Əsas səhifə | Xəbərlər | Elmi Şuranın yeni tədris ilində ilk iclası keçirildi
Sentyabrın 27-dəElmi Şuranın 2017–2018-ci tədris ili üçün ilk iclası keçirildi.Rektor prof. Elxan Hüseynov iclası açaraq şura üzvlərini və onların simasında bütün kollektivi yeni tədris ili münasibətilə təbrik etdi, elmi pedoqoji fəaliyyətlərində uğurlar arzuladı.
Sonra gündəlikdə duran məsələlər müzakirə olundu. Yeni tədris ili üçün universitetə bakalavr səviyyəsi üzrə tələbə qəbulunun nəticələri və Kredit sistemi üzrə təhsil alan tələbələrin yay  semestrinin və Nazirlər Kabinetinin Qərarı ilə (14.06.2017, №257) iki  fəndən akademik  borcun  ləğv  edilməsinə yaradılan  şəraitin nəticələri  barədəTədrisin təşkili və təlim texnologiyaları üzrə prorektor dos.Natiq Talıbov məlumat verərək qeyd etdi ki, 2017-2018-ci tədris ilində ali təhsilin bakalavrsəviyyəsi üzrə tələbə qəbulu yüksək səviyyədə olmuşdur. Ümumiyyətlə, son üç ildə universitetə tələbə qəbulu müsbət dinamika ilə inkişaf etmişdir. Sonra qeyd olundu ki, Nazirlər Kabinetinin Qərarı ilə (14.06.2017, №257) iki  fəndən akademik  borcun  ləğv  edilməsinə icazə verilməsi tədrisin səmərəliliyinin yüksəldilməsini təmin etmiş və tələbələrə hər semestrdə fənni təkrar dinləmədən ümumilikdə iki fənn üzrə(hər fəndən bir dəfə olmaqla) imtahanda iştirak etmələrinə şərait yaradılmışdır.
Doktorantura  və  magistratura şöbəsinin  müdiri dos. Sabir Xəlilov məruzəsində bildirdi ki, 2017–2018-ci tədris  ili üçün SDU-ya  magistratura səviyyəsi üzrə qəbul yüksək səviyyədə olmuşdur. Bir çox universitetlərin bakalavr pilləsinin məzunları da magistratura təhsilini SDU-da davam etdirmişlər.
Sumqayıt Dövlət Texniki Kollecinə tələbə qəbulunun vəziyyəti barədədirektor dos. Mətanət Pirquliyeva məlumat verdi. Qeyd olundu ki, cari tədris ilində SDTK-ya bütün ixtisaslar üzrə tələbə qəbulu yüksək səviyyədə olmuşdur ki, bu da qəbul planının 96 faizini təşkil edir.
Sonra  rektorprof.Elxan Hüseynov universitetin inkişaf perspektivləri vəqarşıda duran vəzifələr barədə  proqram xarakterli çıxış etdi. Rektor inkişaf perspektivlərini yaxın və uzaq perspektivlər olmaqla iki mərhələyə ayırdı. O, ilk növbədə, yaşlı nəsli əvəz edə biləcək müəllim, alim potensialını möhkəmlətmək, gənc mütəxəssislərin sırasında məqsədli düşünülmüş, planlı şəkildə kadr hazırlamaq işinin prioritet məsələ kimi, bütün Elmi Şura üzvləri qarşısında vəzifə  olduğunu vurğuladı. Qeydetdi ki, son üç ildə bir çox gənclərə etimad göstərilib və dərs yükü verilib, onlardan bəziləri tamştat müəllim kimi qəbul olunub, bir çoxlarına isə saathesabı dərs yükü verilib. Bu ənənə bundan sonra da davam etdiriləcək. Qeyd etdi ki, perspektivli gənclərin daha mükəmməl formalaşması üçün onlara daim kömək etmək lazımdır. Bu məqsədlə təcrübəli və yüksək intellektli müəllimlər gənc müəllimlərə məsləhət, tövsiyə verməli, məharət dərsləri keçməli  bir sözlə, gənclərin mükəmməl formalaşmasını təmin etməlidilər. Rektor onu da vurğuladı ki, bu il elmlər doktoru proqramı üzrə 7 nəfər qəbul olunmuşdur, həmin doktorantlar doktorluq dissertasiyalarıbarədə hər il hesabat verməli və dissertasiyalarını vaxtında hazırlamalıdırlar. Hazırda fəlsəfə doktorlarının hazırlanması üzrə proqram uğurla aparılır. Ümmiyyətlə, qəbuldan sonra doktorantların fəaliyyəti, attestasiyası və dissertasiya işlərinin vaxtında müdafiəsi üçün nəzarət və tələbkarlıq aparılmalıdır. Perspektiv planda müdafiə şuralarının yaradılması nəzərdə tutulmuşdur.
Beynəlxalq layihələrin yerinə yetirlməsi və yeni layihələr haqqında Beynəlxalq əməkdaşlıq şöbəsinin müdiri dos. Turqay Hüseynov məlumat verdi. Sonra tədris vəsaitlərinə nəşr hüququ(qrif) verilməsi, fənn proqramları və sillabusların təsdiqi barədə elmi katib prof. Muxtar Səmədov məlumat verdi. Qeyd olundu ki, nəşr hüququ verilməsi üçün Elmi Şuraya təqdim olunan tədris vəsaitləri universitetin Redaksiya və nəşriyyat şurasının uyğun bölmələrində baxılıb və ekspert rəyi ilə Elmi Şuraya tövsiyə olunub.

Главная страница | Новости | В новом учебном году состоялось первое заседание Учёного совета
27 сентября  было проведено первое заседание Ученого совета в новом 2017-2018 учебном году. Заседание открыл ректор СГУ профессор Эльхан Гусейнов. Он поздравил членов Ученого совета и в их лице весь коллектив университета с новым учебным годом и пожелал успехов в их научно-педагогической деятельности.
Затем были  обсуждены вопросы повестки дня. Проректор по организации и технологиям обучения доц. НатигТалыбов информировал членов Ученого совета о результатах приёма студентов на бакалавриат, летнего семестра, и условиях, созданных для пересдачи академзадолженностей студентами по двум предметам на основании Решения Кабинета министров (14.06.2017, № 257)
Он сказал,  что по бакалавриату количествопоступивших превысило прошлогодний уровень. В общем,  за последние 3 года приём студентов имел положительную динамику. Далее он отметил,  что решение,  принятое Кабинетом министров о разрешении на пересдачу двух предметов,  позволяет студентам без повторного посещения занятий ликвидировать две академзадолженности (по каждому предмету лишь 1 раз) и повышает рациональность образования.
Зав.отделом докторантуры и магистратуры доц. Сабир Халилов в своем выступлении сказал, что прием в магистратуру СГУ в 2017-2018 учебном году прошёл на высоком уровне. Выпускники бакалвриата ряда вузов продолжали обучение в магистратуре СГУ.
Директор Сумгаитского государственного технического колледжа информировала членов Ученого совета о результатах приема учащихся. Было отмечено, что по всем специальностям прием прошёл на высоком уровне,  что составляет 96% плана приёма.
Затем выступил ректор СГУ профессор Эльхан Гусейнов,  который рассказал о перспективах развития университета и предстоящих задачах. Ректор выделил 2 этапа перспективы развития: ближний и дальний. В первую очередь в университете необходимо укреплять молодой кадровый потенциал, способный заменить старшее поколение учёных и преподавателей. Было отмечено, что за последние три года оказано доверие ряду молодых специалистов и им представлена учебная нагрузка в полном объёме или почасовой оплате. Эта работа будет продолжена. Ректор подчеркнул,  что для более совершенного формирования перспективной молодежи  им следует оказывать постоянную помощь и внимание. Для этого необходимо, чтобы опытные преподаватели проводили для молодежи уроки мастерства, давали им советы и наставления.
Ректор отметил,  что в этом году по программе доктор наук было принято 7 человек. Докторанты ежегодно должны отчитываться о проделанной работе и вовремя подготовить диссертационную работу. В настоящее время успешно проводится программа по подготовке докторов философии.  Нужен строгий контроль над деятельностью докторантов, их аттестацией и своевременной защитой диссертаций.
Зав. Отделом международного сотрудничества Тургай Гусейнов информировал членов Ученого совета о выполнении международных проектов и новых проектах.  Далее выступил Ученый секретарь,  проф.  МухтарСамедов. Он отметил,  что пособия, представленные на Ученый совет для получения права на публикацию,  будут рассматриваться в соответствующих отделах Совета по редакции и изданию для получения рекомендации экспертов.
В заключение заседания по  каждому из вопросов повестки дня были вынесены решения,  которые были приняты по результатам голосования.