Əsas səhifə | Xəbərlər | Universitetin sabiq tələbəsinin ərizəsinə Mətbaut Xidməti aydınlıq gətirdi
Sumqayıt Dövlət Universitetinin Tarix və coğrafiya fakültəsinin IV kurs, 869 saylı qrupunun sabiq tələbəsi Şirinov Şahmar Rəsul oğlunun şikayət məktubuna cavab olaraq bildiririk ki, Şirinov Şahmar 2013-cü ildə 271 balla Azərbaycan Müəllimlər İnstitutunun Sumqayıt filialına “Tarix və coğrafiya müəllimliyi” ixtisasının əyani şöbəsinə daxil olmuş, 2 il həmin filialda təhsil almışdır.
Filial Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 24 iyul 2015-ci il tarixli Sərəncamına əsasən ləğv edilmişdir. Bundan sonra təhsil nazirinin sərəncamına əsasən filialın bütövlükdə öz maddi-texniki bazası, pedaqoji və tələbə heyəti ilə birlikdə Sumqayıt Dövlət Universitetinin nəzdinə keçirilmişdir.
Filialın tələbələrinin şəxsi işlərini qəbul edən zaman Şirinov Şahmar Rəsul oğlunun şəxsi işində hər il 1300 AZN təhsil haqqı ödəməli olduğunu göstərən onunla bağlanmış müqavilə, eyni zamanda həmin filialın baş mühasibinin imzası ilə tələbə Şirinov Şahmar Rəsul oğlunun 2300manat təhsil haqqı borcunun olması barədə də sənəd var.
Məlumat üçün bildirək ki, həmin vaxt tək Şirinov Şahmar Rəsul oğlu deyil, bir neçə tələbənin təhsil haqqı borcu olmuşdur. Həmin tələbələr I-II kursdan borcu qalmış təhsil haqqını sonrakı təhsil illəri ərzində ödəmişlər. Şirinov Şahmarın təhsil haqqını dəfələrlə (2 ilə yaxın bir müddət ərzində) ödəməsi barədə ona məlumat verdikdə, o I-II kurslarda təhsil haqqından azad olmasını bildirib. Lakin Şirinov Şahmarın təhsil haqqından azad olunması haqqında heç bir rəsmi sənəd yoxdur.
Qeyd edək ki, tələbənin valideyini universitetə dəvət olunmuş, fakültə dekanı, Tədris metodik mərkəzin direktoru ilə görüşmüşdür. Valideyininə görüş zamanı bildirilmişdir ki, IV kursda oxuyan tələbənin universiteti bitirə bilməsi üçün təhsil haqqı borcu qalmamalıdır. Onlara təhsil haqqını ödəmək üçün kifayət qədər möhlət verilmişdir. Lakin valideyn isə bildirmişdir ki, təhsil haqqını ödəyə bilməyəcəkdir.
Əziz KİV nümayəndələri!
Sumqayıt Dövlət Universitetinin sabiq tələbəsi Şirinov Şahmar Rəsul oğlunun təhsil haqqını ödədiyi halda universitetdən xaric edilməsi haqqında şikayət məktubunun heç bir əsası yoxdur. Xahiş edirəm gələcəkdə bu məzmunda şikayət məktublarını sayta yerləşdirməmişdən öncə bizimlə əlaqə saxlayasınız, belə olan halda sizin saytınız həqiqəti daha aydın əks etdirər. Digər saytlar da sizə əsaslanaraq dürüst məlumatı yayarlar. Əminəm ki, siz tələbənin haqqını müdafiə etmək məqsədi ilə yazını dərc etmisiniz. Mətbuat cəmiyyətin aynasıdır. Çalışaq ki, aynada əksimizi dürüst görək. O zaman haqq-ədalət yerində bərqərar olar. Sumqayıt Dövlət Universitetinin rektoru professor Elxan Hüseynov Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin müvafiq sərəncamı ilə rektor təyin olunduqdan bugünədək SDU-nun inkişafı istiqamətində böyük layihələrə imza atır, professor-müəllim və tələbə heyəti ilə mütəmadi görüşür, onların maddi və mənəvi problemləri ilə maraqlanır və öz dəstəyini göstərir.

Главная страница | Новости | Пресс – служба университета внесла ясность в дело бывшего студента
В ответ на письмо–жалобу бывшего студента IV курса гр.869 факультета истории и географии Сумгаитского государственного университета Ширинова Шахмара Расул оглы сообщаем,  что он в 2013-ом году поступил на очное отделение Сумгаитского филиала Азербайджанского института учителей на факультет «Учитель истории и географии»,  набрав 271 баллов. Он проучился в Сумгаитском филиале 2 года.
По распоряжению Президента Азербайджанской Республики от 24 июля 2015 года Азербайджанский институт учителей был упразднён и переведен в состав Сумгаитского государственного университета,  включая  материально–техническую базу, студенческий и педагогический состав филиала. При приёме личного дела Ширинова Шахмара Расул оглы выяснилось, что в нем имеется договор о том,  что студент ежегодно должен выплачивать 1300 AZN за обучение. Одновременно в личном деле имелся документ,  подписанный главбухом филиала о том, что у Ширинова Ш.Р. имеется долг за учёбу в 2300 манатов.
Следует отметить,  что в то время долг за учебу, кроме Ширинова Ш.Р., имелся ещё у нескольких студентов,  которые погасили свой долг за учебу на I-II  курсах уже  во время дальнейшей учебы. Ширинова Ш.Р. в Сумгаитском государственном университете неоднократно (в течение 2-х лет) предупреждали о том,  что необходимо погасить долг за учебу. Он  заявил,  что на I-II  курсах он был освобождён от оплаты за учебу. Однако, у Ширинова Ш.Р. в личном деле не было документа об освобождении его от оплаты учебы.
В университет были приглашены родители студента,  с которыми беседовал декан факультета и директор учебно-методического центра. Во время беседы родители студента заявили,  что у их сына, который обучается уже на IV курсе, нет долгов по учебе. Им было предоставлено достаточно времени, для погашения долга за учебу сына. Однако, родители заявили, что не смогут погасить долг.
Уважаемые представители СМИ!
Письмо бывшего студента Сумгаитского государственного университета Ширинова Шахмара Расул оглы о том, что он был отчислен из университета, несмотря на то, что оплатил учёбу, является безосновательным.  Поэтому просим вас, прежде чем помещать на сайте письма–жалобы подобного содержания,  связаться с нами.  В этом случае ваш сайт будет содержать истинную информацию.
Мы уверены,  что вы опубликовали это письмо с целью защиты интересов студента. Пресса - зеркало общества и надо стараться увидеть в нем правдивое отображение. В этом случае и другие сайты,  глядя на вас,  будут публиковать правдивые сведения. Тогда будет восстановлена справедливость.
С  самого дня назначения Президентом Азербайджанской Республики профессора Гусейнова Эльхана ректором Сумгаитского государственного университета, выполняются большие проекты по развитию вуза. Ректор постоянно встречается со студентами и преподавателями,  интересуется их проблемами, которые находят свои решения.