Əsas səhifə | Xəbərlər | Universitetin professor-müəllim heyəti Sumqayıt Kimya Sənaye müəssisələrində oldular
Yerləşdirilmə tarixi : 30 May 2017 18:21
Universitetin professor-müəllim heyəti Sumqayıt Kimya Sənaye müəssisələrində oldular
Ölkə iqtisadiyyatının kompleks inkişafı əhalinin sosial-rifah halının yaxşılaşmasına təkan verdiyi kimi, beynəlxalq nüfuzunun da möhkəmlənməsinə təsir edir. Prezident cənab İlham Əliyevin 2010-cu ildə imzaladığı “Neft-kimya sənayesində idarəetmə mexanizmlərinin təkmilləşdirilməsi haqqında” Sərəncamına əsasən bu gün Sumqayıt Azərbaycanın böyük sənaye mərkəzinə çevrilir,  yeni müəssisələr, güclü sənaye potensialı yaradılır, iş yerləri açılır.    Belə müəssisələrin yaradılması, ilk növbədə, Azərbaycan iqtisadiyyatını daha da möhkəmləndirir, ölkəmizin ixrac qabiliyyətini artırır, qeyri-neft sektorunun inkişafına təkan verir.
Bu məqsədlə mayın 30-da rektor prof. Elxan Hüseynov və bir qrup professor və müəllim Sumqayıt Kimya Sənaye müəssisələrində oldu. Kollektiv inşası yekunlaşmaqda olan  müəssisələrin iş mexanizmi ilə tanış oldu və şəhərimizin kadr potensialının təmin olunması istiqamətində fikir mübadiləsi apardı.
Əvvəlcə  qonaqlar “Azərikimya” İstehsalat Birliyinin etilen-polietilen zavodunda oldular. Görüşdə zavodun direktoru Oqtay Niftəliyev qonaqları səmimi salamladı və təşrif buyurduqlarına görə SDU-nun rəhbərliyinə minnətdarlığını bildirdi.  Oqtay Niftəliyev rəhbərlik etdiyi zavodla nümayəndə heyətini tanış edərək bildirdi ki,  “Azərikimya” İB-nin əsas istehsal sahəsi olan “Etilen-polietilen” zavodunda hərtərəfli yenidənqurma işləri yekunlaşmaq üzrədir. Bu zavodun ərsəyə gəlməsində ulu öndər Heydər Əliyevin tarixi xidmətləri olub. 1994-cü ildə “EP-300” və “Polimer-120” qurğularının əsasında yaradılmış Etilen-polietilen zavodunun adı yeni bir müəssisə kimi ölkəmizin sənaye xəritəsinə yazıldı. Ulu öndər Heydər Əliyev 1998-ci ildə Yaponiyaya səfəri zamanı müstəqil Azərbaycanın tarixində ilk dəfə buxar-generator kompleksinin alınmasına nail oldu ki, bu da ölkənin neft-kimya sənayesinin inkişafı tarixinə dahi rəhbərin ən böyük xidmətlərindən biri kimi yazıldı. Ümummilli lider 1999-cu ildə bu kompleksin təməlqoyma mərasimində, 2001-ci ildə isə açılışında iştirak edib. Bu kompleks nəinki kimya sənayesini tənəzzüldən xilas etdi, hətta “Azərikimya”nın bu günü üçün etibarlı enerji təminatının yaradılmasında mühüm vasitə oldu. Prezident cənab İlham Əliyevin 2010-cu ildə imzaladığı “Neft-kimya sənayesində idarəetmə mexanizmlərinin təkmilləşdirilməsi haqqında” Sərəncamına əsasən “Azərikimya” Dövlət Şirkəti SOCAR-ın tabeliyinə verildikdən, “Azərikimya” İstehsalat Birliyi yaradıldıqdan sonra əsas hədəflərdən biri də bu sahədə fəaliyyətin gücləndirilməsi, neft-qaz emalı və neft-kimya sənayesinin səmərəliliyinin yüksəldilməsi, məhsulların rəqabət qabiliyyətinin artırılması oldu. Bu dцvr ərzində SOCAR-ın dəstəyi ilə azot-oksigen və susoyutma kompleksləri, mütləqləşdirilmiş izopropil spirti qurğusu, İstehsalata və keyfiyyətə nəzarət, sənaye-sanitar sahələrini özündə birləşdirən laboratoriya, propan-propilen fraksiyasının kükürdlü birləşmələrdən təmizlənməsi və butan-butilen fraksiyasının hidrogenləşməsi qurğuları, həmçinin yeni inzibati və məişət binaları tikildi istifadəyə verildi, digər sahələrdə isə əsaslı təmir işləri aparıldı. Bununla belə, SOCAR-Polymer layihəsi çərçivəsində Sumqayıt Kimya Sənaye Parkında inşa olunan Polipropilen və yüksək sıxlıqlı Polietilen zavodlarını yüksək keyfiyyətli və lazım olan miqdarda xammalla təmin etmək məsələsi ortaya gələndə “EP-300” istehsalatının effektliyinin artırılması zərurəti yarandı. Çünki bu qurğular “Azərikimya” İB-nin Etilen-polietilen zavodu tərəfindən ildə 150-180 min ton propilen, 100 min ton etilen məhsulu, həmçinin hidrogen və buxarla təmin edilməlidir. Direktor onu da qeyd etdi ki, zavodun məhsullarına dünya bazarında tələbat artdı.
Sonra direktor Oqtay Niftəliyev universitetin nümayəndə heyətini zavodun istehsalat və keyfiyyətə nəzarət, sənaye-sanitar sahələrini özündə birləşdirən yeni  laboratoriyaları ilə tanış etdi. Qeyd etdi ki, ölkəmizin ali təhsil müəssisələri arasında keçirilən SOCAR-ın Daxili Təqaüd Proqramı müsabiqəsində iştirak edən 31 tələbədən 6 nəfəri SDU-nun tələbələridir.  Görüşün sonunda rektor Elxan Hüseynov zavodun direktoru və kollektivinə dərin təşəkkürünü bildirdi. Qeyd etdi ki, bu görüşümüz qarşılıqlı əməkdaşlığımıza,  magistr və doktotantların təcrübə keçmələri üçün böyük təkan olacaq.
Səfər zamanı qonaqlar “SOCAR Polymer” zavodunda görülən işlərlə tanış oldular. Bildirildi ki, Azərbaycanın son 40 il ərzində növünə və miqyasına görə həyata keçirilən ilk neft-kimya layihəsidir. Sumqayıtda inşa olunan və Azərbaycanın neft-kimya sənayesini, eyni zamanda, ixrac potensialını inkişaf etdirəcək layihənin inşaat işləri 2016-cı il üçün tam plan üzrə tamamlanıb. Zavodun 2018-ci ildə tam istismara verilməsi planlaşdırılır. “SOCAR Polymer” zavodunda illik 120 min ton yüksək sıxlıqlı polietilen və 180 min ton polipropilen istehsalı nəzərdə tutulur. O da vurğulandı ki,  SOCAR ölkəmizin emal sənayesi sahəsində istehsal və ixrac potensialını artırmaq, habelə Azərbaycanda yeni iş yerləri yaratmaq məqsədilə Sumqayıtda nəhəng və perspektivli layihələr həyata keçirməkdədir: “Hasilat və nəql sahəsində həyata keçirilən “Şahdəniz-2” kimi meqalayihələrlə yanaşı, “SOCAR Polymer”, “SOCAR Karbamid” və s. kimi layihələr məhz ölkəmiz üçün yeni iş yerləri yaratmaqla milyardlarla əlavə gəlir gətirəcək”.
Sonra rektor prof. Elxan Hüseynov və  nümayəndə heyəti  Azərbaycan Dövlət Neft Şirkətinin (SOCAR) Sumqayıtda inşa olunan karbamid zavodunda tikinti işlərinin gedişi ilə tanış oldu. Görüşdə Karbamid zavodunun direktoru Xəyal Cəfərov qonaqları səmimi salamladı və rəhbərlik etdiyi müəssisə və “Samsung Engineering” şirkəti tərəfdən görülən işlərlə bağlı məlumat verdi. Qeyd etdi ki, karbamid zavodu layihəsi Prezident cənab İlham Əliyevin 2008-ci ilin avqustunda imzaladığı Sərəncamla təsdiq edilmiş “2008-2015-ci illərdə Azərbaycan Respublikasında əhalinin ərzaq məhsulları ilə etibarlı təminatına dair” Dövlət Proqramına və 2014-cü ilin dekabrında imzaladığı Sərəncamla təsdiq edilmiş “Azərbaycan Respublikasında sənayenin inkişafına dair” 2015-2020-ci illər üçün Dövlət Proqramına əsasən icra edilir. Zavodun təməli 2011-ci ilin dekabrında dövlətimizin başçısı tərəfindən qoyulub. Karbamid zavodunun tikintisi ilə əlaqədar 2011-ci ildə beynəlxalq açıq tender elan edilib və tenderin nəticələrinə əsasən 2012-ci ildə Koreya Respublikasının “Samsung Engineering Co. Ltd.” şirkəti mühəndislik, satınalma və tikinti üzrə podratçı seçilib. Layihənin ammonyak və karbamid istehsalı üzrə lisenziyaları qismində müvafiq olaraq Danimarkanın və Niderlandın şirkətləri çıxış edir. Həmçinin layihənin idarə edilməsi və müstəqil təftiş xidmətlərinin həyata keçirilməsi məqsədilə 2015-ci ildə beynəlxalq açıq tender vasitəsilə seçilmiş Finlandiya şirkəti ilə müvafiq müqavilə imzalayıb. Görüşdə o da qeyd edildi ki, zavodun tikintisinin bu ilin sonunda yekunlaşması nəzərdə tutulur.
Dəyirmi masa ətrafında universitetin rektoru prof. Elxan Hüseynov bugünkü görüşün əhəmiyyətindən bəhs edərək  qarşılıqlı əməkdaşlığın qurulmasında bu əlaqələrin yaradılmasının vacibliyini qeyd etdi. Rektor hazırda ali təhsil ocağının bir çox müəssisələrlə  səmərəli tədris əlaqələrinə malik olduğunu diqqətə çatdıraraq bu təşəbbüsün birgə ixtisaslı kadrların hazırlanması işinə töhfə verəcəyinə əminliyini bildiridi. Qeyd etdi ki, gənclərin ölkənin iqtisadi inkişafı proseslərində fəal iştirakına, bu məqsədlə onların iqtisadiyyatın müxtəlif sektorlarında səmərəli məşğulluğuna şərait yaradılması Azərbaycan Prezidenti cənab İlham Əliyevin uğurlu sosial-iqtisadi siyasətinin prioritetləri sırasındadır.  Bu məqsədlə  universitetimiz Sumqayıt Texnologiyalar Parkı, “Azərikimya” İB-nin müəssisələri ilə iş birliyi yaratmış, AMEA-nın Polimer Materialları İnstitutu ilə universitetimiz arasında təhsil-elmi-istehsalat çərçivəsində elmi əməkdaşlıq üzrə istiqamətlər müzakirə edilmiş, uğurlu nəticələr əldə olunmuşdur. Rektor bu gün Azərbaycanda uzunmüddətli sosial-iqtisadi inkişafın təmin olunması üçün aparılan siyasətin eyni zamanda əmək bazarının gələcək inkişafına yönəldiyini bildirdi. Elə görüşün məqsədi əmək fəaliyyətinə başlamaq ərəfəsində olan məzunlarla işəgötürənlər arasında ilkin əlaqələrin qurulmasına, onların işlə təmin olunmasına köməklik etməklə universitetimizdə həmin müəssisələrin iş tələblərinə uyğun yeni ixtisasların açılmasıdır. Zavodun istehsalat sahələri ilə yaxından tanış olan qonaqlar, universitetimizin həmçinin istehsalat təcrübəsində olan tələbələri və Mühəndislik fakültəsinin TEMPUS layihəsi üzrə Proseslərin avtomatlaşdırılması ixtisasının məzunu Mərdan Qarayevlə görüşdülər. Daha sonra qonaqlar ayrı-ayrı inşaat sahələrini gəzərək, görülən işlərlə yaxından tanış oldular. Görüşün sonunda xatirə şəkli çəkdirildi.

Главная страница | Новости | Профессорско–преподавательский состав университета побывал на предприятиях химической промышленности Сумгаита
Yerləşdirilmə tarixi : 30 Май 2017 18:21
Профессорско–преподавательский состав университета побывал на предприятиях химической промышленности Сумгаита
Комплексное развитие экономики страны, наряду с улучшением социального благосостояния населения влияет и на укрепление международного авторитета государства. Благодаря Указу Президента Ильхама Алиева «О совершенствовании механизмов управления в нефтехимической промышленности», подписанному в 2010-ом году, сегодня Сумгаит превратился в большой промышленный центр,  в котором строятся новые предприятия, создается мощный промышленный потенциал, открываются новые рабочие места.
30 мая ректор СГУ профессор Эльхан Гусейнов и представители профессорско-преподавательского состава побывали на предприятиях химической промышленности Сумгаита. Коллектив ознакомился с механизмом работы предприятий,  строительство которых находится на стадии завершения. Был проведён обмен мнением по обеспечению кадрами этих предприятий.
В начале гости побывали на этилен-полиэтиленовом заводе производственного объединения «Азеркимйа». Директор завода Октай Нифталиев приветствовал гостей и поблагодарил за посещение их предприятия. Представляя гостям завод,  который он возглавляет,  директор сказал,  что работы на этилен-полиэтиленовом  заводе,  который является основным производственным участком производственного объединения «Азеркимйа»,  уже почти завершены. В открытии этого завода Гейдар Алиев сыграл большую роль.  В 1994 году этилен –полиэтиленовый завод,  который был построен на основе устройств «ЕР-300» и “Polimer-120», занесён на промышленную карту как новое предприятие. Общенациональный лидер Гейдар Алиев во время визита в Японию в 1998 году впервые в истории суверенного Азербайджана договорился о приобретении паро–генераторного комплекса,  что имело большое значение для развития  нефтехимической промышленности в стране. Общенациональный лидер в 1999-ом году участвовал в закладке фундамента  комплекса, а в 2001-ом году в его открытии.
Этот комплекс стал надежным средством обеспечения энергией П/о «Азеркимйа». На основании Указа Президента Ильхама Алиева «О совершенствовании механизмов управления в нефтехимической промышленности»,  подписанного в 2010 году, государственная компания «Азеркимйа» была передана в подчинение SOCAR и стала именоваться П/о «Азеркимйа». После создания П/о «Азеркимйа» одной из основных целей предприятия стало повышение эффективности переработки нефти и газа,  повышение конкурентоспособности выпускаемой продукции. За этот период при поддержке SOCAR были созданы азотно-кислородный и водоохлаждающий комплексы, устройство абсолютизированного изопропилового спирта, лаборатория контроля и промышленной санитарии,  устройства очистки пропан–пропиленовой фракции от сернистых соединений и гидрирования фракции бутан -бутилена. Построены и сданы в эксплуатацию административные и бытовые  здания,  проведён капитальный ремонт в других областях. Наряду с этим, когда о рамках проекта SOCAR–Полимер появилась необходимость снабжения высококачественным сырьём полипропиленовый и полиэтиленовый заводы, созданные в Сумгаитском технопарке, стало необходимо повысить эффективность производства «ЕР-300». Потому что эти устройства должны обеспечиваться этилен-полиэтиленовым заводом П/о «Азеркимйа» пропиленом - 150-180 тыс. тонн в год, этиленовой продукцией -100 тыс. тонн,  а также водородом и паром. Директор отметил также,  что на мировом рынке повысилась потребность на продукцию завода. Далее директор Огтай Нифталиев ознакомил представителей университета с новой лабораторией контроля качества продукции и промышленной санитарии. Он отметил,  что в конкурсе по Программе внутренней стипендии SOCAR участвовал 31 студент,  6 из них являются студентами СГУ.
В завершение встречи ректор СГУ профессор Эльхан Гусейнов выразил благодарность директору и коллективу завода и отметил,  что эта встреча будет содействовать взаимному  сотрудничеству и оказанию поддержки магистрам и докторантам в  прохождении практики.
В период пребывания на заводе гости ознакомились с работой завода SOCAR Polimer. Было отмечено, что это первый по качеству и масштабу нефтехимический проект,  осуществляемый в Азербайджане за последние 40 лет. Строительные работы проекта,  который  будет способствовать развитию нефтехимической промышленности и одновременно повышению экспертного потенциала,  завершены по плану в 2016 г. На заводе SOCAR Полимер предусмотрено получать 120 тыс. тонн в год полиэтилена высокой плотности и 180 тыс. тонн полипропилена.
Было отмечено,  что SOCAR осуществляет в Сумгаите большие и перспективные проекты  по повышению потенциала производства и экспорта в области перерабатывающей промышленности и открытию новых рабочих мест: «Наряду с мега проектом «Шахдениз-2» по добыче и транспортировке,  осуществляются такие проекты как “Socar Polimer”, “Soсar Karbamid” и др.,  которые помогут открыть новые рабочие места и принесут миллиардные прибыли стране.
Затем ректор профессор Эльхан Гусейнов и представители университета ознакомились с ходом строительства карбамидного завода SOCAR. На встрече выступил директор карбамидного завода Хаял Джафаров, который приветствовал гостей и рассказал о работе компании «Samsung Engineering”. Он отметил,  что карбамидный завод строится согласно Государственный программе «О надежности обеспечения населения  Азербайджанской Республики продовольственной продукцией в 2008-2015 годы», подписанное Президентом Ильхамом Алиевым в августе 2008 года и «Государственной программе на 2015-2020-ые годы»,  подписанной в декабре 2014 года. Основа завода заложена в декабре 2011 года руководителем нашей страны. В связи со строительством завода в 2011 году был объявлен открытый международный тендер и по его результатом в 2012-ом году компания «Samsung Engineering Со.Ltd». (Корейская Республика) был избран подрядчиком по  инженерной работе,  покупкам и строительству. Лицензировать  проект производства аммониака и карбамида будут Дания и Нидерланды соответственно. Также с целью руководства проектом и проведения свободной ревизии путем  открытого тендера в 2015 г., была избрана финская компания и с ней заключён контракт. На встрече было отмечено,  что строительство завода будет завершено к концу года. В беседе за круглым столом ректор университета проф. Эльхан Гусейнов сказал,  что эта встреча поможет наладить связи сотрудничества между сторонами. Он подчеркнул,  что Сумгаитский государственный университет имеет тесное сотрудничество со многими предприятиями,  что способствует совместной подготовке квалифицированных кадров для страны. Президент Азербайджанской Республики Ильхам  Алиев уделяет большое внимание активному участию молодежи в экономическом развитии Республики,  созданию для них эффективных условий занятости. С этой целью наш университет сотрудничает с Сумгаитским технологическим парком,  П/о «Азеркимйа», Институтом полимерных материалов НАНА,  с которыми были обсуждены направления сотрудничества в рамках образования –науки –производства.  Имеются положительные результаты этого сотрудничества. Ректор сказал,  что политика, проводимая  по обеспечению долгосрочного социально–экономического развития, одновременно направлена на развитие будущего рынка. Целью этой встречи является налаживание начальных связей между выпускниками,  которые хотят начать трудовую деятельность и работодателями, которые обеспечивают работой.
Гости также встретились со  студентами,  которые находятся на производственной практике и  выпускником по специальности автоматизации процессов по проекту TEMPUS Марданом Гараевым.