Əsas səhifə | Xəbərlər | Şərəflidir, ucadır müəllim əməyi
Heydər ƏLİYEV: “Müəllimlik  peşəsi cəmiyyətdə ən yüksək qiymətə layiq olan bir peşədir. Müəllim olmaq kimi şərəfli bir iş yoxdur”
Tale hər kəsin qismətinə bir ömür payı yazır. Bu ömür payını hərə bir cür  yaşayır. Kimi yaşamaq naminə, kim isə yaşatmaq naminə. Ömrünü  milyonların ömrünə calayan peşə sahiblərindən biri də müəllimlərdir. Müəllim əməyini çox vaxt bağban əməyi ilə müqayisə edirlər. Bağban min bir zəhmətlə yetişdirdiyi ağacın bəhrəsini görəndə sevindiyi kimi, öz yetirmələrinin xoş sorağını alanda müəllimin də qəlbi sevincdən dağa dönür. Gənc nəslin müstəqil həyata hazırlanması, onun dünyaya baxışının, mütəxəssis kimi formalaşması tələbəlik illərindən başlayır. Bu gün  Sumqayıt Dövlət Universitetində savadlı, layiqli insan yetişdirən, adına və peşəsinə hörmət gətirən, həyatını dəyərli işinə həsr edən professor-müəllim heyəti çalışır. Təsadüfü deyildir ki, xalq arasında da belə bir deyim formalaşıb: "Müəllim o kəs deyil ki, öyrədir, o kəsdir ki, ondan öyrənirlər". Bu gün tam əminliklə qeyd edə bilərik ki, yüzlərlə gəncin yaxşı mütəxəssis, vətənpərvər vətəndaş, xeyirxah bir insan kimi formalaşmasında əvəzsiz xidmətləri olan  Neft kimyası və kimya mühəndisliyi kafedrasının dosentləri  80-ə yaxın elmi əsərin, o cümlədən 15 ixtiranın müəllifi Bəsirə Humay qızı Məmmədova və  100-dən çox elmi əsərin, 20 metodiki göstərişin, 5 dərs vəsaitinin müəllifi olan Rəhilə İsmayıl qızı Məmmədova  ömürlərinin yarım əsrdən artıq bir dövrünü Sumqayıt Dövlət Universitetinə  həsr etmişlər. Bu gün professor - müəllim heyətinin iştirakı ilə onlar Fəxri Fərman və mükafatla təqaüdə yola salındılar.  Müəllimlərimiz onların fəaliyyətinə verilən bu yüksək qiymətə, göstərilən diqqət və qayğıya  görə, ilk növbədə rektor, prof.Elxan Hüseynova dərin minnətdarlıqlarını bildirdilər.
Görüşdə rektor prof.Elxan Hüseynov bildirdi ki, alimlərimizin  ömür yollarına, geniş pedaqoji fəaliyyətlərinə diqqətlə nəzər yetirdikdə görürük ki, onlar universitetimizin inkişafında, tələbələrimizin ixtisaslı kadr kimi formalaşmasında əvəzsiz xidmətlər göstərmişlər. Onların bu xidmətləri daima professor-müəllim və tələbə heyətinin yaddaşında xoş xatirələr kimi xatırlanacaq.

A teacher’s work is glorious
Heydar Aliyev: Teaching is highly valued profession in a society.  There is no so glorious job as teaching
Teachers are doing one of society's most valuable jobs.  Teachers have the very important responsibility of shaping the lives of young, impressionable people. With this responsibility comes great pride and joy. Therefore, all teachers should strive for what can be considered to be a "good teacher." A good teacher can be defined as someone who always pushes students to want to do their best while at the same time trying to make learning interesting as well as creative. Preparation of young generation for independent life and formation of its outlook begin from student years. Nowadays, professor-teaching staff which works at Sumgayit State University devotes the life to the worthwhile job – teaching. Basira Humay gizi Mammadova and Rahila Ismayil gizi Mammadova, docents of the Department of oil chemistry and chemical engineering are the authors of about 80 scientific works, 15 inventions and more than 100 scientific works, 20 methodical instructions, 5 textbooks, respectively. They devoted half of their lives to Sumgayit State University. They have retired this year in the presence of professor-teaching staff being awarded with honorary certificate and remuneration. Everybody thanked them for their work and also rector for care and value shown to teachers.
In the meeting, rector Professor Elkhan Huseynov noted that when we pay attention on our scholars’ activities we see that they played irreplaceable role in formation of our students as experts. Their service will be a nice memorial for both teachers and students all time.