Əsas səhifə | Xəbərlər | Universitetimizdə III Tələbə Elmi Konfransı keçirildi
Tələbə dünyasını zinətləndirən, onların elmi potensialını üzə çıxaran cəmiyyətlər universitetin kompleks inkişafına töhfələr verir. Ulu öndərin gənclər siyasətinin uğurlа davam etdirilməsi, həm də onun dünyasına ehtiramın əlamətidir. Mayın 24-də Sumqayıt Dövlət Universitetində ümummilli lider Heydər Əliyevin  anadan olmasının 94-cü ildönümünə həsr edilmiş III Tələbə Elmi Konfransı keçirildi.
Konfransı giriş sözü ilə  universitetin elm və innovasiyalar üzrə prorektoru prof. Ramazan Məmmədov açaraq tələbələrin elmi yaradıcılıq və tədqiqatçılıq bacarıqlarının inkişaf etdirilməsinə, gənclərin elmi potensialının üzə çıxarılmasına xidmət edən belə konfransların əhəmiyyətindən, Ulu öndər Heydər Əliyevin təhsilin, elmin inkişafına göstərdiyi qayğıdan bəhs etdi. Bildirdi ki, əsası ulu öndər Heydər Əliyev tərəfindən qoyulan gənclər siyasətinin başlıca məqsədi yeni nəslin fiziki, mənəvi-psixoloji cəhətdən sağlam yetişməsi, istedadlı gənclərin üzə çıxarılması və onların ölkənin gələcəyinə töhfə verməsini təmin etməkdir. Bu gün Azərbaycanda gənclər siyasəti uğurla davam etdirilir. Gənclərin yüksək səviyyədə formalaşdırılması cəmiyyətimizin intellektual potensialının gücləndirilməsində xüsusi rol oynayır. Ulu öndər Heydər Əliyevin əsasını qoyduğu elm və təhsil ənənələri hazırda ölkə başçısı cənab İlham Əliyev tərəfindən uğurla davam etdirilir. Prorektor tələbələrimizin elmi potensialının üzə çıxarılması, onların müəllimlərlə birgə ilkin tədqiqat işləri ilə məşğul olmaları, elmə olan marağının artırılması istiqamətində Tələbə Elmi Cəmiyyətinin önəmli rolunu qeyd etdi. Diqqətə çatdırdı ki, TEC-in üzvləri respublika və beynəlxalq səviyyəli mötəbər konfranslarda fəal iştirak edir, sertifikatlarla təltif olunurlar. Belə ki, aprelin 2-dən 9-dək TEC-in rəhbəri dos. İslam Paşayevin rəhbərliyi ilə üç tələbəmiz Pskov Dövlət Universitetində keçirilən Beynəlxalq  Gənclər Elmi-Praktiki Konfransında iştirak edərək xüsusi mükafata və sertifikata layiq görüldülər. Prof. Ramazan Məmmədov TEC-in fəaliyyətini müsbət qiymətləndirərək tələbələrin əksəriyyətinin elmi fəaliyyətə TEC-in xətti ilə qədəm qoyduğunu diqqətə çatdırdı. Onlara elmi tədqiqat işlərində uğurlar arzuladı.
Tələbə Elmi Cəmiyyətinin rəhbəri dos. İslam Paşayev TEC-in əsas fəaliyyət istiqamətləri və bu istiqamətlər üzrə görülən işlər barədə ətraflı məlumat verdi, bildirdi ki, bu cür konfranslar tələbələrin  elmi fəaliyyətinin qiymətləndirilməsinin əsas hədəflərindən biridir.
Sonra tələbələrin mükafatlandırma mərasimi keçirildi.
Qeyd edək ki, fakültələrin bölmə iclaslarında elmi işinnin mövzusunun aktuallığı, elmi yeniliyi və mövzunun məzmununu auditoriyaya çatdırmaq bacarığı ilə fərqlənən məruzəçi tələbələrimiz universitetin rəhbərliyi tərəfindən  diploma layiq görüldülər. Konfransın materialları toplu şəklində çap olunaraq paylanıldı.
Tədbirdə həmçinin Pskov Dövlət Universitetinin Təbiət elmləri, psixologiya və tibbi təhsil fakültəsinin dekanı prof. Vladimir Prокоfyеv iştirak edərək Pskov Dövlət Universitetində keçirilən Beynəlxalq  Gənclər Elmi-Praktiki Konfransında iştirak edən üç tələbəmizə sertifikat təqdim etdi, bu cür konfransların tələbələri elmi fəaliyyətə cəlb etdiyini və stimullaşdırıcı amilə çevrildiyini vurğuladı.

Главная страница | Новости | В университете проведена III Студенческая научная конференция
24 мая в Сумгаитском государственном университете была проведена III Студенческая научная конференция, посвященная 94-ой годовщине со дня рождения общенационального лидера Гейдара Алиева.
Конференцию со вступительным словом открыл проректор по науке и инновациям проф. Рамазан Мамедов, который сказал, что проведение научных конференций имеет большое значение в развитии научного творчества, исследовательских навыков и выявлении научного потенциала студентов. Он отметил, что общенациональный лидер Гейдар Алиев постоянно заботился о повышении уровня образования и научной подготовки молодежи. И главной целью молодежной политики,  которую осуществлял Гейдар Алиев, являлось физическое,  морально-психологическое здоровье молодежи,  выявление способной молодежи для будущего развития страны. Формирование молодежи на высоком уровне играет важную роль в увеличении  их интеллектуального потенциала. Эти традиции, основы которых заложил общенациональный лидер, успешно проводит в жизнь продолжатель его политического курса Ильхам Алиев. Проректор подчеркнул,  что Студенческое научное общество играет очень большую роль в выявлении научного потенциала студентов,  повышении их интереса к научным исследованиям под руководством опытных преподавателей. До сведения участников конференции было доведено, что члены Студенческого научного общества успешно участвуют на международных и республиканских научных конференциях, получают сертификаты. Так, под руководством научного руководителя СНО доц. Ислама Пашаева 3 студента СГУ со 2 по 9 апреля участвовали на Международной молодежной научно-практической конференции в Псковском государственном университете и получили специальные сертификаты и подарки. Проректор сказал,  что в  основном все студенты стали заниматься научными исследованиями по линии СНО и пожелал студентам успехов в образовании и научной работе.
Руководитель СНО доц. Ислам Пашаев информировал участников конференции о направлениях деятельности СНО и сказал, что проведение конференции позволит оценить научные возможности участников.
Затем состоялась церемония награждения студентов, следует отметить,  что награждались дипломами студенты, научные работы которых отличались актуальностью поставленной темы, научной новизной и умением донести до аудитории содержание доклада. Материалы конференции были опубликованы в виде сборника статей и розданы участникам.
На мероприятии участвовал также декан факультета естественных наук,  психологии и медицинского образования Псковского государственного университета проф. Владимир Прокофьев. Он вручил сертификаты 3 студентам СГУ,  которые принимали участие в Международной молодежной научно-практической конференции в Псковском государственном университете в апреле этого года. Он отметил,  что подобные  конференции привлекают студентов к научной  деятельности и становятся стимулирующим фактором их интереса к научным исследованиям.