Əsas səhifə | Xəbərlər | Azərbaycan elminə ağır itki üz vermişdir
Respublikanın tanınmış alimi, əməkdar elm xadimi, Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının müxbir üzvü, texnika elmləri doktoru, professor Firudin İbrahim oğlu Məmmədov 2017-cı il iyun ayının 8-də ömrünün 81-ci ilində vəfat etmişdir.
Firudin Məmmədov 1936-cı il iyul ayının 1-də Naxçıvan Muxtar Respublikasının Şərur rayonunun Şahtaxtı kəndində anadan olmuşdur. Orta məktəbi bitirdikdən sonra o, 1953-cü ildə Azərbaycan Sənaye İnstitutunun Neft-mexanika fakültəsinə daxil olmuş və 1958-ci ildə institutu Avtomatika, telemexanika və elektrik ölçü qurğuları və cihazları ixtisası üzrə bitirmişdir.
Əmək fəaliyyətinə 1958-ci ildən etibarən Neft Kimya Avtomat Elmi-Tədqiqat Layihə İnstitutunda laborant kimi başlayan Firudin Məmmədov 1961–1964-cü illərdə həmin institutda I, II dərəcəli texnik, baş texnik, III dərəcəli mühəndis, 1964–1968-ciillərdə Neft Kimya Avtomatda I dərəcəli mühəndis, II dərəcəli böyük mühəndis, baş elmi işçi vəzifələrində çalışmışdır. O, 1961-ci ildən 1964-cü ilədək çalışdığı institutun aspiranturasında təhsilini davam etdirmiş və 1967-ci ildə texnika elmləri namizədi alimlik dərəcəsi almışdır. 1968-ci ildən taleyini Azərbaycan Neft və Kimya İnstitutunun Sumqayıt filialı, İndiki Sumqayıt Dövlət Universiteti ilə bağlayan Firudin Məmmədov 1968-1974-cü illərdə baş müəllim, dosent, dekan vəzifələrində, 1974–cü ildən indiyədək universitetdə Sənaye elektrotexnikası, Elektrik təchizatı və elektrik avadanlıqları, Elektrotexnika və Elektromexanika kafedralarında dosent, professor və kafedra müdiri vəzifələrində çalışmışdır.
Firudin Məmmədov 1993-cü ildə texnika elmləri doktoru elmi dərəcəsi və 1995-ci ildə professor elmi adını almışdır. O, İnformatika ixtisası üzrə 2001-ci ildə Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının müxbir üzvü seçilmişdir.
Professor Firudin Məmmədov Azərbaycanda informatika və energetika  elminin inkişafında mühüm xidmətlər göstərmişdir. Onun uzun bir dövrü əhatə edən səmərəli elmi fəaliyyətinin başlıca istiqamətini müxtəlif texnoloji proseslərdə məlumat-ölçmə sistemləri, çoxölçülü vericilərin öyrənilməsi təşkil etmişdir. Alimin apardığı fundamental tədqiqatlardan əldə olunan mühüm nəticələr mütəxəssislər tərəfindən yüksək dəyərləndirilmişdir.
Firudin Məmmədov elmi yaradıcılığını pedaqoji fəaliyyəti ilə daim ahəngdar şəkildə əlaqələndirmiş və Azərbaycanın bir sıra ali təhsil ocaqlarında yüksəkixtisaslı kadrların yetişdirilməsində fəal iştirak etmişdir. O, nüfuzlu beynəlxalq elmi simpozium, forum və konfranslardakı çıxışları ilə Azərbaycan elmini ölkənin hüdudlarından kənarda da layiqincə təmsil etmişdir.
Firudin Məmmədov respublikamızda və xaricdə nəşr edilmiş 250-dən artıq elmi əsərin, 10-dək dərs vəsaiti və monoqrafiyanın, 30-dan çox ixtiranın müəllifidir. Alimin rəhbərliyi ilə10-dan çox fəlsəfə doktoru hazırlanmışdır.
Professor Firudin Məmmədovun elmi fəaliyyəti lazımınca qiymətləndirilmişdir. Azərbaycan elminin inkişafındakı xidmətlərinə görə o, müxtəlif fəxri ad və medallara, o cümlədən, 2007-ci ildə Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyev tərəfindən “Əməkdar elm xadimi” fəxri adına layiq görülmüşdür.
Qocaman alim, gözəl pedaqoq və səmimi insan Firudin İbrahim oğlu Məmmədovun xatirəsi onu tanıyanların qəlbində həmişə yaşayacaqdır.
Allah rəhmət eləsin!
Mərhumla vida mərasimi  iyunun 9-da saat 12:00-dan 14:00-dək Sumqayıt Dövlət Universitetinin Böyük akt zalında keçiriləcək.

Yerləşdirilmə tarixi : 08 June 2017 18:12
Well-known scholar, honored scientist, associate member of Azerbaijan National Academy of Sciences, Doctor of technical sciences, Professor Firudin Ibrahim oghlu Mammadov died on June 8, 2017, in his 81. Firudin Mammadov was born in 1936, July 1 in Shahtakhty village of Sharur region in Nakhchivan Autonomous Republic. After graduating the secondary school in 1953 he entered the oil-mechanical faculty of Azerbaijan Industrial Institute and in 1958 he finished the specialty of Automation, telemechanics and electric measuring devices and appliances. He began his work career in 1958 at Scientific-Research Institute Petrochemical automatic as a laborator. In 1961-1964 Firudin Mammadov worked as first, second grade technician, senior technician, third grade engineer; in 1964-1968 he worked as first grade engineer, second grade engineer and senior research fellow at Petrochemical automatic. From 1961 to 1964 he continued his education in a graduate course at his workplace and in 1967 he got the degree of candidate of technical sciences. In 1968-1974 Firudin Mammadov worked as senior lecturer, assistant professor and dean; from 1974 till today he worked at the university as assistant professor, professor and head of departments of Industry technical appliances, Power supply and electrical equipment, Electrotechnology and Electromechanics.
Firudin Mammadov got the degree of Doctor of technical sciences in 1993 and was a professor in 1995. He was elected an associated member of ANAS on information science in 2001.
Professor Firudin Mammadov had essential services in the development of information science and energetics in Azerbaijan. The main direction of his scientific-technical activity which covers a long period was the study of information-measuring systems, multidimensional transmitters in technological processes. Significant results of fundamental researches held by the scientist have been highly appreciated by experts.
Firudin Mammadov always coordinated harmoniously his scientific and pedagogical activities and actively participated in preparation of highly qualified cadres in institutions of higher education. He represented Azerbaijani science abroad in the prestigious international scientific symposiums, forums and conferences with his speech and presentations.
Firudin Mammadov is the author of more than 250 scientific works, about 10 textbooks and monographs, more than 30 inventions which are published in and out of the country. He mentored more than 10 doctors of philosophy.
Professor Firudin Mammadov’s scientific activities have been appreciated properly. For services in development of Azerbaijani science he was awarded with various honorary titles and medals, as well as the honorary title of “Honored Scientist” in 2007 given by the President Ilham Aliyev.
Allah rahmat elasin!
Farewell ceremony for the deceased will be held in Sumgayit State University on June 9, from 12:00 AM to 14:00 PM in the large Assembly hall.