Əsas səhifə | Xəbərlər | “Vergilər" mövzusunda tələbə və magistrantlar arasında XI olimpiadaya yekun vuruldu
Yerləşdirilmə tarixi : 05 May 2017 15:00
“Vergilər" mövzusunda tələbə və magistrantlar arasında XI olimpiadaya yekun vuruldu
Ələkbər Məmmədov: Olimpiadanın təşkili tələbə və magistrantların vergi sahəsində biliklərinin formalaşmasına böyük fayda verir.
Vergi siyasətinin şəffaflığı ölkənin kompleks inkişafına təsir edən amillərdəndir. Mayın 5-də Vergilər Nazirliyinin Şamaxıda yerləşən Tədris Mərkəzində Azərbaycan xalqının ümummilli lideri Heydər Əliyevin xatirəsinə həsr olunmuş “Vergilər” mövzusunda XI olimpiadanın yekun mərhələsi keçirildi.
Ölkəmizin 17 ali məktəbinin 300-dən yuxarı tələbə və magistrantının iştirak etdiyi olimpiadanı Vergilər nazirinin müşaviri, Vergilər Nazirliyinin Vergi ödəyicilərinə xidmət və şəffaf vergi partnyorluğu departamentinin baş direktoru Ələkbər Məmmədov bildirdi ki, olimpiadanın təşkili tələbə və magistrantların vergi sahəsində biliklərinin formalaşmasına böyük fayda verir.
Sonra olimpiadanın yekun mərhələsinin iştirakçıları Tədris Mərkəzi tərəfindən hazırlanmış xüsusi test bazası əsasında vergilər sahəsində öz biliklərini yoxladılar. Yekun mərhələ üçün bakalavrlara vergi qanunvericiliyi fənni üzrə 50, magistrlərə isə vergi qanunvericiliyi fənni üzrə 50, vergi inzibatçılığı fənni üzrə 25 sual olmaqla ümumilikdə 75 sualdan ibarət olan fərdi test bazası hazırlandı. Olimpiada onlayn rejimdə keçirildi.Test başa çatdıqdan sonra qonaqlar Tədris Mərkəzi və orada yerləşən Vergi Muzeyi ilə tanış oldular, dərs prosesinin gedişatını izlədilər.
Nəticələr münsiflər heyətinin iştirakı və nəzarəti altında xüsusi kompyuter proqramları vasitəsilə müəyyən edildi. Olimpiadanın nəticələrinə görə Sumqayıt Dövlət Universitetinin İqtisadiyyat və idarəetmə fakültəsinin  IV kurs tələbəsi   Pərvin Musayev 3-cü yerə layiq görülərək sertifikat və hədiyyə ilə təltif olundu.
Qeyd edildi ki, ənənəvi olaraq hər il keçirilən olimpiadanın təşkilində əsas məqsəd ali təhsil müəssisələrində təhsil alan tələbələrin vergi sahəsində biliklərinin artırılması, bilik səviyyəsi yüksək olan tələbələrin müəyyən edilməsi, gələcəkdə vergi sahəsi üzrə mütəxəssisərin yetişdirilməsi üçün zəmin yaradılmasından ibarətdir.

Home | News | The XI Olympiad on “Taxes” among Students and Undergraduates was Concluded
Alakbar Mammadov: The organization of Olympiad contributes the formation of students’ and undergraduates’ knowledge in the field of taxes.
Transparency of tax policy is one of the factors affecting the country’s entire development. On May 5, the final stage of the XI Olympiad on “Taxes” was held devoted to memory of great leader Heydar Aliyev at Education Centre of Ministry of Taxes in Shamakhi.
300 students and undergraduates from 17 high schools participated in this Olympiad. Counselor of Ministry of Taxes, general director of the department of taxpayer service and transparent tax partnership Alakbar Mammadov notified that, the organization of Olympiad contributes the formation of students’ and undergraduates’ knowledge in the field of taxes.
Then, attendees of Olympiad’s final stage tested their knowledge in the field of taxes made by Educational Centre. They had prepared individual test database consisting of generally 75 questions for final stage. Among them there were 50 questions on tax legislation for bachelors, 50 questions for undergraduates, 25 questions on tax administration. Olympiad was held in online mode. After conclusion of test the guests got acquainted with Educational Centre and Tax Museum and watched the progress of educational process.
The results were defined by the special computer programs under the supervision and participation of jury. According to Olympiad results 4th course student of economics and management faculty of Sumgait State University Parvin Musayev awarded 3rd place, as well as he was awarded with a certificate and a present.
It was noted that, the main goal of organizing Olympiad traditionally every year is to improve the knowledge of students studying in high schools in tax sphere, also to define the students with high levels of knowledge and to set up background for training specialists in the field of tax.