Əsas səhifə | Xəbərlər | Kollektivimiz Sumqayıt Dövlət Dram Teatrında “Toy olsun” tamaşasını seyr etdi
Yerləşdirilmə tarixi : 01 İyun 2017 16:21
Kollektivimiz Sumqayıt Dövlət Dram Teatrında “Toy olsun” tamaşasını seyr etdi
Hər bir xalq öz mədəniyyəti, incəsənəti ilə tanınır. Odlar yurdu Azərbaycanın da mədəniyyəti onun öz tarixi qədər qədimdir. Bu gün Azərbaycanı dünyada inkişaf etmiş mədəniyyət ölkəsi kimi də tanıyırlar. Dövlətimiz tərəfindən mədəniyyət və incəsənət xadimlərinə böyük qayğı göstərilir.
Azərbaycan müstəqillik qazandıqdan sonra yenidən hakimiyyətə qayıdan ulu öndər bütün sahələrdə olduğu kimi, mədəniyyətin də inkişafında əsaslı dönüş yaratmışdır.Ulu öndərin siyasi kursuna sadiq olan Azərbaycan Prezidenti cənab İlham Əliyev bu sahədə islahatların daha da sürətlənməsini təmin etdi, Azərbaycan mədəniyyətinin dünyaya inteqrasiyasına böyuk imkanlar yaratdı. Ölkəmizdə mədəniyyətin tərəqqisində Birinci vitse-prezident, Heydər Əliyev Fondunun prezidenti Mehriban xanım Əliyevanın xidmətləri olduqca böyükdür. Azərbaycan muğamının, xalça sənətinin YUNESKO-nun mədəni irs siyahısında olması ölkədə mədəniyyətə xüsusi qayğının nəticəsidir. Son illər dövlət başçımızın mədəniyət xadimlərinə göstərdiyi qayğının nəticəsində mədəniyyət və incəsənət işçilərinə fəxri adlar, Prezident təqaüdləri verilir. Bu da sənət adamlarının yaradıcılığı üçün əsaslı stimul yaradır, nəticədə, yeni əsərlər, tamaşalar səhnələşdirilir. Bu da xalqımız tərəfindən fərəh hissi ilə qarşılanır. Elmin təhsilin inkişafına böyük töhfə verən Sumqayıt Dövlət Universiteti eyni zamanda mədəniyyət və incəsənət sahəsinə də xüsusi önəm verir. Universitetimizdə incəsənət xadimləri ilə görüşlər keçirilir, əməkdaşların asudə vaxtlarının səmərəli təşkili üçün teatrlara biletlər təşkil olunur.
Bu məqsədlə mayın 31-də universitetimizin kollektivi Sumqayıt Dövlət Dram Teatrında  “Subaylarınızdan görəsiniz” (Süleyman Ələsgərov, İsi Məlikzadə)musiqili komediyası əsasında səhnələşdirilən “Toy olsun” tamaşasını seyr etdi. Xalq artistləri Afaq Bəşirqızı, Valeh Kərimov illər sonra Sumqayıtda bir səhnəni bölüşdülər. Səməni və Seyfi obrazlarını canlandıran xalq artistlərinin və digər aktyorların improvizələri maraqla qarşılandı. Vəziyyət komediyası janrında qurulan tamaşada seçim azadlığı, hiylə, xəyanət, ailə münasibətləri, xoşbəxtlik kimi mövzular komik süzgəcdən keçirilərək tamaşaçılara təqdim olundu. Tamaşada əməkdar artistlər Növrəstə Həşimova, İzaməddin Bağırov, İlahə Səfərova, Cəlal Məmmədov, aktyorlar Sədaqət Nuriyeva, Akif Mirzəyev, Oqtay Mehdiyev çıxış etdilər.

Home | News | Our Staff Watched the Spectacle “Toy olsun” in Sumgayit State Drama Theatre
Every nation is recognized with its culture and art. The culture of Azerbaijan-land of fire is as ancient as its history. Nowadays, Azerbaijan is known as developed cultural country in all over the world. Our government always cares cultural and art figures.
After returning to power great leader made substantial changes in development of all fields, as well of culture. Being faithful to political course of Heydar Aliyev President of Azerbaijan Mr. Ilham Aliyev ensured the acceleration of reforms in these fields and gave boost to integration of Azerbaijan culture into the globe. First vice-president, chairwoman of Heydar Aliyev Foundation Ms. Mehriban Aliyeva’ role is undeniable in development of culture in our country. Azeri mugam, art of carpet are in the list of UNESCO’s cultural heritage thanks to special care for culture in our country. In recent years at the result of our president’s care to cultural figures, they are awarded honorary title and Presidential scholarship. All these stimulate the creative activity of artists, therefore new works and spectacles are staged. This is welcomed with the feeling of rapture by our nation. Contributing to education and science, Sumgayit State University also pays attention to the culture and art. SSU holds the meetings with cultural figures and organizes the tickets for theatres in order to arrange the personnel’s leisure time effectively.
On May 31, the staff of our university watched the spectacle “Toy olsun” which was staged in the base of musical comedy “Subaylarinizdan goresiniz” (Suleyman Aleskerov, Isi Melikzadeh) in Sumgayit State Drama Theatre. National artists Afag Bashirgizi and Valeh Karimov shared one stage in Sumgayit after several years. The improvisations of national artists playing the characters Samani and Seyfi and other artists were welcomed with interest. The subjects as freedom of choice, trick, betrayal, family relations, and happiness by passing through comic filter were presented to audience in the spectacle which was formed in situation comedy genre. Honored artists-Novreste Hashimova, Izameddin Baghirov, Ilahe Seferova, Jalal Mammadov, actors-Sadaqat Nuriyeva, Akif Mirzeyev, Oqtay Mehdiyev performed in the spectacle.