Əsas səhifə | Xəbərlər | Sumqayıt-Lüdviqshafen dostluğuna həsr olunmuş Alman dili dərsi maraqla qarşılandı
Yerləşdirilmə tarixi : 04 May 2017 12:47
Sumqayıt-Lüdviqshafen dostluğuna həsr olunmuş Alman dili dərsi maraqla qarşılandı
Münasibətlərimiz yüksələn xətlə inkişaf edir.
Şəhərimizin Heydər Əliyev MərkəzindəFilologiya fakültəsinin Xarici dillər kafedrasının professoru Nigar İsgəndərovanın və Heydər Əliyev Mərkəzinin direktoru Aygün Zülfüqarovanın təşəbbüsü ilə Sumqayıt şəhərinin Almaniyanın Lüdviqshafen şəhəri ilə dostluq münasibətlərinin 40 illiyinə həsr olunmuş alman dilində açıq dərs keçirildi. SDU-nun alman dili müəllimləri Almaz Mehdiyeva və Mətanət Həmişəyevanın  universitetin bir qrup tələbəsi ilə apardıqları dərs qonaqların marağına səbəb oldu. Universitetin 7 fakültəsindən açıq dərslərdə iştirak edən tələbələr, həmçinin kafedranın baş laborantı Humay Mərdanlı, Statistika şöbəsinin metodisti Lətifə Mirzəliyeva Sumqayıt-Lüdviqshafen əlaqələrinin xronikasını əks etdirən slaydlar hazırlamışdılar. Dərsdə Sumqayıt Lüdviqshafen şəhərləri arasında dostluq əlaqələrindən söhbət aparıldı, bu tarixin ayrı-ayrı mərhələlərinə nəzər salındı. 1977-ci ildən yaranmış dostluq Lüdviqshafen  şəhərinin odövrki Ober-burqomistri Doktor Verner Lüdviq və SSRİ-Reyn  Nekkar Dostluq Cəmiyyətinin sədri cənab Bülovun Sumqayıta səfəri ilə bağlıdır.
Əlaqələrin ilk illəri (1977-1979-cu illər) rəsmi səfərlər ilə səciyyələnirdi. Belə ki, Sumqayıt şəhəri İcraiyyə Komitəsinin sədri Zülfü Hacıyev, sədrin müavini Vaqif Bayramov Lüdviqshafen şəhərinə səfər etmişdilər.
1980-cı illərin əvvəlində  Lüdviqshafen şəhərinin məktəblilər qrupunun səfəri şagirdlər və şəhər sakinlərinin daha intensiv mübadiləsinin əsasını qoymuşdur.
Hər iki şəhər arasında əlaqələr, əsasən, məktəblilər (xüsusilə,  Lüdviqshafen  şəhərindən Karl-Boş adına gimnaziya və Sumqayıt şəhərindən 15 saylı orta məktəb), mədəniyyət işçiləri ilə və idmançıların mübadiləsi əsasında qurulmuşdu. İdman və mədəniyyət əlaqələri ilə yanaşı, iqtisadi və səhiyyə sahələrində də əməkdaşlıq inkişaf etmişdir. Bütün bunlar şəhərlər arasında sıx əməkdaşlıqdan xəbər verir, mümkün olan sahələr üzrə problemlərin həlletmə imkanlarının axtarılması sahəsində Lüdviqshafen və Sumqayıt şəhərlərinin birgə fəaliyyətini əks etdirir.
Tədbirdən sonra bu əlamətdar günlə bağlı SDU-nun Elmi Şurasında Lüdviqshafen şəhərinin Ober-burqomistri E.Losseyə universitetimizin fəxri doktoru adı verildi.Sumqayıt şəhər İcra hakimiyyətinin başçısı Zakir Fərəcov və E. Lose təhsil mərkəzində tədrisin yüksək səviyyədə olmasını qeyd edərək, alman dilini həvəslə öyrənən tələbələrin Almaniyanın Heydelberq Universitetində dil bilgilərinin təkmilləşdirilməsi üçün şəraiti yaradılmasının vacibliyini, dostluğumuzun yüksələn xətlə inkişaf etdiyini vurğuladılar.

Главная страница | Новости | Урок немецкого языка, посвященный дружбе Сумгаита и Людвигсхафена прошел интересно
Yerləşdirilmə tarixi : 04 Май 2017 12:47
Урок немецкого языка, посвященный дружбе Сумгаита и Людвигсхафена прошел интересно
Наши отношения развиваются по восходящей.
В Сумгаитском Центре Гейдара Алиева был проведен открытый урок немецкого языка по инициативе зав.кафедрой иностранных языков профессора Нигяр Искендеровой и Айгюн Зульфугаровой,  посвященный 40-летию дружбы Сумгаита и Людвигсхафена (Германия).  Урок,  проведенный преподавателями немецкого языка СГУ Алмаз Мехтиевой и Матанат Хамитаевой с группой студентов,  вызвал большой интерес. Студенты из 7 факультетов, участвующие на уроке,  ст.лаборант кафедры иностранных языков Умай Марданли, методист отдела статистика Лятифа Мирзалиева подготовили слайды,  отражающие хронику дружественных связей между Сумгаитом и Людвигсхафеном. Урок был полностью посвящён истории этой дружбы и отражал её этапы. Основы этой дружбы связаны с приездом в 1977 году обер-бургомистра Людсвигсхафена доктора Вернера Людвига и председателя Общества дружбы СССР-Рейн Неккар господина Бюловуна в Сумгаит.
Первые годы этой дружественной связи (1977-1979 гг) характеризуются официальными поездками. Так, председатель Сумгаитского городского исполнительного комитета Зюльфи Гаджиев,  зам.председателя Вагиф Байрамов побывали в Людвигсхафене с дружественным визитом.
В начале 1980-го года группа школьников Людвигсхафена побывала в Сумгаите,  что положило начало более интенсивному обмену гостями в будущем.
Связи между обоими городами в основном осуществлялись на основе обмена школьниками (особенно между гимназией Карл-Бош Людвигсхафена и 15-ой школой Сумгаита),  работниками культуры и спортсменами.
Наряду со связами в области культуры и спорта,  развивались отношения в сфере экономики и медицины. Все это свидетельствует о тесном сотрудничестве городов и возможности взаимного решения общих проблем обоих городов.
После мероприятия на Ученом совете СГУ обер-бургомистру города Людвигсхафен Э.Лоссе было присвоено звание почетного доктора университета.
Глава исполнительной власти Сумгаита Закир Фараджев и Э.Лоссе отметили,  что уровень образования в учебном центре высокий. Было предложено,  чтобы студенты, изучающие немецкий язык,  могли совершенствовать свою немецкую речь в Университете Гейдельберг в Германии.  Далее почетные гости отметили,  что отношения дружбы между обоими городами развиваются  по восходящей.