azerbaijan state anthem. Rector of University Professor Elkhan Huseynov commenced the competition and notified that, this project which is realized for healthy lifestyle and improving interest to sports, is not of great importance only for physical health, but also for spiritual nurture of youth and their growth with spirit of patriotism. Sports policy was founded by Great leader Heydar Aliyev and is being successfully continued by President of Azerbaijan Republic Ilham Aliyev.
Achievements gained in the field of sports are significant criteria determining general development level and economic potential of the state. In this regard, dynamic improvement of Azerbaijan is parallel with success achieved in sports. The medals, construction of sports complexes and reinforcement of Azerbaijan’s reputation in international arena as a sports country constitute the bases of achievements in the field of sport. Professor Elkhan Huseynov emphasized that, Azerbaijan is one of the countries with vast experience in organization of competitions of international importance. Europe and world Championships, World cup contests are held at a high level in our capital.
Ministry of Education pays special attention to sport for increasing its publicity among teenagers and youth, for spending their free time meaningful and productive. The Ministry collaborates with several sports related organizations and the works conducted in this field and realized events are quite commendable. After Mikayil Jabbarov’s election as the president of Azerbaijan Federation of Badminton and Fencing, several events were carried out for improvement this type of sports and its publicity.
The big sports hall was repaired; chess board was constructed in the yard of university, tennis and volleyball courts and kiosk for table games were set up at Sumgayit State University for students to spend their free time efficiently. The groups of football, table tennis, badminton, shooting, volleyball, chess, daughter and health have been established in sports club. Recently the groups of bicycle ride, fencing and other types of sports will be set up. “The country with healthy and strong youth is able to everything” – the quote of president should be a slogan of our young generation.
Rector wished good luck to playing teams at the end of his speech. Spartakiad went on with the “Sama” dance group and students’ amateur program.
Afterwards, team of the faculty of Chemistry and biology met with the team of Sumgayit State Technical College in the first game held on mini-football. The students of college won with a score of 3:1, the team of faculty of Physics and electroenergetics versus faculty of Economy and management – the score was 2:1, team of faculty of History and geography versus faculty of Mathematics – the score was 6:3, team of faculty of Philology versus faculty of Engineering – the score was 4:2.