Əsas səhifə | Xəbərlər | “Vergilər" mövzusunda tələbə və magistrantlar arasında XI olimpiadaya yekun vuruldu
Yerləşdirilmə tarixi : 05 May 2017 15:00
“Vergilər" mövzusunda tələbə və magistrantlar arasında XI olimpiadaya yekun vuruldu
Ələkbər Məmmədov: Olimpiadanın təşkili tələbə və magistrantların vergi sahəsində biliklərinin formalaşmasına böyük fayda verir.
Vergi siyasətinin şəffaflığı ölkənin kompleks inkişafına təsir edən amillərdəndir. Mayın 5-də Vergilər Nazirliyinin Şamaxıda yerləşən Tədris Mərkəzində Azərbaycan xalqının ümummilli lideri Heydər Əliyevin xatirəsinə həsr olunmuş “Vergilər” mövzusunda XI olimpiadanın yekun mərhələsi keçirildi.
Ölkəmizin 17 ali məktəbinin 300-dən yuxarı tələbə və magistrantının iştirak etdiyi olimpiadanı Vergilər nazirinin müşaviri, Vergilər Nazirliyinin Vergi ödəyicilərinə xidmət və şəffaf vergi partnyorluğu departamentinin baş direktoru Ələkbər Məmmədov bildirdi ki, olimpiadanın təşkili tələbə və magistrantların vergi sahəsində biliklərinin formalaşmasına böyük fayda verir.
Sonra olimpiadanın yekun mərhələsinin iştirakçıları Tədris Mərkəzi tərəfindən hazırlanmış xüsusi test bazası əsasında vergilər sahəsində öz biliklərini yoxladılar. Yekun mərhələ üçün bakalavrlara vergi qanunvericiliyi fənni üzrə 50, magistrlərə isə vergi qanunvericiliyi fənni üzrə 50, vergi inzibatçılığı fənni üzrə 25 sual olmaqla ümumilikdə 75 sualdan ibarət olan fərdi test bazası hazırlandı. Olimpiada onlayn rejimdə keçirildi.Test başa çatdıqdan sonra qonaqlar Tədris Mərkəzi və orada yerləşən Vergi Muzeyi ilə tanış oldular, dərs prosesinin gedişatını izlədilər.
Nəticələr münsiflər heyətinin iştirakı və nəzarəti altında xüsusi kompyuter proqramları vasitəsilə müəyyən edildi. Olimpiadanın nəticələrinə görə Sumqayıt Dövlət Universitetinin İqtisadiyyat və idarəetmə fakültəsinin  IV kurs tələbəsi   Pərvin Musayev 3-cü yerə layiq görülərək sertifikat və hədiyyə ilə təltif olundu.
Qeyd edildi ki, ənənəvi olaraq hər il keçirilən olimpiadanın təşkilində əsas məqsəd ali təhsil müəssisələrində təhsil alan tələbələrin vergi sahəsində biliklərinin artırılması, bilik səviyyəsi yüksək olan tələbələrin müəyyən edilməsi, gələcəkdə vergi sahəsi üzrə mütəxəssisərin yetişdirilməsi üçün zəmin yaradılmasından ibarətdir.

Главная страница | Новости | Проведён итог XI олимпиады «Налоги» между студентами и магистрантами
Алекпер Мамедов: Организация конференции будет способствовать формированию знаний студентов и магистрантов в налоговой области.
Прозрачность налоговой политики является фактором комплексного развития страны. 5 мая в Учебном центре Министерства налогов,  расположенном в Шамахы,  состоялся заключительный этап XI олимпиады «Налоги», посвященной памяти общенационального лидера Гейдара Алиева.
На олимпиаде, на которой участвовали более 300 студентов и магистрантов из 17 вузов,  выступил советник министра налогов, генеральный директор департамента обслуживания налогоплательщиков и прозрачного налогового партнёрства Алекпер Мамедов,  который отметил,  что организация конференции будет способствовать формированию знаний студентов и магистрантов в налоговой области.
Далее участники заключительного этапа олимпиады проверили свои знания на основе базы тестов, специально подготовленных для них Учебным центром. На заключительном этапе для бакалавров было подготовлено 50 вопросов по предмету налоговое законодательство,  для магистрантов -50 вопросов по предмету налоговое законодательство и 25 –по налоговому администрированию.
Олимпиада проводилась в режим онлайн. После окончания тестирования гости ознакомились с Учебным центром и расположенным в нём налоговым музеем, наблюдали за ходом учебного процесса.
Итоги тестирования были подведены с применением специальной компьютерной программы под наблюдением членов жюри.  По результатам олимпиады 3-е место было присуждено студенту IV курса факультета экономики и управления Сумгаитского государственного университета Мусаеву Парвину. Он получил сертификат и подарок.
Было отмечено,  что целью  проведения подобных олимпиад является расширение знаний студентов в налоговой области,  выявление студентов, имеющих высокий уровень знаний, и подготовке квалифицированных специалистов для налоговой области.