Əsas səhifə | Xəbərlər | İndoneziyanın Azərbaycandakı səfiri universitetdə oldu
Prezident cənab İlham Əliyevin   2017-ci ili Azərbaycanda "İslam Həmrəyliyi İli" elan etməsi ilə bütün İslam ölkələrini bir araya gətirdi, İslam aləmində qazandığı yüksək etimadla bir daha  sübut etdi ki, xalqların, dövlətlərin, cəmiyyətlərin inamını qazanmağın yeganə meyarı səmimiyyətdir. Azərbaycan İslam həmrəyliyinə olan bu səmimi niyyəti ilə hər cür xırda maraqların fövqünə ucalmağı bacardı. Müsəlman dünyasında indiyə qədər də kifayət qədər güclü olan mövqelərini daha da möhkəmləndirdi. Bu məqsədlə bir sıra İslam ölkələrinin nümayəndələri ölkəmizdəki ali məktəblərdə görüşlər keçirir, ikitərəfli əlaqələrini genişləndirir. Mayın 31-də İndoneziya Respublikasının Azərbaycan Respublikasındakı fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Husnan Bey Fananie Sumqayıt  Dövlət Universitetində professor-müəllim və tələbə  heyəti ilə görüşdü.
Rektor prof. Elxan Hüseynov qonağı salamlayaraq onu universitetdə görməkdən məmnunluğunu ifadə etdi, Azərbaycan və İndoneziya arasında əlaqələrin iqtisadi-ticarət, turizm və təhsil sahələrində inkişafından söz açdı. Rektor SDU-nun yaranma tarixi, fəaliyyət istiqamətləri  və beynəlxalq əlaqələrindən bəhs etdi. Bildirdi ki, SDU dünyanın bir çox aparıcı ali təhsil müəssisələri, həmçinin beynəlxalq şirkət və qurumları ilə əməkdaşlıq edir. Azərbaycan və İndoneziya arasında dostluq və qardaşlıq münasibətlərinin gündən-günə inkişaf etdiyini qeyd edən rektor  bu əlaqələrin gələcəkdə uğurla inkişaf etdiriləcəyinə ümidvar olduğunu bildirdi. Ölkələrimizin beynəlxalq təşkilatlar, o cümlədən BMT, İslam Əməkdaşlıq Təşkilatı çərçivəsində uğurlu  əməkdaşlıq etdiyini də diqqətə çatdırdı. Prof. Elxan Hüseynov bu ilin ölkəmizdə "İslam Həmrəyliyi İli" elan olunmasının əhəmiyyətindən və aktuallığından danışaraq qeyd etdi ki, Prezident cənab İlham Əliyevin  2017-ci ili Azərbaycanda "İslam Həmrəyliyi İli" elan etməsi  İslam dünyasının həmrəyliyinə böyük önəm verdiyinin bariz göstəricisidir. Qədim tarixə, zəngin mədəni irsə, böyük təbii və insan resurslarına malik İslam aləmi müasir dünya nizamının, beynəlxalq münasibətlər sisteminin yaranması və inkişafında əhəmiyyətli rol oynamışdır. İslam dini həmişə sülh, tolerantlıq, humanizm ideyalarını təlqin etmiş və dünya sivilizasiyasına sanballı töhfələr vermişdir. Bu gün Müsəlman dünyasının mühüm tərkib hissəsi olan Azərbaycan İslam mədəni irsinin yaranması və qorunub saxlanmasında önəmli məkanlardan biri kimi tanınır. Buna görə də 2017-ci ilin ölkəmizdə “İslam Həmrəyliyi İli” elan olunması bütün müsəlman aləminə və dünyaya xoşməramlı mesajdır. “İslam Həmrəyliyi İli”nin əsas məqsədləri müsəlman aləmində birliyi möhkəmləndirmək, İslamın sülh və mədəniyyət dini olduğunu bütün dünyaya göstərməkdir. Hesab edirəm ki, bu ilin mayında Bakıda keçirilən İslam Həmrəyliyi Oyunları təkcə idman yarışı kimi deyil, eyni zamanda  bütün İslam dünyasının birlik, həmrəylik günləri kimi tarixə yazıldı.
Rektor  çıxışının sonunda bugünkü görüşün SDU ilə İndoneziyanın ali təhsil müəssisələri arasında əməkdaşlığın perspektiv inkşafının hər iki ölkə arasında təhsil əlaqələrinin genişlənməsinə yol açacağını bildirdi.
İndoneziyanın Azərbaycandakı səfiri Husnan Bey Fananie səmimi qəbula görə rektora  və universitetin kollektivinə təşəkkür etdi və İndoneziya haqqında ümumi məlumat verdi. Xalqlarımızın eyni dinə və oxşar mədəni dəyərlərə malik olduqlarını vurğulayan səfir ikitərəfli əlaqələrimizin daha da genişləndirilməsi işində səylərini əsirgəməyəcəyini diqqətə çatdırdı. Husnan Bey Fananie keçirilən İslam Həmrəylik Oyunlarının əhəmiyyətini də qeyd etdi.
Görüşdə o cümlədən gələcək əməkdaşlıq, tələbə-müəllim mübadiləsi və digər məsələlər ətrafında fikir mübadiləsi aparıldı.
Daha sonra səfirin universitetin tələbələri ilə görüşü baş tutdu. "İndoneziyanın iqtisadiyyatının inkişafı" mövzusunda çıxış edən səfir tələbələrlə görüşməkdən məmnunluğunu ifadə etdi. Azərbaycanın onun üçün doğma ölkə olduğunu bildirdi. Tələbələrə İndoneziya haqqında məlumat verən səfir H.Fananie onun böyük ada dövləti olduğunu, əhalisinin sayına görə Çin Xalq Respublikası, Hindistan və ABŞ-dan sonra dördüncü yeri tutduğunu qeyd etdi. İndoneziyanın zəngin və qədim tarixə malik olduğunu söyləyən H.Fananie ölkənin 1945-ci ildə müstəqillik əldə etdiyini iştirakçıların nəzərinə çatdırdı. İndoneziyanın əhalisinin böyük əksəriyyətinin müsəlmanlardan ibarət olduğunu bildirən səfir ölkəsinin mədəniyyəti, iqtisadiyyatı, təhsili haqqında da ətraflı məlumat verdi.
Səfir Husnan Bey Fananie sonda tələbələri maraqlandıran sualları cavablandırdı. İndoneziya səfirinin pianodakı ifası da maraqla qarşılandı.

Главная страница | Новости | Посол Индонезии в Азербайджане побывал в университете
Азербайджан пользуется доверием всех исламских государств, благодаря своей  миролюбивой политике и благодарным целям в отношении всех государств.
В связи с объявлением 2017 года Годом исламской солидарности представители ряда исламских государств проводят встречи с коллективами вузов республики. 31 мая чрезвычайный и полномочный посол Индонезии в Азербайджане Гуснан Бей Фанание встретился с профессорско-преподавательским и студенческим составом Сумгаитского государственного университета.
Ректор университета  проф. Эльхан Гусейнов приветствовал высокого гостя и сказал,  что между Азербайджаном и Индонезией развиваются связи в торгово-экономической, туристической областях,  а также в науке и образовании. Ректор рассказал об истории вуза,  направлениях его деятельности и международных связах. Он сообщил,  что СГУ сотрудничает с рядом престижных высших учебных заведений мира,  а также международными компаниями и организациями Дружественные и братские отношения  между Индонезией и Азербайджаном развиваются и крепнут. Проф. Эльхан Гусейнов отметил,  что этот год объявлен в нашей стране   Годом исламской солидарности,  что еще раз доказывает,  что Президент Ильхам Алиев придает большое значение дружбе, сотрудничеству и братству между исламскими государствами. Исламский мир, который обладает древний историей,  богатым культурным наследием,  большими человеческими ресурсами играет большую роль в мировом устройстве,  формировании системы международных отношений. Исламская религия всегда отличалась миролюбием,  толерантностью, идеями гуманизма. Азербайджан,  являющийся частью исламского мира, сегодня известен в мире как хранитель культурных традиций ислама.  Поэтому объявление Года исламской солидарности является посланием доброй воли всему мусульманскому миру, и его основной целью является укрепление единства мусульманского мира и демонстрация того,  что ислам - религия мира и культуры. Ректор Эльхан Гусейнов подчеркнул,  что Игры исламской солидарности,  которые были проведены в Баку в мае этого года, войдут в историю как дни единства,  солидарности исламского мира.
Проф. Эльхан Гусейнов в заключение своего выступления сказал,  что сегодняшняя встреча откроет возможности для сотрудничества между высшими учебными заведениями Азербайджана и Индонезии и  расширит связи сотрудничества в области образования.
Посол Индонезии в Азербайджане Хуснан Бей Фанание в своем выступлении поблагодарил ректора и коллектив университета за теплую встречу и рассказал присутствующем об Индонезии. Посол отметил,  что наши народы обладают схожей культурой и культурными ценностями. Он сказал, что как посол приложит  все усилия к  тому,  чтобы отношения между нашими странами крепли и развивались.  Хуснан Бей Фанание отметил и значение Игр исламской солидарности.
На встрече также состоялся обмен мнениями о будущем сотрудничестве между нашими вузами,  об обмене студентами и преподавателями и др. вопросам.
Далее посол встретился со студентами и выступил с докладом «Развитие экономики Индонезии». Он отметил,  что Азербайджан является для него родной страной. Посол рассказал студентам об Индонезии и отметил,  что Индонезия является островным государством и по численности населения занимает 4-ое место после КНР, Индии и США. Х. Фанание сказал,  что Индонезия богатая страна с древней историей,  которая получила независимость в 1945 году. Большинство населения страны – мусульмане. Посол рассказал о культуре,  экономике и образовании Индонезии.