Əsas səhifə | Xəbərlər | Universitetdə 28 May – Respublika günü qeyd edildi
Tarix yaratmaq onun altun səhifəsinə öz adını yazmaq hər bir xalqa nəsib olmur. Ötən əsrin əvvəlində Azərbaycan xalqı belə bir uğura imza atdı. Mayın 26-da Sumqayıt Dövlət Universitetində 28 May – Respublika Günü və Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin 99 illiyi ilə əlaqədar tədbir keçirildi. Dövlət himninin səsləndirilməsi ilə açıq elan edilən tədbirdə universitetin rektoru prof. Elxan Hüseynov Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin yaranması və 23 aylıq fəaliyyəti dövründə əldə etdiyi nailiyyətlərdən söz açdı. Bildirdi ki, Azərbaycan tarixinin şanlı səhifələrindən biri, xalqımızın milli azadlıq mücadiləsinin məntiqi nəticəsi sayılan Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti türk və islam dünyasında ilk parlamentli respublika və ilk demokratik, hüquqi və dünyəvi dövlət nümunəsi olmaqla yanaşı, milli dövlətçilik tariximizin ən yadda qalan mərhələlərindən biridir. Azərbaycanın iki yerə bölünməsi və  dövlətçiliyimizin itirilməsini şərtləndirən 1813-cü il Gülüstan, 1828-ci il Türkmənçay müqavilələri belə, xalqımızın azadlıq uğrunda mübarizəsini dayandırmadı, əksinə, xalqımız yeni üsul və metodlarla mübarizəyə başladı.1828-ci ildən 1918-ci ilədək davam edən 90 illik mübarizə öz məntiqi nəticəsini 1918-ci il mayın 28-də Azərbaycan xalqının XX əsrin əvvələrində öz demokratik dövlətini qurması ilə nəticələndi. Bu illər ərzində əhalinin təhsilə cəlb edilməsi və maarifləndirilməsi istiqamətində böyük işlər görüldü. Azərbaycanın xarici siyasət sahəsində də uğurları az olmamışdır. Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin süqutundan sonra Azərbaycanda sovet hakimiyyətinin qurulmasına baxmayaraq, xalqımız azadlıq uğrunda mübarizə amalından  bir addım belə geri çəkilmədi. Azərbaycan xalqı 70 il  sovet sosialist sistemi şəraitində yaşadı, böyük iradə və yüksək ictimai şüur  nümayiş etdirərək, minlərlə şəhid verərək yalnız 1991-ci ildə ikinci dəfə müstəqilliyimizi bərpa etdi. Təbii ki, ikinci dəfə qazandığımız müstəqilliyin qorunub saxlanılmasında, dövlətimizin möhkəmlənməsində və dünya miqyasında tanınmasında ümummilli liderimiz Heydər Əliyevin misilsiz xidmətləri vardır. Heydər Əliyevin malik olduğu güclü iradə, uzaqgörən siyasət və digər mühüm keyfiyyətlər Azərbaycan dövlətçiliyini məhv olmaq təhlükəsindən xilas etdi və, beləliklə, ölkədə dövlətçiliyin yeni inkişaf mərhələsi başladı, müstəqilliyimiz əbədi və dönməz oldu. Bu gün ölkə başçısı cənab İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə Azərbaycan Respublikası özünün inkişaf dövrünü yaşayır. Biz də Prezident cənab İlham Əliyev ətrafında birləşərək  dövlət müstəqilliyimizi, respublikamızı göz bəbəyi kimi qorumalıyıq.
Tədbirdə Tarix və onun tədrisi metodikası kafedrasının baş müəllimi Nofəl Abdullayev “Azərbaycan Demokratik Respublikasının tarixdə yeri”, Azərbaycan və Şərqi Avropa xalqları tarixi kafedrasının dosenti Bəhram Məmmədli “Azərbaycan xalq Cümhuriyyətinin xarici siyasəti”, Pedaqogika və psixologiya kafedrasının müdiri dos. Aytəkin Məmmədova “ADR-in maarif və mədəniyyət sahəsində fəaliyyəti”, Azərbaycan tarixi kafedrasının müəllimi Pərviz Cəfərov “Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin erməni daşnaklarına qarşı mübarizəsi” mövzularında çıxış edərək müsəlman Şərqində ilk demokratik cümhuriyyətin Azərbaycanda yaranmasının tarixi və siyasi aspektlərindən, çətin və şərəfli yolundan, xalq cümhuriyyətinin süquta uğramasının səbəblərindən danışdılar. Bildirdilər ki, cəmi 23 ay mövcud olmasına baxmayaraq, ölkədə təhsil, səhiyyə, iqtisadiyyat sahələrində bir çox uğurlar qazanıldı. Həmin dövlətin siyasi varisi olan müstəqil Azərbaycan Respublikası sürətlə inkişaf edir və beynəlxalq aləmə inteqrasiya olunur. Müstəqilliyimizin yenidən bərpası və qorunub saxlanması ümummilli lider Heydər Əliyevin adı ilə bağlıdır. Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin təntənə ilə qeyd olunması Prezident cənab İlham Əliyevin xalqımızın tarixi keçmişinə, bugününə və gələcəyinə çox hörmətlə yanaşmasının göstəricisidir.

Home | News | 28 May-Republic Day celebrated in the University
Establishing the history, engraving the name on its golden page doesn’t belong to every nation. In the beginning of last century Azerbaijani people attained this success. On May 26, the event on 28 May-Republic Day and 99th anniversary of Azerbaijan Democratic Republic was held in Sumgayit State University. The event commenced by playing state anthem. The rector of the university Professor Elkhan Huseynov widely spoke about the establishment and achievements gained during 23 months of activity of Azerbaijan Democratic Republic. He notified that, being considered as a glorious page of history, logical conclusion of national struggle for independence, the Azerbaijan Democratic Republic is one of the memorable phases of our national statehood history. Besides that, it is the first parliamentary republic in Turkish and Islamic world and an example of first democratic, juridical and secular state. Division of Azerbaijan into 2 parts and even stipulating of loss of statehood by treaty of Gulistan 1813, treaty of Turkmenchay 1828 didn’t stop our nation’s struggle for independence; in defiance they began to struggle with new ways and methods. 90 years of tussle continuing from 1828 to 1918 gave its result with establishment of democratic state on May 28, 1918. During these years significant works were done to involve the population in education and enlighten them, as well as Azerbaijan gained success in the field of foreign policy. After collapse of Azerbaijan Democratic Republic, our nation didn’t recede even a step from the purpose of national struggle for freedom, despite the establishment of Soviet power in Azerbaijan. Azerbaijani people had lived for 70 years in Soviet Socialist system, only in 1991 restored the independence for the second time by demonstrating great volition and high public consciousness and thousands of martyrs. Certainly, great leader Heydar Aliyev had important works in preserving the independence gained for the second time, reinforcement and recognition of the country globally. Strong will, prescient policy and other significant features rescued Azerbaijan statehood from the danger of destruction and so, new development phase of statehood commenced, our freedom became eternal and forever. Nowadays, under the leadership of Mr. Ilham Aliyev, Azerbaijan Republic lives independently. By following his policy, we also ought to preserve our republic and state independence.
Afterwards, the following persons made the speeches accordingly: Nofal Abdullayev, senior lecturer of the department of History and its teaching methods-“Azerbaijan Democratic Republic’s place in history”; Bahram Mammadli, Associate professor of the department of Azerbaijan and East European nations’ history-“Foreign policy of Azerbaijan Democratic Republic”; Aytakin Mammadova, Associate professor head of Pedagogy and psychology department –“The activity of ADR in the field of education and culture”; Parviz Jafarov, the teacher of the department of Azerbaijani history-“The struggle of Azerbaijan Democratic Republic against Armenian dashnaks”. They widely spoke about historical and political aspects of establishment of first democratic republic of Muslim East in Azerbaijan, as well as hard and honorable way and the reasons of republic’s collapse. They notified that, despite a short life of 23 months, there was success in education, health, economics and in other fields. Azerbaijan Republic, being the political successor of ADR is developing rapidly and integrating into international community. Restoration and preservation of our independence associated with the name of Heydar Aliyev. Celebration of the anniversary solemnly is the sign of respectful approach of President Mr. Ilham Aliyev to the past, present and future of our nation.