Əsas səhifə | Xəbərlər | Müəllim-tələbə heyəti 1 İyun - Uşaqların Beynəlxalq Müdafiəsi Günü münasibətilə əqli və fiziki qüsurlu uşaqları ziyarət etdilər
Müəllim-tələbə heyəti 1 İyun - Uşaqların Beynəlxalq Müdafiəsi Günü münasibətilə əqli və fiziki qüsurlu uşaqları ziyarət etdilər
Cəmiyyətin gələcək inkişafının əsasını uşaqlar təşkil edir. Daim qayğıya, şəfqətə ehtiyac duyan uşaqların hüquqlarının qorunması, onların layiqli vətəndaş kimi formalaşdırılması hər bir dövlətin başlı¬ca sosial məsuliyyətlərindəndir. Bu məna¬da 1950-ci il iyunun 1-də Birləşmiş Millət¬lər Təşkilatı Baş Assambleyası tərəfindən təşkil olunan Qadınların Beynəlxalq Konfransında uşaq hüquqlarının təmin edilməsi ilə bağlı təkliflər irəli sürülərək qəbul edilmişdir. Həmin tarixdən etibarən dünyanın əksər ölkələrində 1 iyun Uşaqların Beynəlxalq Müdafiəsi Günü kimi qeyd olunur.
Bu gün universitetin müəllim və tələbə heyəti ənənəsinə sadiq qalaraq müqəddəs Ramazan bayramı ərəfəsində 1 İyun - Uşaqların Beynəlxalq Müdafiəsi Günü münasibətilə Abşeron rayonunun Saray qəsəbəsində yerləşən 7 saylı əqli və fiziki qüsurlu uşaqlar üçün internat evində yaşayan uşaqları ziyarət etdilər.
Tədbirdə çıxış edən Həmkarlar İttifaqı Komitəsinin sədri dos. Elmar Xəlilov  bu günün əhəmiyyətini qeyd edərək bildirdi ki, 1 iyun bütün dünyada Uşaqların Beynəlxalq Müdafiəsi Günü kimi qeyd olunur. Bu, təsadüfi deyil, çünki müasir dövrdə uşaqların problemlərinin həlli, uşaq hüquqlarının qorunması ən aktual vəzifələrdən biridir. Uşaqların yüksək qayğı ilə əhatə olunması, əlverişli mənəvi və sosial mühitdə böyüməsi üçün zəruri şəraitin yaradılması, hərtərəfli şəxsiyyət və layiqli vətəndaş kimi formalaşması əsası ümummilli lider Heydər Əliyev tərəfindən qoyulmuş dövlət uşaq siyasətinin prioritet istiqamətlərindən birini təşkil edir. Dövlət başçısı cənab İlham Əliyevin uşaq hüquqlarının müdafiəsi sahəsində atdığı addımlar, Heydər Əliyev Fondunun gördüyü işlər bu ənənələrin hələ uzun illər yaşayacağına və Azərbaycan körpələrinin taleyində əhəmiyyətli rol oynayacağına zəmanət verir. Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin 22 dekabr 2008-ci il tarixli Sərəncamı ilə 2009-cu ilin “Uşaq ili” elan edilməsi də Azərbaycan dövlətinin uşaqlara sonsuz qayğısının bariz təzahürü sayılmalıdır. Bu mühüm kampaniya çərçivəsində respublikamızda uşaq hüquqları sahəsində ardıcıl və məqsədyönlü xarakter daşıyan tədbirlər həyata keçirilmişdir.           Dosent çıxışında onu da vurğuladı ki, uşaq hüquqlarının qorunması istiqamətində həyata keçirilən çoxşaxəli təşəbbüslərin uğurla reallaşdırılmasında Heydər Əliyev Fondu da böyük işlər görür. Fondun uşaqların intellektual və fiziki inkişafında həyata keçirdiyi mühüm layihələrin rolu danılmazdır. Azərbaycan Respublikasının Birinci vitse-prezidenti Mehriban xanım Əliyeva xüsusi qayğıya ehtiyacı olan, valideyn himayəsindən məhrum olmuş uşaqlara diqqət və qayğı ilə yanaşır. Məhz Heydər Əliyev Fondunun təşəbbüsü ilə qaçqın və məcburi köçkün ailələrindən, eləcə də imkansız, aztəminatlı ailələrdən olan uşaqlara xüsusi diqqət ayrılır. Əlilliyi olan uşaqların cəmiyyətə qatılması və inteqrasiya olunması istiqamətində tədbirlər də davamlıdır. Bunun nəticəsidir ki, ölkəmizdə ildən-ilə xeyriyyəçilik və humanizm prinsiplərinə dayanan layihə və fəaliyyətlər artır.
Sonra nümayəndələr əqli cəhətdən qüsurlu və əlil uşaqlar üçün gətirdikləri bayram sovqatını onlara təqdim etdilər, bayram münasibəti ilə təbrik edərək bu ziyarəti özlərinə borc bildiklərini söylədilər. Hədiyyələr uşaqların sevincinə səbəb oldu.

Home | News | Teaching and Student Staff Visited Mentally and Physically Disabled Children on 1 June - International Children’s Defense Day
Yerləşdirilmə tarixi : 05 June 2017 15:21
Teaching and Student Staff Visited Mentally and Physically Disabled Children on 1 June - International Children’s Defense Day
The children form the basis of society’s future development. To defense the children’s rights who need care and compassion, to upbring them as worthy citizens are the main social responsibilities of every country. In this meaning the proposals were accepted to ensure children’s rights at Women’s International Conference organized by UN General Assembly on June 1, 1950. From that date 1 June is celebrated as International Children’s Defense Day in most countries of the world.
On June 1- International Children’s Defense Day teaching and student staff of university visited the children living in Boarding house N 7 for mentally and physically disabled children situated in Saray settlement of Absheron district on the eve of Ramadan holiday.
Noting the importance of this day, the head of Trade Union Committee associate professor Elmar Khalilov notified that, 1 June is celebrated as International Children’s Defense Day in the globe. It is not random, because the solution of children’s problems, preservation of their rights is one of the actual duties of modern life. Covering the children with care, establishing the essential conditions to grow in suitable spiritual and social environment, as well as upbringing them as honorable person and worthy citizen forms main directions of state child policy which was set up by great leader Heydar Aliyev. Significant steps hold in protection of children’s rights by President Mr. Ilham Aliyev, the activity of Heydar Aliyev Foundation guarantee that, these traditions will live for many years and will play an important role in Azerbaijani children’s fate. The declaration of 2009 “Children’s year” with the order of President Ilham Aliyev dated 22 December 2008 should be considered an obvious sample of infinite care for children in Azerbaijan. Within this substantial campaign the measures were implemented consistently and purposefully in the field of children’s rights in our Republic. Elmar Khalilov emphasized that, Heydar Aliyev Foundation works efficiently for realization of many-branched initiatives carried in protection of children’s rights. The role of significant projects fulfilled by the Foundation in the field of intellectual and physical improvement of children is undeniable. First vice-president of Azerbaijan Republic Ms. Mehriban Aliyeva regards the children with special needs and deprived of parental care with concern and attention. By the initiative of  Heydar Aliyev Foundation the children of the refugee and displaced people, as well low-income and poor families are paid special attention. Reintegration of disabled children to society is durable and resistant. As a result of this, charity and humanism based projects and activities are increasing year by year.
Afterwards, the representatives presented holiday gifts to mentally and physically disabled children, congratulated them for holiday and noted that, we consider this kind of visits as our duty. The presents caused children’s delight.