Əsas səhifə | Xəbərlər | Alimimiz VIII Rusiya - Azərbaycan regionlararası “İnvestisiya, innovasiya, turizm” forumda iştirak etmişdir
Yerləşdirilmə tarixi : 03 Oktyabr 2017 14:01
Alimimiz VIII Rusiya - Azərbaycan regionlararası “İnvestisiya, innovasiya, turizm” forumda iştirak etmişdir
Sentyabrın 27-dən 29-dək Rusiya Federasiyasının Stavropol şəhərində VIII Rusiya - Azərbaycan regionlararası “İnvestisiya, innovasiya,  turizm” forumu keçirilmişdir. Forumda Azərbaycan Respublikasının İqtisadiyyat naziri cənab Şahin Mustafayev, RF-da Azərbaycanın Fövqəladə və Səlahiyyətli Səfiri Polad Bülbül oğlu,  Rusiyanın İqtisadi İnkişaf naziri Maksim Oreşkin, Stavropol diyarının qubernatoru Vladimir Vladimirov, Azərbaycan-Rusiya dövlət orqanları və işgüzar dairələrinin təmsilçiləri iştirak etmişlər.
İclası giriş sözü ilə açan Maksim Oreşkin Rusiya Federasiyasının Prezidenti Vladimir Putinin adından təbrik məktubunu oxudu. Rusiyanın dövlət başçısı qeyd etmişdir ki, forum Rusiya və Azərbaycan arasında strateji əməkdaşlığın inkişafında çox mühüm rol oynayır. Müraciətdə deyilir: “Əminəm ki, açıq və konstruktiv müzakirələrdə qəbul olunan qərar və tövsiyələr, təcrübədə öz  yerini tapacaq”.
Tədbirdə Azərbaycan Respublikası Prezidenti cənab İlham Əliyevin adından təbrik məktubunu cənab Şahin Mustafayev oxudu: “Aydındır  ki, regionlararası forumlar qarşılıqlı maraq kəsb edən sualların müzakirəsi üçün nüfuzlu platformaya çevrilməyi bacardı”.
Qeyd edək ki, keçirilən forum Rusiya  və Azərbaycan Respublikasının müxtəlif regionlarını və bu ölkələrin ən iri şirkətlərini təmsil edən  400 nəfərdən artıq insanı bir yerə toplamışdır. Forumda sənaye və humanitar sahələrdə əməkdaşlıq,  turizmin inkişafı,  səhiyyə sahəsində innovasiyalar və digər  mövzularda “dəyirmi masalar” keçirilmişdir.
Sumqayıt Dövlət Universitetinin əməkdaşı dos.Samir Orucov VIII Rusiya –Azərbaycan regionlararası forumunda iştirak etmiş və “Humanitar sahədə ikitərəfli əməkdaşlığın möhkəmləndirilməsi” mövzusunda  keçirilən “dəyirmi masa” iclasında çıxış etmişdir. Samir Orucov öncə iştirakçıları Rusiya–Azərbaycan Universitetləri Assosiasiyasının həmsədri, SDU-nun rektoru prof. Elxan Hüseynovun adından salamlayaraq qeyd  etmişdir ki,  Rusiya-Azərbaycan  Universitetləri Assosiasiyası postsovet məkanında unikal bir ictimai təşkilatdır. Özünün iki ilə yaxın fəaliyyəti dövründə bu təşkilat təhsil və elm sahəsində əməkdaşlıq ideyalarının  praktiki reallaşdırılmasına,  vahid təhsil məkanının saxlanılması və inkişaf etdirilməsinə,  müstəqil dövlətlərin konkret şəraitində ali təhsildə islahatlar aparılmasında dünya təcrübəsinin mənimsənilməsinə yönəldilən tədbirləri həyata keçirmişdir.
İclasın sonunda Azərbaycan və Rusiya arasında müxtəlif sahələrdə əməkdaşlıq haqqında sənədlər imzalanmışdır.

Главная страница | Новости | Представитель Сумгаитского государственного университета принял участие в Российско–азербайджанском межрегиональном форуме «Инвестиция, инновация, туризм»
Yerləşdirilmə tarixi : 03 Октябрь 2017 14:01
Представитель Сумгаитского государственного университета принял участие в Российско–азербайджанском межрегиональном форуме «Инвестиция, инновация, туризм»
27-29 сентября в Ставрополе состоялся Восьмой Российско-азербайджанский межрегиональный форум «Инвестиции, инновации, туризм». В его работе приняли участие Министр экономики Азербайджанской Республики Шахин Мустафаев, Чрезвычайный и Полномочный Посол Азербайджана в РФ Полад Бюльбюль оглы, Министр экономического развития России Максим Орешкин, губернатор Ставропольского края Владимир Владимиров, представители органов власти и деловых кругов Азербайджана и России.
Открывая работу заседания, Максим Орешкин зачитал приветственное письмо от имени Президента России Владимира Путина. Глава российского государства отметил, что Форум играет очень важную роль в развитии стратегического партнёрства России и Азербайджана. «Уверен, что решения и рекомендации, выработанные в ходе открытых и конструктивных дискуссий, будут востребованы на практике», – прозвучало в обращении.
Приветственное письмо от имени Президента азербайджанской Республики Ильхама Алиева зачитал Шахин Мустафаев. «Очевидно, что межрегиональные форумы смогли утвердиться в качестве авторитетной площадки, где обсуждаются вопросы, представляющие взаимный интерес», – сказал он.
Форум в Ставрополе собрал более 400 человек, представляющих разные регионы России и Азербайджанской Республики и крупнейшие компании этих стран. На форуме были проведены «круглые столы», посвященные сотрудничеству в промышленной и гуманитарной сферах, развитию туризма, инновациям в области здравоохранения и др.
Сотрудник СГУ Самир Оруджев принял участие на Восьмом Российско-Азербайджанском межрегиональном форуме и выступил на заседании круглого стола «Укрепление двустороннего сотрудничества в гуманитарной сфере». Приветствовав участников круглого стола от имени сопредседателя Ассоциации Российско-азербайджанских вузов  ректора СГУ профессора Эльхана Гусейнова, Самир Оруджев отметил, что Ассоциация Российско-азербайджанских университетов – это уникальная общественная организация на постсоветском  пространстве, которая почти за два года своей деятельности осуществила мероприятия, направленные на практическую реализацию идей сотрудничества  в сфере образования и науки, сохранение и развитие единого образовательного пространства и гуманитарного сотрудничества, освоение мирового опыта реформирования высшего образования в конкретных условиях независимых государств.
В конце заседания были подписаны документы о сотрудничестве в различных областях между Азербайджаном и Россией.