Əsas səhifə | Xəbərlər | Elmi Şuranın yeni tədris ilində ilk iclası keçirildi
Sentyabrın 27-dəElmi Şuranın 2017–2018-ci tədris ili üçün ilk iclası keçirildi.Rektor prof. Elxan Hüseynov iclası açaraq şura üzvlərini və onların simasında bütün kollektivi yeni tədris ili münasibətilə təbrik etdi, elmi pedoqoji fəaliyyətlərində uğurlar arzuladı.
Sonra gündəlikdə duran məsələlər müzakirə olundu. Yeni tədris ili üçün universitetə bakalavr səviyyəsi üzrə tələbə qəbulunun nəticələri və Kredit sistemi üzrə təhsil alan tələbələrin yay  semestrinin və Nazirlər Kabinetinin Qərarı ilə (14.06.2017, №257) iki  fəndən akademik  borcun  ləğv  edilməsinə yaradılan  şəraitin nəticələri  barədəTədrisin təşkili və təlim texnologiyaları üzrə prorektor dos.Natiq Talıbov məlumat verərək qeyd etdi ki, 2017-2018-ci tədris ilində ali təhsilin bakalavrsəviyyəsi üzrə tələbə qəbulu yüksək səviyyədə olmuşdur. Ümumiyyətlə, son üç ildə universitetə tələbə qəbulu müsbət dinamika ilə inkişaf etmişdir. Sonra qeyd olundu ki, Nazirlər Kabinetinin Qərarı ilə (14.06.2017, №257) iki  fəndən akademik  borcun  ləğv  edilməsinə icazə verilməsi tədrisin səmərəliliyinin yüksəldilməsini təmin etmiş və tələbələrə hər semestrdə fənni təkrar dinləmədən ümumilikdə iki fənn üzrə(hər fəndən bir dəfə olmaqla) imtahanda iştirak etmələrinə şərait yaradılmışdır.
Doktorantura  və  magistratura şöbəsinin  müdiri dos. Sabir Xəlilov məruzəsində bildirdi ki, 2017–2018-ci tədris  ili üçün SDU-ya  magistratura səviyyəsi üzrə qəbul yüksək səviyyədə olmuşdur. Bir çox universitetlərin bakalavr pilləsinin məzunları da magistratura təhsilini SDU-da davam etdirmişlər.
Sumqayıt Dövlət Texniki Kollecinə tələbə qəbulunun vəziyyəti barədədirektor dos. Mətanət Pirquliyeva məlumat verdi. Qeyd olundu ki, cari tədris ilində SDTK-ya bütün ixtisaslar üzrə tələbə qəbulu yüksək səviyyədə olmuşdur ki, bu da qəbul planının 96 faizini təşkil edir.
Sonra  rektorprof.Elxan Hüseynov universitetin inkişaf perspektivləri vəqarşıda duran vəzifələr barədə  proqram xarakterli çıxış etdi. Rektor inkişaf perspektivlərini yaxın və uzaq perspektivlər olmaqla iki mərhələyə ayırdı. O, ilk növbədə, yaşlı nəsli əvəz edə biləcək müəllim, alim potensialını möhkəmlətmək, gənc mütəxəssislərin sırasında məqsədli düşünülmüş, planlı şəkildə kadr hazırlamaq işinin prioritet məsələ kimi, bütün Elmi Şura üzvləri qarşısında vəzifə  olduğunu vurğuladı. Qeydetdi ki, son üç ildə bir çox gənclərə etimad göstərilib və dərs yükü verilib, onlardan bəziləri tamştat müəllim kimi qəbul olunub, bir çoxlarına isə saathesabı dərs yükü verilib. Bu ənənə bundan sonra da davam etdiriləcək. Qeyd etdi ki, perspektivli gənclərin daha mükəmməl formalaşması üçün onlara daim kömək etmək lazımdır. Bu məqsədlə təcrübəli və yüksək intellektli müəllimlər gənc müəllimlərə məsləhət, tövsiyə verməli, məharət dərsləri keçməli  bir sözlə, gənclərin mükəmməl formalaşmasını təmin etməlidilər. Rektor onu da vurğuladı ki, bu il elmlər doktoru proqramı üzrə 7 nəfər qəbul olunmuşdur, həmin doktorantlar doktorluq dissertasiyalarıbarədə hər il hesabat verməli və dissertasiyalarını vaxtında hazırlamalıdırlar. Hazırda fəlsəfə doktorlarının hazırlanması üzrə proqram uğurla aparılır. Ümmiyyətlə, qəbuldan sonra doktorantların fəaliyyəti, attestasiyası və dissertasiya işlərinin vaxtında müdafiəsi üçün nəzarət və tələbkarlıq aparılmalıdır. Perspektiv planda müdafiə şuralarının yaradılması nəzərdə tutulmuşdur.
Beynəlxalq layihələrin yerinə yetirlməsi və yeni layihələr haqqında Beynəlxalq əməkdaşlıq şöbəsinin müdiri dos. Turqay Hüseynov məlumat verdi. Sonra tədris vəsaitlərinə nəşr hüququ(qrif) verilməsi, fənn proqramları və sillabusların təsdiqi barədə elmi katib prof. Muxtar Səmədov məlumat verdi. Qeyd olundu ki, nəşr hüququ verilməsi üçün Elmi Şuraya təqdim olunan tədris vəsaitləri universitetin Redaksiya və nəşriyyat şurasının uyğun bölmələrində baxılıb və ekspert rəyi ilə Elmi Şuraya tövsiyə olunub.

Home | News | The First Meeting of Scientific Council Was Held in New Academic Year
On September 27, the first meeting of Scientific Council was held for 2017-2018 academic year. Rector Professor ElkhanHuseynov opened the meeting, congratulated Council members and all the staff on new education year and wished them success in their scientific-pedagogical activities.
Next, issues on the agenda were discussed. NatigTalibov, docent vice-rector on Teaching and learning technologies informed about the results of student admission in bachelor’s degree for new education year and he noted that student admission has been higher in 2017-2018 academic year. Generally, student admission increased in the last three years. Also, it was noted that abolition of academic debt by the permission of Cabinet of Ministers (14.06.2017, №257) allowed students to participate in the exam of two subjects without listening the lectures again in every semester.
SabirKhalilov, head of doctorate and master section reported that master student admission for 2017/2018 has been high. Student enrollment raised in all majors of master’s degree at Sumgayit State University. Several students came from different universities of the country.
MatanatPirquliyeva, docent, director of Sumgayit State Technical College talked about student admission. It was noted that admission rate was high and it means 96% of plan.
Then, rector Professor ElkhanHuseynov made speech on development perspectives and upcoming tasks of the university. Rector divided development perspectives in two stages: near and far perspectives. First of all, he emphasized that it is important to improve scientist potential in order to substitute the old generation and it is priority for Scientific Council. It was noted that in the last three years several young teachers were given workload, some of them have been employed as full-time teachers and some deliver hour account lesson. This will be carried on as a tradition. He notified that it is important to support perspective young people. Rector also said that 7 persons have been admitted for doctor of sciences program and they have to make reports about the process of preparation of their dissertation works. At the present, PhD program is also being implemented. Generally, after the admission, activities, attestation and dissertation of PhD students have to be monitored seriously. It is intended to establish defense councils for the future.
Furthermore, TurgayHuseynov, head of International cooperation section informed about implementation of international projects and new projects. After that, Professor MukhtarSamadov, scientific secretary talked about publication right, subject programs and syllabus approval. It was noted that educationalresources which were introduced to Scientific Council for approval of publication right have been reviewed by relevant sections of Editorial and publishing council of the university and was recommended to Scientific Council with expert reference.