Əsas səhifə | Xəbərlər | İndoneziyanın Azərbaycandakı səfiri universitetdə oldu
Prezident cənab İlham Əliyevin   2017-ci ili Azərbaycanda "İslam Həmrəyliyi İli" elan etməsi ilə bütün İslam ölkələrini bir araya gətirdi, İslam aləmində qazandığı yüksək etimadla bir daha  sübut etdi ki, xalqların, dövlətlərin, cəmiyyətlərin inamını qazanmağın yeganə meyarı səmimiyyətdir. Azərbaycan İslam həmrəyliyinə olan bu səmimi niyyəti ilə hər cür xırda maraqların fövqünə ucalmağı bacardı. Müsəlman dünyasında indiyə qədər də kifayət qədər güclü olan mövqelərini daha da möhkəmləndirdi. Bu məqsədlə bir sıra İslam ölkələrinin nümayəndələri ölkəmizdəki ali məktəblərdə görüşlər keçirir, ikitərəfli əlaqələrini genişləndirir. Mayın 31-də İndoneziya Respublikasının Azərbaycan Respublikasındakı fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Husnan Bey Fananie Sumqayıt  Dövlət Universitetində professor-müəllim və tələbə  heyəti ilə görüşdü.
Rektor prof. Elxan Hüseynov qonağı salamlayaraq onu universitetdə görməkdən məmnunluğunu ifadə etdi, Azərbaycan və İndoneziya arasında əlaqələrin iqtisadi-ticarət, turizm və təhsil sahələrində inkişafından söz açdı. Rektor SDU-nun yaranma tarixi, fəaliyyət istiqamətləri  və beynəlxalq əlaqələrindən bəhs etdi. Bildirdi ki, SDU dünyanın bir çox aparıcı ali təhsil müəssisələri, həmçinin beynəlxalq şirkət və qurumları ilə əməkdaşlıq edir. Azərbaycan və İndoneziya arasında dostluq və qardaşlıq münasibətlərinin gündən-günə inkişaf etdiyini qeyd edən rektor  bu əlaqələrin gələcəkdə uğurla inkişaf etdiriləcəyinə ümidvar olduğunu bildirdi. Ölkələrimizin beynəlxalq təşkilatlar, o cümlədən BMT, İslam Əməkdaşlıq Təşkilatı çərçivəsində uğurlu  əməkdaşlıq etdiyini də diqqətə çatdırdı. Prof. Elxan Hüseynov bu ilin ölkəmizdə "İslam Həmrəyliyi İli" elan olunmasının əhəmiyyətindən və aktuallığından danışaraq qeyd etdi ki, Prezident cənab İlham Əliyevin  2017-ci ili Azərbaycanda "İslam Həmrəyliyi İli" elan etməsi  İslam dünyasının həmrəyliyinə böyük önəm verdiyinin bariz göstəricisidir. Qədim tarixə, zəngin mədəni irsə, böyük təbii və insan resurslarına malik İslam aləmi müasir dünya nizamının, beynəlxalq münasibətlər sisteminin yaranması və inkişafında əhəmiyyətli rol oynamışdır. İslam dini həmişə sülh, tolerantlıq, humanizm ideyalarını təlqin etmiş və dünya sivilizasiyasına sanballı töhfələr vermişdir. Bu gün Müsəlman dünyasının mühüm tərkib hissəsi olan Azərbaycan İslam mədəni irsinin yaranması və qorunub saxlanmasında önəmli məkanlardan biri kimi tanınır. Buna görə də 2017-ci ilin ölkəmizdə “İslam Həmrəyliyi İli” elan olunması bütün müsəlman aləminə və dünyaya xoşməramlı mesajdır. “İslam Həmrəyliyi İli”nin əsas məqsədləri müsəlman aləmində birliyi möhkəmləndirmək, İslamın sülh və mədəniyyət dini olduğunu bütün dünyaya göstərməkdir. Hesab edirəm ki, bu ilin mayında Bakıda keçirilən İslam Həmrəyliyi Oyunları təkcə idman yarışı kimi deyil, eyni zamanda  bütün İslam dünyasının birlik, həmrəylik günləri kimi tarixə yazıldı.
Rektor  çıxışının sonunda bugünkü görüşün SDU ilə İndoneziyanın ali təhsil müəssisələri arasında əməkdaşlığın perspektiv inkşafının hər iki ölkə arasında təhsil əlaqələrinin genişlənməsinə yol açacağını bildirdi.
İndoneziyanın Azərbaycandakı səfiri Husnan Bey Fananie səmimi qəbula görə rektora  və universitetin kollektivinə təşəkkür etdi və İndoneziya haqqında ümumi məlumat verdi. Xalqlarımızın eyni dinə və oxşar mədəni dəyərlərə malik olduqlarını vurğulayan səfir ikitərəfli əlaqələrimizin daha da genişləndirilməsi işində səylərini əsirgəməyəcəyini diqqətə çatdırdı. Husnan Bey Fananie keçirilən İslam Həmrəylik Oyunlarının əhəmiyyətini də qeyd etdi.
Görüşdə o cümlədən gələcək əməkdaşlıq, tələbə-müəllim mübadiləsi və digər məsələlər ətrafında fikir mübadiləsi aparıldı.
Daha sonra səfirin universitetin tələbələri ilə görüşü baş tutdu. "İndoneziyanın iqtisadiyyatının inkişafı" mövzusunda çıxış edən səfir tələbələrlə görüşməkdən məmnunluğunu ifadə etdi. Azərbaycanın onun üçün doğma ölkə olduğunu bildirdi. Tələbələrə İndoneziya haqqında məlumat verən səfir H.Fananie onun böyük ada dövləti olduğunu, əhalisinin sayına görə Çin Xalq Respublikası, Hindistan və ABŞ-dan sonra dördüncü yeri tutduğunu qeyd etdi. İndoneziyanın zəngin və qədim tarixə malik olduğunu söyləyən H.Fananie ölkənin 1945-ci ildə müstəqillik əldə etdiyini iştirakçıların nəzərinə çatdırdı. İndoneziyanın əhalisinin böyük əksəriyyətinin müsəlmanlardan ibarət olduğunu bildirən səfir ölkəsinin mədəniyyəti, iqtisadiyyatı, təhsili haqqında da ətraflı məlumat verdi.
Səfir Husnan Bey Fananie sonda tələbələri maraqlandıran sualları cavablandırdı. İndoneziya səfirinin pianodakı ifası da maraqla qarşılandı.

Home | News | The Ambassador of Indonesia to Azerbaijan visited our university
The declaration of 2017 “Year of Islamic Solidarity” by President Mr. Ilham Aliyev assembled whole Islamic countries; with high confidence earned in Islamic community proved that, the only criterion is frankness in order to gain the confidence of nations, countries and societies. Azerbaijan, with its sincere intention to Islamic solidarity, could rise to the top of petty interests and strengthen the position that was sufficiently strong till nowadays in Muslim world. For this aim some representatives of Islamic countries hold meetings in higher educational institutions and expand bilateral relations. On May 31, Husnan Bey Fananie Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Republic of Indonesia to Azerbaijan Republic met with teaching and student staff of Sumgayit State University.
Greeting the guest, the rector Professor Elkhan Huseynov expressed his satisfaction to see him in the university and widely spoke about development of Azerbaijan and Indonesian relations in economic-commercial, tourism and educational fields. He talked about the establishment history, activity profile and international relations of SSU. The rector informed that, SSU collaborates with several leading higher educational institutions, as well with international companies and organizations. Noting the improvement of Indonesia-Azerbaijan friendship and brotherhood, he expressed his hope in future development of these relations. Our countries corporate within the framework of UN, Organization of Islamic Corporation and other international organizations. Talking about the importance of declaration of this year “Islamic Solidarity Year” in our country, Professor Elkhan Huseynov noted that, this declaration is a sign of great importance given by Mr. Ilham Aliyev to Islamic solidarity. Islamic world that possesses ancient history, wide cultural heritage, natural and human resources plays an important role in establishment and development of modern world order and the system of international relations. Islam always inspires peace, tolerance, humanism ideas and contributes to world civilization. Nowadays, Azerbaijan, being the significant part of Muslim world, is recognized as one of the main places in foundation and preservation of Islamic cultural heritage. So, declaration of 2017 “Islamic Solidarity Year” is a genial message to Muslim community and the world. The main object of “Islamic Solidarity Year” is to strengthen unity in Muslim world and to display Islam as a religion of peace and culture. I consider that, Islamic Solidarity Games hold in Baku on May was engraved to history not only as a sport competition, but also the days of unity and solidarity of whole Islamic world.
At the end of his speech, the rector appraised that, this meeting will expand perspective growth of cooperation and educational relations between higher educational institutions of Indonesia and SSU.
Ambassador of Indonesia to Azerbaijan Husnan Bey Fenanie expressed his thanks to Rector and university staff for frank reception and gave general information about his country. Notifying the possession of same religion and similar cultural values of our nations the ambassador informed that, he will do his best to expand bilateral relations. Husnan Bey Fananie emphasized the importance of Islamic Solidarity Games.
The meeting went on with the exchange of ideas on future collaboration, exchange of teaching-student staff and other issues.
Afterwards, the ambassador met with students of university. Presenting on “Development of Indonesian economy”, he expressed his satisfaction being with them and said that, Azerbaijan is a native country for him. Talking about Indonesia, H. Fananie informed that, Indonesia is a wide island country and stands in fourth place after China Democratic Republic, India and USA for number of population. He told that, Indonesia has rich and ancient history and gained its independence in 1945. The ambassador also spoke about culture, economics and education of his country and said that, the majority of the population is Muslims.
Then, he replied the students’ questions. The ambassador’s performance in piano welcomed with interest.