Əsas səhifə | Xəbərlər | Müəllim-tələbə heyəti 1 İyun - Uşaqların Beynəlxalq Müdafiəsi Günü münasibətilə əqli və fiziki qüsurlu uşaqları ziyarət etdilər
Müəllim-tələbə heyəti 1 İyun - Uşaqların Beynəlxalq Müdafiəsi Günü münasibətilə əqli və fiziki qüsurlu uşaqları ziyarət etdilər
Cəmiyyətin gələcək inkişafının əsasını uşaqlar təşkil edir. Daim qayğıya, şəfqətə ehtiyac duyan uşaqların hüquqlarının qorunması, onların layiqli vətəndaş kimi formalaşdırılması hər bir dövlətin başlı¬ca sosial məsuliyyətlərindəndir. Bu məna¬da 1950-ci il iyunun 1-də Birləşmiş Millət¬lər Təşkilatı Baş Assambleyası tərəfindən təşkil olunan Qadınların Beynəlxalq Konfransında uşaq hüquqlarının təmin edilməsi ilə bağlı təkliflər irəli sürülərək qəbul edilmişdir. Həmin tarixdən etibarən dünyanın əksər ölkələrində 1 iyun Uşaqların Beynəlxalq Müdafiəsi Günü kimi qeyd olunur.
Bu gün universitetin müəllim və tələbə heyəti ənənəsinə sadiq qalaraq müqəddəs Ramazan bayramı ərəfəsində 1 İyun - Uşaqların Beynəlxalq Müdafiəsi Günü münasibətilə Abşeron rayonunun Saray qəsəbəsində yerləşən 7 saylı əqli və fiziki qüsurlu uşaqlar üçün internat evində yaşayan uşaqları ziyarət etdilər.
Tədbirdə çıxış edən Həmkarlar İttifaqı Komitəsinin sədri dos. Elmar Xəlilov  bu günün əhəmiyyətini qeyd edərək bildirdi ki, 1 iyun bütün dünyada Uşaqların Beynəlxalq Müdafiəsi Günü kimi qeyd olunur. Bu, təsadüfi deyil, çünki müasir dövrdə uşaqların problemlərinin həlli, uşaq hüquqlarının qorunması ən aktual vəzifələrdən biridir. Uşaqların yüksək qayğı ilə əhatə olunması, əlverişli mənəvi və sosial mühitdə böyüməsi üçün zəruri şəraitin yaradılması, hərtərəfli şəxsiyyət və layiqli vətəndaş kimi formalaşması əsası ümummilli lider Heydər Əliyev tərəfindən qoyulmuş dövlət uşaq siyasətinin prioritet istiqamətlərindən birini təşkil edir. Dövlət başçısı cənab İlham Əliyevin uşaq hüquqlarının müdafiəsi sahəsində atdığı addımlar, Heydər Əliyev Fondunun gördüyü işlər bu ənənələrin hələ uzun illər yaşayacağına və Azərbaycan körpələrinin taleyində əhəmiyyətli rol oynayacağına zəmanət verir. Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin 22 dekabr 2008-ci il tarixli Sərəncamı ilə 2009-cu ilin “Uşaq ili” elan edilməsi də Azərbaycan dövlətinin uşaqlara sonsuz qayğısının bariz təzahürü sayılmalıdır. Bu mühüm kampaniya çərçivəsində respublikamızda uşaq hüquqları sahəsində ardıcıl və məqsədyönlü xarakter daşıyan tədbirlər həyata keçirilmişdir.           Dosent çıxışında onu da vurğuladı ki, uşaq hüquqlarının qorunması istiqamətində həyata keçirilən çoxşaxəli təşəbbüslərin uğurla reallaşdırılmasında Heydər Əliyev Fondu da böyük işlər görür. Fondun uşaqların intellektual və fiziki inkişafında həyata keçirdiyi mühüm layihələrin rolu danılmazdır. Azərbaycan Respublikasının Birinci vitse-prezidenti Mehriban xanım Əliyeva xüsusi qayğıya ehtiyacı olan, valideyn himayəsindən məhrum olmuş uşaqlara diqqət və qayğı ilə yanaşır. Məhz Heydər Əliyev Fondunun təşəbbüsü ilə qaçqın və məcburi köçkün ailələrindən, eləcə də imkansız, aztəminatlı ailələrdən olan uşaqlara xüsusi diqqət ayrılır. Əlilliyi olan uşaqların cəmiyyətə qatılması və inteqrasiya olunması istiqamətində tədbirlər də davamlıdır. Bunun nəticəsidir ki, ölkəmizdə ildən-ilə xeyriyyəçilik və humanizm prinsiplərinə dayanan layihə və fəaliyyətlər artır.
Sonra nümayəndələr əqli cəhətdən qüsurlu və əlil uşaqlar üçün gətirdikləri bayram sovqatını onlara təqdim etdilər, bayram münasibəti ilə təbrik edərək bu ziyarəti özlərinə borc bildiklərini söylədilər. Hədiyyələr uşaqların sevincinə səbəb oldu.

Главная страница | Новости | 1 июня в День международной защиты детей преподаватели и студенты посетили детский интернат для детей с умственными и физическими недостатками
Yerləşdirilmə tarixi : 05 Июнь 2017 15:21
1 июня в День международной защиты детей преподаватели и студенты посетили детский интернат для детей с умственными и физическими недостатками
Дети  - эти будущее любой страны. Для того,  чтобы они выросли здоровыми умственно и физически семья и  государство должны постоянно заботиться о них,  защищать их права, создавать условия для их всестороннего развития. Только так можно вырастить достойного гражданина своей страны.
1 июня было объявлено Днём международной защиты детей в 1950-ом году Генеральной ассамблеей Организации Объединённых Наций.
По традиции 1  июня, в День международной защиты детей, группа преподавателей и студентов накануне праздника Рамазан посетила детский интернат №7 для детей с умственными и физическими недостатками,  расположенный в пос. Сарай Апшеронского района.
На мероприятии выступил председатель профсоюза СГУ доц. Эльмар Халилов, который отметил,  что 1 июня во всем мире отмечается как День защиты детей. Это очень важно, так как в современном мире решение детских проблем,  защита их прав - одна из актуальных проблем. Основным приоритетным направлением государственной детской политики,  основы которой заложил общенациональный лидер Гейдар Алиев, является создание благоприятных социальных и нравственных условий для развития и воспитания детей,  их формирования достойными гражданами страны.
Шаги, предпринимаемые Президентом страны Ильхамом Алиевым по защите прав ребёнка,  работа Фонда Гейдара Алиева в этом  направлении являются продолжением политики общенационального лидера в этой области. Указом Президента Ильхама Алиева от 22 декабря 2008-го года 2009 год в Азербайджане был объявлен Годом ребёнка,  что является свидетельством неустанной  заботы государства о детях.
В рамках этой важной кампании в республике было проведено много мероприятий, посвящённых детям.
Доцент отметил,  что Фонд Гейдара Алиева выполняет очень большую работу в этой области. Первый вице-президент Мехрибан ханум Алиева всегда с заботой и вниманием относится к детям, лишенным родительского внимания и заботы. По инициативе Фонда Гейдара Алиева постоянно оказывается внимание и поддержка детям из семей беженцев,  а также малоимущих семей. Продолжается работа и по интеграции в общество детей с ограниченными возможностями. Итогом всего этого является и то,  что с каждым годом увеличивается число проектов и работ,  опирающихся на принципы гуманизма и  милосердия.
В заключение представители университета  вручили подарки детям,  поздравили их с праздником,  выразили радость по поводу встречи с ними. Подарки вызвали радость и восторг детей.